| deola a întrebat:

Am terminat clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa aleg. As vrea sa optez pentru stiinte ale naturii sau stiinte sociale dar nu stiu care dintre ele este mai potrivit. Voi ce credeti? FUNDITA**

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Păi cele două sunt total diferite:
Ştiinţele naturii se bazează pe materii ca matematica,fizica,chimia,în general materii reale şi mai dificile.
De la ştiinţele naturii te poţi face orice fel de doctor,farmacist,astrolog,astronom,chimist,fizician,matematician,biolog marin,etc.
Ştiinţele sociale abordează aspectele umane ale lumii,şi se bazează pe română,filosofie,logică, psihologie, economie etc.
De aici poţi să ieşi psiholog, economist, profesor de diverse materii etc.
Urmează profilul la care crezi că te descurci mai bine şi care îţi place.

5 răspunsuri:
| Panteryas a răspuns:

Salut!
Parerea mea este ca ar trebui sa te orientezi spre ce stii mai bine si ce iti place mai mult.
Eu de exemplu am ales stiinte ale naturii pentru ca am cosiderat ca la asta ma pricep cel mai bine.
Iar biologia si chimia le invat de placere.

| RobertVali111 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa... daca iti plac materiile precum chimia si fizica, alege stiinte ale naturii ca iti vor fi de folos mai departe.

| andr33utza12 a răspuns:

Pai gandeste-te la ce pricepi mai bine. daca iti place mate, chimie, biologie da la stiinte ale naturi, iar daca iti place romana, istoria, engleza da la stiinte sociale!

| Aleeeex a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, dar ma duc la stiinte ale naturii. Daca te vei duce la stiinte sociale poti sa ajungi judecator, avocat si chesti din astea. Am auzit ca e usor sa iei note bune aici, dar e mult de tocit.
Iar la stiinte ale naturii e greu, dar daca iti place chimia si fizica n-o sa ai nicio problema. Poti ajunge medic, kinoterapeut, maseur. etc

Acum e alegerea ta.Depinde ce te pasioneaza si ce iti place mai mult.

| Rooxanaaa a răspuns:

Salut. Alege profilul care te tentează cel mai mult și profilul care ți-l dorești, pentru că profilul trebuie să îți placă. Gândește-te la meteriile preferate și la viitor. Rămâne doar alegearea ta.