| QwenyGood a întrebat:

Bună,am și eu două prietene cu care m-am împrietenit la liceu și mă înțeleg destul de bine.Am ieșit vara asta cu ele etc. Cele două prietene au ieșit mereu cu mine, uneori am ieșit împreună, alteori am ieșit numai cu una dintre ele sau tot așa
. Acuma e ziua de naștere a uneia dintre ele două și au vrut sa iesim mai pe seară să mergem la o cofetărie, iar după să ne mai plimbăm prin mall-uri etc. Problema la mine e că părinții mei mă lasă afară maxim, maxim până la 8:00 8:45 seara, mai mult nu pot să stau și probabil am fi stat până la 22:00.Deci având în vedere că părinții mă lasă până la 8:00 8:45 afară, mai ales tata eu le-am zis eu nu pot sa ies la ora aia și na, iar ele au zis" Aia e mergem doar noi două", adică mai pe scurt au renunțat fără nici macar sa fi insistat puțin, m-au lăsat baltă. Acum eu mă simt de parcă ar fi prietene false, eu am făcut să fie bine pentru ele mereu și am fi putut să ieșim mai repede nu era obligatoriu să fie mai pe seară... părere?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Lasa balta ziua respectiva si treci peste. Ii spui fetei la multi ani de acasa prin telefon, si a doua zi ii dai un cadou. Daca esti mai mica de 16 ani, e si normal sa ai un program restrictiv, mai ales fiind fata. Si cand zic program restrictiv, ma refer sa nu iesi neinsotita de parinti sau de o ruda adulta, mai tarziu de ora 20:00-21:00. Tu, spre deosebire de ele, ai niste parinti responsabili, ce te invata numai bine. Deci nu trebuie sa te simti aiurea sau lasata pe dinafara, pentru ca nu asa functioneaza in cazul tau. Sunt momente in viata in care nu poti sa faci mereu pe placul tuturor, deci nu e vina lor si nici vina ta. Tu poti sa faci ce vrei in situatia respectiva, dar eu ti-as recomanda sa ii dai un cadou fetei, a doua zi, si sa le explici ca nu ai putut veni aseara. Si apoi vezi tu cum va intelegeti pe parcurs.

| QwenyGood explică (pentru StoicAnalysis):

Mersi frumos am rezolvat, a si la întrebare am vrut sa scriu 19-19:45happy
Mersi pentru sfat!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru QwenyGood):

Cu plăcere! Numai bine. happy

3 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Dacă erau prietene adevărate atunci găseau o soluție ca să vii și tu cu ele. Sau măcar ar fi plănuit să vă întâlniți la o oră mai devreme. Lasă-le, nu te merită!