| LoveForShania a întrebat:

Am si eu o intrebare importanta! Am o verisoara, care are parintii despartiti. Mama ei a plecat in Spania cand ea avea 6 ani ( acum are 12 ), si a lasat`o in grija bunicilor din partea tatalui, tatal ei venind, plecand si el in Spania, desi el statea mai mult cu ea. Cand ea avea vreo 4 ani, ei s`au judecat pentru verisoara mea, si maica`sa a luat procesu`, deci ea e,, tutela ei" in acte. Acum de curand a murit bunica ei, si ea sta cu tatal ei, bunicul ei, si iubita tatalui ei, care are foarte mare grija de ea.
Acum maica`sa vrea sa o ia cu ea in Spania, iar ea nu vrea pentru ca s`a obisnuit aici, si se intelege mai bine cu tatal ei, cu,, mama" ei vitrega, si cu bunicul ei si ii iubeste pe toti.
Dar mama ei e foarte incapatanata chatterbox, si ii tot spune ca nu ea decide, ca ea e minora ca nu stie nimic chatterbox si ca ea si cu tatal ei vor decide.
Tatal ei e un om mai calculat, si el sigur o va intreba pe ea daca vrea, dar, efectiv, nu o va lasa sa plece.
Si maica`sa apoi va merge la judecator`! Are mai multe avantaje. pentru ca taica`su n`a lucrat niciodata, desi a obtinut bani prin alte metode, si foarte multi, dar maica`sa da, a lucrat. Maica`sa e si tutela. Si taica`su are mai multe dezavantaje, ca e cam,, plimbaret", sta prin baruri, cu tovarasii etc.
Dar e un om care are foarte mare grija de ea si prietena lui chiar o iubeste pe verisoara mea, si are grija de ea ii cumpara ce vrea ea, etc.
Verisoara mea nu prea o inghite pe maica`sa.

Intrebarea mea este : Verisoara mea, de 12 ani, nu are voie sa decida cu cine vrea sa stea? Sau ea va sta unde alege judecatoru` ca e mai bine? ( practic cu maica`sa, ca lucreaza, sta mai mult cu ea, dar dupa favoarea fetei, cu taica`su).

1 răspuns:
| emosoul a răspuns:

Ea ar fi normal sa aleaga. Judecatorul special o si intreaba cu cine vrea sa ramana.Nu o intreaba ca sa raspunda ellaughing