| metamorfoza666 a întrebat:

Am ramas in pana de idei cu cititul si deci va intreb pe voi : Care este cartea care v-a impresionat cel mai mult si de ce credeti ca merita sa o citesc?(mentionez ca citesc destul de mult, de la Dostoievski la Cioran, absolut orice, ideea e sa ma captiveze cartea).Va mutumesc! happy

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Calea Victoriei, Intunecare, Oras Patriarhal- de Cezar Petrescu- te va captiva din pc de vedere al suferintelor si supliciilor sufletesti ale personajelor.
Dinastia Sunderland -Beauclair, Pasari de Prada- Vintila Corbul- monografia secolelor 18/19, imperiul bancar, povestea unui om dornic sa faca bani si reuseste prin metode mai putin oneste.
Thomas Mann- Muntele Vrajit- filosofie, medicina, istorie, politica, psihologie- o carte geniala care are de toate.

| Aaalexandraa a răspuns:

Mie imi plac cartile de dragoste...si cu cupluri. Cel mai mult imi place cartea Mandrie si Prejudecata.