| Adela50 a întrebat:

Am si eu o problema.Ma simt singura.Simt ca viata mea nu mai are rost.Prieten n-am deoarece cine ma place nu-l plac si pe cine plac nu ma place, amici am dar simt ca sunt niste interesati, ai mei divortati si eu stau cu mama.Lui tata se intereseaza doar prin telefon de mine[n`am o relatie deschisa], iar mama uneori ma intelege uneori nu.De la un timp doar ma cert cu ea.Nu ma intelege.EU ma simt singura, simt ca n`am pe nimeni alaturi si ea ma critica mai mult.Nu stiu ce sa fac. Uneori ma gandesc ca e mai bine sa nu ma fi nascut si sa ma sinucid.

Răspuns Câştigător
| Yana a răspuns:

Hmm!
Nu fi chiar atat de pesimista. Nu esti singura persoana a carei parinti sunt divortati.No way! Si ai mei sunt divortati si sincer, spune merci ca taica-tu se intereseaza de tine, chiar daca si prin telefon. Eu pe taica-miu nici macar nu il stiu.Nu a venit 1 data in 17 ani la mine, nici macar un telefon, nimic.Si nici bunicii din partea lui.De fiecare data cand am mers sa il vizitez(cand eram mai mica.de vreo 10 ani nu m-am mai dus ca am ramas cu un gust amar) m-a evitat, stii ce ii aia?! Nu ma baga in seama.Acum pot sa trec pe langa el ca si cum as trece pe langa un strain. Prieten nu ai momentan, stai linistita ca o sa vina si momentul tau. Prieteni interesati avem cu totii nu numai tu.Si stii de ce? Pentru ca fiecare persoana in sinea sa cauta un prieten adevarat dar se teme sa se deschida in fata altuia, sa nu fie tradat, caci mai sunt si oameni dintr-astia.(da...nu toti oamenii sunt rai. asa cum nu toti sunt buni). Iar in legatura cu mama ta. Pune-te si in situatia ei. Are probleme la serviciu, nu va mai descurcati cu banii, care e problema? Poate trece printr-o perioada mai grea.Nu cred ca i-a venit nici ei foarte usor sa divorteze, sa aiba grija de un copil... Incearca sa o faci sa te inteleaga. Expune-i parerea ta, dar nu prin urlete, ci pur si simplu dialog.(da. dialog, nu monolog). De cate ori nu m-am simtit si eu singura?! Pffai.de foarte multe ori. SI poate ca si asta mi-a dat forta sa merg mai departe.Incearca sa faci totul pentru tine. Incearca sa iti faci un viitor, treptat.cate o treapta, sa te distrezi in felul tau, sa stai o zi sa lenevesti daca asta te binedispune, orice.

In speranta ca ti-am fost de ajutor,
Yana!

4 răspunsuri:
| Insurgent a răspuns:

Ba fatalaughing tu te'ai tampit de totlaughing spui ca vrei sa te sinucizirolling on the floor si nu esti in stare sa bei jumate de energizantrolling on the floor, sh madalina 'NU SUNTEM INTERESATE' daca stam c tine inseamna ca tinem l tine, sinuciodete

| vlad24tm a răspuns:

NU fa asta mai intai spune cati ani ai si cautati un prieten sau incearca sa vb cu cineva poti sa vb chiar si cu mine idul meu de mess este ca cel de la TPU... vautati un prieten dar nu trebuie sa te sinucizi stii cum e! Viata e ROZ, dai Bataie! incearca sa vb cu cineva si nu te mai certa cu mama ta camatat pls o fundita si adauga-ma in lista ta de messwinkingwinking mai vb.

| (¯`·._)MaRsE009(¯`·._) a răspuns:

OOO. doamne... :o. Sa nu mai spui niciodata asta :o. Viata e un dar ( nu prea sunt eu usa de biserica dar sunt destul de matura cred eu ) dat de dumnezeu iar noi nu avem dreptul sa il luam. Te rog contacteaza-ma la id-ul checkyg. te pot ajuta. asa ma simt si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e bine sa te gandesti la moarte pentru ca nu rezolvi nimic:-|cauta sa faci ceva care iti place si la care te pricepi- dans, muzica...Nici eu nu am foarte multi prieteni "apropiati"(ca amici am zeci) pentru ca m-am mutat de colo- colo mai mereu.si ai mei vor divorta si totusi nu fac o drama din asta.inteleg ca e greu dar totusi era mai rau daca stateau impreuna si erau nefericiti.Crezi ca tu erai mai fericita?
gandeste-te ca Dumnezeu ii supune la incercari foarte mari pe cei pe care ii iubeste foarte multhappysper sa treci cu bine peste tot si gandeste-te:Viata merita traita!