| Mariinelam a întrebat:

Buna! Am si eu o problema cu parintii...chiar as avea nevoie de câteva sfaturi! Deci sunt o fata de 17 ani, anul acesta împlinesc 18! De mica am fost timida si cuminte, mereu am ascultat-o pe mama, niciodată nu i-am trecut peste cuvânt, niciodată nu am pus gura pe tigara, niciodată nu am umblat prin cluburi, niciodată nu am stat noaptea pe afara nici macar ziua, doar in curte.
Mereu am fost doar pe langa ei! Dar am ajuns in punctul in care nu mai pot! Am un iubit de un an, care are grija de mine, ma respecta si pe mine si pe ai mei, nu e pervers, niciodată nu mi-a vorbit pervers. Doar ca noi trebuie sa stam doar in preajma partintilor mei. Nu avem voie nici măcar sa stam in camera cu usa deschisa, nu avem voie niciodată singuri....simt ca nu mai pot! Si nu inteleg de ce..pana la urma nu mai am 14 ani! Am zis ca nu o sa le spun nimic...doar sa împlinesc 18 si am sa plec! Am sa ma impun! Stiu ca ei încearcă sa ma protejeze, dar in felul acesta o sa ma piardă! Chiar nu mai pot sa trăiesc ca in pușcărie! Adica nu am voie sa stau cu iubitul meu in camera la un film?! (Cu usa deschisa) ajutați-mă va rog! Simt ca înnebunesc..nu stiu ce sa fac..va rog sa imi dati cateva sfaturi.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai 14 ani, dar tot minora esti, deci tot sub intretinerea si grija parinteasca esti pana la majorat.
Ca vrei sau nu, ai obligatia sa respecti regulile casei parintesti si rugamintea parintilor lor.

Stiu ei bine ce se poate intampla cand usa este inchisa, iar nerabdarea cu care tu vrei sa te ascuzi, spune ca vrei safaci rautati, ceea ce nu mi se pare ca este un act de cumintenie din partea ta, dimpotriva.

Impusul de a pleca de acasa se poate face dupa 18 ani cand ai banii tai si poti pleca in lume singura, cu posibilitatea sa te intretii evident.
Pana atunci, taci din gura si respecta-ti parintii, ca ai obligatia sa le respecti casa si regulile casei lor.

Nu-i cazul sa inebunesti din atata lucru, ca parintii tai stiu bine ce se intampla cu usa inchisa... dar ca sa-ti treaca angoasa, cred ca scoala este mai importanta decat iubitii si ar trebui sa te focusezi pe ea, fiindca BAC-ul este mai important decat orice iubit de pe fata pamantului.

| Adelaaa23 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, dar fata spune ca nu are voie nici macar cu usa deschisa, ea nu a zis ca vrea sa stea cu usa închisă! Mie mi se par parinti toxici! Nu mi se pare normal sa tina adolescenta in cusca. Eu sunt de parere ca o mama ar trebui sa fie cea mai buna prietena a ficei ei, nu sa faca fata sa se ascunda de ea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adelaaa23):

De ce sunt parinti toxici, fiindca vor ca fetita lor sa nu afca prostii la avrsta asta, fiindca isi iubesc atat d emult fata incat vor sa o fereasca de accidente?

Mai folositi-va creierasul si daca nu sunteti capabili sa intelegeti situatia, nu mai raspudneti, fiindca raspunsul este total neadecvat.

mama este intr-adevar cea mai buna prietena a ficei, dar asta u inseama ca trebuie saconsimta la lucuri ilegale sau imorale pe care fiica-sa vrea sa le faca in spatele usilor inchise.
O fata cinstita si iubitoare care-si respecta parintii, ar respecta de buna voie rugaminteaparintilor, tocmai pentru ca ii iubeste si intelege ca nu ise vrea raul, dimpotriva, este doar pentru protectia ei.

| Mariinelam explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu vreau sa fac rautati laughing nu ma simt pregatita inca? si nici nu am cerut sa stau cu usa inchisa...Imi respect parintii! Mereu i am respectat si am făcut tot ce mi au spus ei! Eu doar am vrut puțin mai mult timp cu prietenul meu...el munceste in străinătate, vine in tara când apuca
Adica avem foarte putin timp împreună! Si Credeți-mă ca nu vreau sa fac prostii happy  voiam doar sa ne uitam la un film, sau sa mai vorbim noi doi singuri, nimic altceva.nu sunt atat de proasta, sa ma dau unui baiat care nu poate sa ramana in tara cu mine mereu! Dar nici el nu imi cere asta! Nici măcar nu a spus vreodata ceva despre asta! Si, stiu ca ei încearcă sa ma protejeze, dar...si prea multa "protecție " restrictii, si drame ma îndepărteza! Pentru ca nu sunt atat de naiva pe cât par laughing))) si nu doar ca nu ma lasa cu el, sunt multe lucruri banale pe care mi le interzic! Nu am voie nici măcar cu prietenii pe afara? desi..niciodată nu am făcut ceva rau! Din cauza lor am ajuns sa am anxietate sociala! Pentru ca m au tinut si ma tin in casa mereu! Am ajuns sa am atacuri de panica cand e mai multa lume! Sa nu pot fii capabila sa ma uit in ochii lor cand vorbesc! In fine..imi iubesc si respect parintii, dar niciodată nu am sa fac la fel cu copiii mei! adică..la un moment dat te saturi de atâtea drame? oricum, Multumesc mult pentru răspuns si pentru timpul acordat! Apreciez!?❤

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariinelam):

Atunci de ce te deranjeaza atat de rau ca ti-au cerut parintii sa stai cu usa deschisa, cand esti cu baiatul ala?
Daca esti atat de cinstita si serioasa, de ce te-a deranjat atat de tare?
Eu stiu una si buna: atata vreme cat esti in casa parinteasca si esti minora, ai obligatia sa faci ceea ce-ti cer parinti sis a le respecti regulile impuse de ei in casa lor.
Fiecare parinte este diferit si daca nu te lasa pe afara sau prin clubudri inseamna ca vor sa te protejeze de tot ce-i rau. Faptul ca lasa baiatul ala in casa cu tine, dar accepta cu usa deschisa, inseamna ca sunt oamnei cumsecade, deci iti fac si placeri pentru care vad ca nu esti recunoscatoare.
Atacurile de panica sunt induse de tine, fiindca iti impui sa nu accepti unele lucuri si cu cat te incapatanezi cu atat iti faci mia mult rau.
Am fost crescuta la fel ca si tine si crede-ma ca parintii merita tot respectul. O sa intelegi asta peste ani, cand vei fi matura si capabila sa intelegi ca ei te protejeaza din dragoste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul sfat e să vorbești cu ei. Sa le explici punctul tau de vedere.
Și poate când te duci la facultate, daca te duci, alegi alt oraș