| nmn a întrebat:

Buna :*, am si eu o intrebare si v-as multumi din suflet daca mi-ati raspundde
Mama mea este plecata in Germania DE 6 ani, eu am 12 ani si vrea sa ma ia cu ea in germania, si eu chiar nu stiu ce sa fac, momentan stau cu bunici mei, pentru ca mama mea s-a despartit de tatal meu, au divortat pentru ca o batea, si el nu s-a mai interesat deloc de mine, ma mai suna din cand in cand de ziua mea, dar nici nu cred ca isi reaminteste cati ani am.
Tocmai am venit din Germania si mami a zis ca e mai bine sa stau acolo, deoarece nu putem sa stam separate toata viata, sincer eu o iubesc f mult si mi-as dori sa stau cu ea, dar asta ar insemna sa imi las aici toata viata, prieteni, bunici, animaclele, plus ca nu stiu limba deloc, dar asta s-ar putea rezolva, si aici sunt una dintre cele mai bune eleve, si nu stiu ce sa fac, vreau si eu un sfat de la voi, o parere, va implor sa ma ajutati crying(

14 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Vai... 12 ani lasati in Romania nu sunt o pierdere prea mare. Gandeste-te ca esti la varsta la care limba gemrana s-ar prinde foarte repede de tine, esti in crestere, te-ai forma ca un cetatean european. Ai o sansa pe care multi dintre noi am vrea sa o avem.
Imi pare rau ca te incurajez sa pleci de aici, dar daca pleci stii ca te duci spre bine.
Mult succes!

| emima a răspuns:

Eu as da orice ca sa stau cu mama mea dar nu se poate ca a decedat
sfatul meu e sa te duci la mama ta sa te muti acolo in plus germania face parte din ue este o tara civilizate bine pastreaza legatura si cu prietenii bunicii si toti ceilalti de aici iar limba stay linistita s-ar putea rezolva asta e sfatlu meu

multa bafta

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Buna! gandeste*te ca odata mama ta nu va mai fi si o sa regretsi ca nu ay stat cu ea! si atuncy o sa-ti dai seama! lasa prietenii...lasa tot chyar daca e greusad! locul tau e langa mama ta!
si eu am fost pusa `n situatya ta si mi-am dat seama ca nymyc nu se poate compara ca fericirea de a sta alatury de ea! succes si sper sa te hotarasti ca asa e may bine pentru amandoua!

| Criiss16 a răspuns:

Uite si eu la varsta de 11 ani am mers in Spania, si sincer, imi place. Du-te in Germania, cu mama ta.Sigur o sa-ti placa.Am fost si eu pe acolo, la o verisoara de-a mea, si e chiar f frumos.Cum zice si @SoftCristi.ai o sansa pe care multi ar vrea sa o aiba.

Succes!happy

| MissCamelia a răspuns:

Germania e o tara f civilizata, o sa-ti placa acolo, o sa te adaptezi repede ca esti micuta, nu te mai ingrijora, sa vezi ce bine o sa fie cu mama ta.bafta multa. xoxo

| 1992 a răspuns:

Gandeste-te daca tie mai bine acolo si daca da du-te nu mai sta aici:*

| iulia_5454 a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi cu mama ta.prietenii sunt ceva relativ si nu asa important ca familia, bunicii vor intelege ca ai nevoie de mama ta, limba se invata in timp.si scuza-ma ca iti spun dar intrebarea asta nici nu trebuia sa o pui(trebuia deja sa iti faci bagajul)

| nmn explică:

Draga luchass pe mine nu ma intereseaza absolut deloc daca intrebarea aceasta a mai fost pusa, eu mi-am spus viata aici, si tot ceea ce am pe suflet si am cerut doar o parere nu critici si ma intreb daca toti oameni ar fi ca tine lumea asta si TPU`ul ar fi distruse, asa ca mai bine nu-ti mai pierde timpu raspunzand la intrebare frustrated

| dewtsa a răspuns:

Am 15 ani, si parintii mei sunt in Italia de 8 ani. as da orice sa pot sta cu ei, sa plec de aici si sa stau cu mama si cu tata, dar nu am sansa asta. du-te daca ai ocazia, nu o lasa sa-ti scape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea asta a mai fost pusă o dată (cel puțin)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa stai cu mama ta oriunde ar fi ea. Nu poti sa stai numai cu bunicii. Acum ai doar 12 ani, dar peste 3-4 ani vei avea nevoie de mama ca sa te indrume, sa-ti fie prietena. In vacante vei fi la bunici, dar in restul anului vei fi cu mama. Daca nu te poti adapta, daca simti ca nu poti trai acolo, mama ta va intelege si va accepta sa te intorci si sa fii cu ea in vacante doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...si eu am tot 12 ani!
M-am mutat in Germania, Nurnberg acum un an!
Limba am invatat-o deja...alocatia pentru copii este MARE...si te poti descurca de minune...
Uite ce e! Si mie mi-a fost FOARTE GREU sa las Romania cu bunicii...prietenii si asa mai departe...am plins vreo saptamana ca nu vreau sa plec!
in fine...am plecat in lacrimi de suparare. dar dupa ce am trecut granita m-am simti foarte BINE!

despre Germania(Nurnberg):
Cea mai frumoasa, civilizata, plina de bunatae tara!
Daca o sa te duci la scoala... o sa ramii uimita! Profesorii sunt niste prietenii... te iubesc ca pe propiul copil...nu te jignesc, bata...etc...
Si in plus scoala din Germania este FOARTE USOARA!
Este mult mai simplu decit in RO...nu se invata asa de mult... putine teme... timp de vazut orasul, cumparaturi...etc...

Iti recomand din toata inima sa vii aicia!
Si daca vi in Nurnberg, exista o scoala speciala unde sunt toate natiile de pe planeta de copii... poti veni cu inima deschisa

Cred ca ti-am fost de ajutor(eu am zis totul din experienta traita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice sa te duci happy nu puntru k germania e o tara frumoasa sau civilizata ci pentru ca fiecare dintre noi avem nevoie de o mama.mult succes

| AndreeaMw a răspuns:

Fantadelamaye are dreptate!
Si eu sunt in Italia de la 8 ani...si totusi in Romania aveam prieteni, unchi, bunici si catelusul meu la care tin foarte mult... mi-am lasat acolo toata copilaria... mi-am lasat acolo ce a fost mai frumos... cele mai frumoase clipe din viata mea pe care nu le voi uita niciodata... dar viata merge inainte! Parinti mei s-au despartit cand eu aveam 1 an jumate si mama mea s-a recasatorit acum sunt alaturi de ei... Tatal meu natural nu ma suna nici la ziua mea, nici de craciun...Eu am plecat in Italia ca sa fiu alaturi de mama si "tatal" meu...Nu faci o greseala daca pleci gandeste-te ca mergi spre bine si vei fi fericita alaturi de mama ta! Toate cele bune si succes!