| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Am o problemă pe care mulți o întâlnesc în ziua de azi. Am 16 ani și sunt în clasa a-X-a. De când am mers la liceu, de anul trecut, am fost și sunt un fel de victimă a bullyngului. Am un nume în clasă, care nu-mi place, vin colegii mei de exemplu și mă lovesc peste cap, mă trag de pe scaun etc: Eu nu dau bully, adică nici nu lovesc pe nimeni, nici nu le pun nume și nu sunt singurul din clasă. Am mers pe varianta ca le dau pace, pentru că o să se sature și nu o să mai facă, dar fără succes. Eu sunt navetist și chiar în stație am fost luat peste picior, sper exemplu azi mi-a pus alt elev un pachet de țigări în ghiozdan, în timp ce mă urcam în autobuz, eu simțeam ca îmi umblă în ghiozdan, și mă întorceam dar el atunci se făcea că nu știe nimic, iar sincer recunosc că nu am curaj să țip sau să-l lovesc că are foarte mulți aliați cu el. Ce ziceți voi despre aceste cazuri, cum aș putea scăpa de ele? Să mă bat nu vreau, ca mă tem că voi fi bătut și iar voi fi luat peste picior, am încercat și cu diriginta să vorbesc și am vorbit toți victimizați, dar doar le-a atras atenția. Iar nu vreau să îmi implic familia/prietenii etc. în asta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este cazul sa-ti implici familia, ca nu-i nromal sa taci si sa suferi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Știu că nu e răspunsul pe care îl cauți și nici nu pare o rezolvare a problemei. Dar asta ce ti se întâmplă sunt niste lucruri trecătoare făcute de copii care ori au carente de educație ori au nevoie de atenție. Eu zic că faci foarte bine că nu ripostezi. Nu o sa ii potolești cu violența. Asta ar trebui sa fie o problema de care sa se ocupe educatia. Da știu că ești la vârsta la care e complicat sa înduri. Dar dacă ai macar 2-3 prieteni cu care te înțelegi vă vedeți de viață voastră, de școală voastră și dați atenție doar la ce vă interesează pe voi.

| Peli75 a răspuns (pentru suntserios):

Bun sfat, o să îl iau în considerare, mulțumesc!

| Robert2526 a răspuns:

Stiu ca nu e tocmai ok ce o sa iti zic, dar singura sansa sa scapi, este sa ripostezi, altfel tot liceul o sa patesti fix acelasi lucru. Chiar cu riscul sa iti iei bataie. Te agreseaza tocmai pentru ca te comporti ca o victima. Nu recomand sa suporti loviturile peste cap inca 2 ani, o sa iti distruga stima de sine si tot. Riposteaza! Nu sa te bati, dar ca nu accepti sa te pocneasca asa cum vor ei, cand vor ei.