| alexandrasorescu a întrebat:

Eu sunt o victima a Bullyng-ului. Totul a început din clasa pregătitoare.
Eu nu am fost la grădiniță pentru ca părinții mei au considerat ca asa e cel mai bine pentru mine deoarece au zis ca am cu cine sa stau acasă, ca să nu iau boli (varicela, pojar, etc) și ca să nu mă mai scol devreme dimineața.
Am fost data la cinci ani la școală. Am încercat sa îmi fac prieteni mulți, eram jucăușă și prietenoasa, însa multor copii li se păream o enervanta și o ciudata. De asta eram marginalizata.
După m-am închis foarte mult în mine. Ma simțeam foarte marginalizata, eram plictisita. Pana în clasa a II eu nu aveam viata sociala niciunde.
După mi-am făcut mulți prieteni în afara scolii. Cu acei prieteni m-am înțeles de minune. Niciodată nu m-am certat cu ei.
Mi-am făcut sase prieteni la școală numai ca stau cu doi.
În clasa a V-a am fost marginalizata ca sunt plina de fițe și certareata si aspra și retardata și toate cele... Eu nu sunt asa. Ei au o părere greșită despre mine deoarece nu ma cunosc și niciodată n-au vrut sa îmi fie prieteni. Ma urmăreau câțiva băieți prin curtea scolii. Când întra în clasa aproape toată clasa făcea mișto de mine. Una se făcea ca plânge și se victimiza ca se muta la alta școală din cauza mea. A vorbit diriginta cu ei dar ei nimic. Fac asta în continuare. Din cauza lor am luat un opt pentru ca radeau de mine și ma făceau sa ma blochez. Eu nu le-am făcut nimic. Am încercat sa ma mut, dar e școală de renume cu profesori foarte buni și nu pot sa ma mut. Părinții mei s-au zbătut mult sa ma înscrie la școală asta. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Schimbati mentalitatea. Cu acest documentar (the secret
subtitrat in romana) se gaseste in Youtube vei scapa de toti prostii & pramarame.

| RainmakerX a răspuns (pentru mgtow):

De fapt va scapa numai daca il intelege laughing
Nu uita ca The Secret spune si ca trebuie sa iei diverse actiuni pentru a manifesta ceva. Deci raspunsul la care probabil ar ajunge si ea ar fi sa schimbe clasa si sa inceapa de la zero happy

| mgtow a răspuns (pentru RainmakerX):

Nui adevarat. dusmanii pleaca daca stie sa aplice ce zice in documentar.

| gbri a răspuns (pentru mgtow):

Vezi care este instigatorul principal si vorbeste cu parintii tai sa mearga la scoala sa discute cu agresorul de fata cu parintii lui, diriginta si directorul scolii. Sa-l ameninte cu masiri legale daca nu se potoleste. De obicei, dintr-un grup de agresori daca anihilezi capul rautatilor, grupul se dezintegreaza. Incearca sa l inregistrezi audio pe telefon sa sa ai probe concrete. Daca nu se potoleste, cred ca ar trebui mutat agresorul psihic in alta clasa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!