| Issa_6207 a întrebat:

am si eu o intrebare...

Prietena mea a batut o fata in scoala

foarte grav.stiti voi pumni cap de pereti.

ce poate patiibatting eyelashes?

6 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

OMG...glumesti? daca aia o denunta sau ceva se poate duce la scoala de corectie daca este foarte grav, depinde si de motivele penrtu care a batut-o sa aparat sau nu a avut ce face.

| AndaAndore a răspuns:

Poi. in primul rand depinde ce intelegi tu prin ''foarte grav''.
Daca prin ''foarte grav'' intelegi ce inteleg si eu atunci e foarte grav laughing
Depinde si de parintii fetei care a luat bataie. Daca sunt pusi pe fapte mari, ca prietena ta sa plateasca pentru ce a facut se poate ajunge la scoala de corectie sau la o amenda destul de usturatoare pentru parintii ei, asta in caz ca are sub 16 ani. De la 15 ani are discernamant, dar nu plateste ea penal [ adica amenzile ] ci parintii ei. Daca are peste 16 ani, se spune ca ea plateste penal pentru faptele comise. Acum depinde si de circumstante. Daca a fost in legitima aparare, sau ea a inceput conflictul. Pe viitor, sfatuieste`o sa se mai abtina cat de cat, sa ''bata din cuvinte'' crede`ma e mult mai dureros si umilitor.
Numai bine :*

| Vulvatron a răspuns:

Sa si-o ia si ea

| Debb a răspuns:

Asta nu iti putem spune noi dar este posibil sa ramana cu cicatrici.

| SkyFly a răspuns:

Salut! Nu vreau sa crezi ca o critic dar foarte urat daca a facut acest lucru, sub nicio forma nu trebuie sa agresam pe cineva in niciun mod si mai ales intr-un mod atat de salbatic si primitiv.
In primul rand, prietena ta poate fi exmatriculata si sansele ei de a fi sanctionata asa cresc pe masura ce prestigiul liceului sau al scolii e mai mare. O sanctiune mai mica e aceea a scaderii notei la purtare, insa nu stiu daca prietena ta va trage niste invataminte din acest lucru...
Totul depinde si de starea de sanatate a colegei care a fost lovita, daca este mai grav si are nevoie de ingrijiri medicale de specialitate o perioada mai mare de timp atunci poate interveni si o cercetare.
Niciodata nu trebuie sa ne facem dreptate cu pumnii si cu picioarele, intotdeauna exista in asemenea cazuri si o alta cale, aceea a comunicarii. Trebuie sa ne gandim intotdeauna si la consecinte, insa acest lucru il facem abia dupa ce nu mai putem da timpul inapoi.

| smyley a răspuns:

Exmatriculata sigur si doua scatoalce peste moaca de la parinti