Întrebare recomandată | Fancyuiop a întrebat:

Am și eu o mare problema...sunt elev in clasa a 9 a,invat la seminar si stau la internat. Toate bune si frumoase pana in iarna, cand doi colegi de clasa,care stau in camera, au inceput sa se ia de mine. Am reactionat prost la inceput, le -am aratat ca mi-e frica de ei si treaba s-a ingrosat. Se iau de mine tot timpul, ma ingana, ma imita, imi vorbesc urat si ma jignesc.Acelasi lucruri mi se intamplau si in generala, chiar anul trecut.Pentru a combate lucruri de astea eu, imi chemam tot timpul tatal la scoala.Asta si la seminar si la generala a inrautatit situatia.Desi sunt baiat si nu e deloc, dar deloc normal sa fiu asa, eu sunt fricos, laș, timid, slab tare (fizic) si majoritatea rad pe seama mea si isi bat joc de mine. Cu cei doi colegi nu stiu ce o sa fac, pe unul l-am dus si la director si la diriginte insa nimic. Nu ma lasa deloc in pace. Mereu stau cu frica si tremur cand ma gandesc ce o sa faca sau zica. Exact ca in generala. Pentru un baiat de 16 ani nu e deloc normal asa ceva. Ce sa mai fac? Stiu ca m-au luat de fraier si ca faptul e consumat, dar ce mai pot face? Care e problema mea sau a lor? Va rog din tot sufletul meu, ajutor! Multumesc!

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tocma de aia ca esti asa mic si rusinos si timid te simt ca fiind slab si reactioneaza. Fii si tu mai tupeist, du-te la ceva cursuri de lupte sa te mai dezvolti si sa prinzi incredere in tine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. fiind un seminar: superiorii actioneaza dupa voia lui Dumnezeu (?)? 2. Lui Dumnezeu ( laughing ) ii place sa fii umilit? 3. Ce Dracu cauti tu intr-un colectiv educational unde se tolereaza un asa comportament?

| Elena9328 a răspuns:

Muta-te din camera.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Este un proverb "Din calea prostiilor si Dumnezeu se da la o parte"
Ar trebui sa ii ignori, si sa ii lasi in tiganeala lor, deoarece cel mai probabil situatia lor financiara este extrem de proasta, iar parintii numai avand timp sa se ocupe de educatia copiilor.

| Fancyuiop explică (pentru Începătorul988):

Nu a mers nicio metodă.Îs eu blestemat să sufăr.

| kopli a răspuns:

La Seminar e permis asta? Nu stiu cum e organizarea la voi. Profesorii sunt preoti? Dirigintele e preot? Daca nu, fa plangere le preotul care raspunde de seminar. Si cere sa te schimbe in alta camera, sa ai alti colegi.

| Cristine9595 a răspuns:

In primul rand gandeste te ca nu ai nici o datorie față de ei ca sa iti vorbeasca urat sau sa te jigneasca.iar daca ei fac asa, raspunde si tu cu aceiasi moneda.Multa baftă!

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Eu stau in camin de 5 ani, am avut mereu si baieti la seminar cam 50%mereu erau la seminar acum am 20 de ani dar cand am venitvin camin la 15 ani am stat un an jumate cu un tigan fotbalist in camera care ma batea in fiecare zi si il lasam, astazi asa de rau imi pare. Trebuie sa nu te mai lasi de fraier ca in timp o sa iti para rau chiar daca a trecut. La mine a fost ca aveam si nebunie destula in mine si dupa vreo doi ani am bagat frica in toti! Dade cu cutite cu scaune dupa ei, ma mir ca nu am omorat pe nimeni pana acum. Si eu sunt slab si am fost dar am invatat sa ma impun si sa bag frica in ei. Dupa vreun an jumate doi atata le trebuia macar sa indraznesca sa ma trezeasca ca mereu dormeam cu cutitul la pat si or aflat ca sunt nebun, bine bu sunt asa de nebun dar cel putin asa am incercat sa las impresia ca sa le fie frica de mine. Acum nu ii nevoie sa arunci cu surikenuri dupa ei ca sa ii omori, mai arinam si cu alte obiecte, ma faceam ca vreau sa le dau in cap ca sa ii speri dar de fapt ma incercam sa dau pe langa sa ii speri oricum mai era cand si saream la bataie, pumni si din astea. Daca chemi parantii, pedagogul sau mai pe cine stie nu o sa rezolvi nimic. Trebuie sa bagi frica in ei, sa incerci sa pari impunator chiar daca nu esti, trebuie sa le arati ca tu esti dr/acu! +nota: Don’t be a pussy!

| Fancyuiop explică (pentru Robert_Emanuel_Nagy_1998):

Degeaba. Nu mă ajută fizicul și mi-au prins firea de laș.

| BigSmokeJunior a răspuns:

Salut! In primul rînd, sa iti chemi părinți sau sa ii spui la dirigintă nu o sa te ajute cu nimic probabil o sa fie si mai rau(cred ca asta ai inteles deja). Asa ca mai ai doua optiuni.1. Ii ignori sau 2. Le arăți ca nu esti fricos, slab( si asa mai departe) dar ca esti puternic(nu fizic). Băiatul care se ia de tine cel mai probabil nu e prea inteligent, asa ca poți confrunta cu cuvinte. Si nu uita ca tu NU esti slab si nu iti este frica. Daca iti bagi astea in cap, o sa fie mai bine

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Am trecut prin asta, şi sunt fată.
Ei bine, singura soluţie ar fi să renunţi la internat.
O perioadă ar trebui sa te retragi dacă înţelegi ce zic, ignorăi e dureros să tot asculţi jigniri, dar dacă ai răspunde cu aceeaşi monedă ştiu din propria experienţă că înrăutăţeşte situaţia...
Ei bine, eu asta am făcut, m-am retras, am renunţat la frică şi i-am ignorat, da e ciudat dar după o perioadă când au văzut că nu mă afectează au cam renunţat a devenit o plictiseală nu le da satisfacţie şi incearcă să eviţi conflictele.

| Florinrm97 a răspuns:

Atata timp cat nu este nimic fizic, nu ar trebui sa iti fie frica, ai spus ca esti destul de slab si destul de fricos asa ca indicat este sa eviti disputele fizice. Incearca sa capeti o incredere in tine si sa te accepti asa cum esti, daca fac misto de tine ca esti slab inseamna ca ei continua pentru ca ei vad ca te afecteaza si ca reactionezi, accespta faptul ca esti slab, nu este o rusine si nu le mai da satisfactie ca te afecteaza, la inganat si mimat trebuie ignoranta totala, alea sunt fapte de gradinita, iti cauta doar atentia si fiind 2, ei isi cauta aprobarrea unul altuia pentru ca daca ar fi doar 1, cel mai probabil nu s-ar mai comporta asa. Daca te jignesc si te injura, nu le raspunde, tot asta cauta, pot ei sa te faca in toate felurile, n-au nici o putere, daca te afecteaza ce zic ei, inseamna ca si conteaza ce zic ei, asa ca fa tot posibilul sa iei puterea asta, sa nu mai conteze nimic din ce zic si ce fac ei, daca ii rapesti de puterea asta, ei o sa inceteze sigur, trebuie sa reusesti ai autoritate morala si sa ii faci pe ei sa se simta prost fara sa zici nimic, si nu arata frica, n-o sa se schimbe treaba intr-o zi dar cu timpul o sa fie mult mai bine ai sa vezi. iti zic doar din experienta personala. ai incredere in tine, nu te mai lasa afectat, nu le mai raspune. succes!