| anonim_4396 a întrebat:

anul acesta implinesc 14 ani si plac un baiat,nu sunt genul de fata disperata dupa un prieten,dar nu stiu cum sa aflu daca ma place,am impresia ca ori de cate ori ma intalnesc cu el se uita cu coada ochilui la mine,el stiind ca il plac fiindca aude din toate partile.mi rusine sa ii spun ceva,poate ma voi face de ras, ce sa fac? nu vreau sa isi bata joc sau sa faca misto.

6 răspunsuri:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Ai doar 14 ani...maine poate vei vedea unul mai frumos.Acum spune si tu, ce relatie poti sa ai daca el nici nu are tupeul sa te priveasca drept in ochi. Iubirile astea la varsta ta vin si trec.

| positivity a răspuns:

Păi, nu am nici un sfat pentru tine.
Ar trebui să-ţi asculți creierul mai mult, nu te lua după ce-ţi spune inima.
La 14 ani, vei întâlni mulți tipi drăguți, şi desigur vei crede că te-ai îndrăgostit de ei.
Bine, nu am nici o problemă cu chestiile astea.
De obicei băieții fac primul pas la întâlniri, dar când noi fetele ne simțim atrase de cineva trebuie să mai schimbăm puțin regulile în favorul nostru.
Ești tipa timidă? Sau cea care are probleme în vorbire doar în preajma lui?
Oricum, ţi-aş recomanda să nu stai să-l privești doar din depărtare, să stai mai aproape de el, să-l faci să înțeleagă că îl placi cu adevărat.
Într-o zi, poți intra în discuție cu el, cu ceva banal desigur, de exemplu "Bună, ştii cumva unde este clasa/şcoala x?" sau la școală să cazi din întâmplare pe lângă el, să te împiedici sau ceva de acest gen. Chiar dacă te vei face de râs, măcar îi vei atrage atenția.
Știi, tuturor ne este teamă să întrebăm persoana de care ne place ce simte pentru noi. E ceva normal.
Nu trebuie să-ţi fie frică că poți să te faci de râs, adică până la urmă tot va trebui să-i spui în faţă sentimentele tale pentru el.
Pentru că dacă nu faci tu acest pas, îl va face altă domnișoară, şi îl vei pierde.

| HonneOnna a răspuns:

Daca el chiar te place, nu isi va bate joc de tine si incearca daca tot vrei sa vezi daca te priveste cu coada ochiului, departeaza.te de el si baga.l mai putin in seama..Totusi,eu zic sa stai mai potolita cu dragostea pentru ca ai doar 14 ani si nu fa mare tragedie daca nu te place... Oricum, baftawinking

| diiiiiana4cka a răspuns:

Nu cred ca e ceva serios pentru tine! La virsta ta azi iti place de unul, miine de altulSi sa stii mai mult sa nu faci greseala ca baiatu sa stie ca il iubesti! Ei cind stiu ca exista o fata care ii iubeste, incep sa-si bata joc, si nu pot sa iti intoarca cu dragoste! Asa ca ar trebui sa fii mai discreta cu sentimentele tale si sa nu zici la toti! Pentru asa ceva exista doar prieteni adevarati! Daca vei face primul pas..nu ai nimic de pierdut! Ii vei zice ce simti si te vei simti mai liber.Dar nu se stie dupa cum va fi reactia lui! Succes! Astept funda!happywinking:*

| irinel01 a răspuns:

Incearca sa te apropii mai mult de el.
Fa rost de numarul lui de telefon
Fa-l sa te placa, si sa faca el primul pas in relatia voastra, care e sper sa se intample

| PandaUnicorn a răspuns:

De obicei ca sa afli daca un baiat te place ar trebui sai intrebi prieteni ei de obicei stiu pe cine place el. Sau de obicei un baiat iubesteo fata atunci cand isi bate joc de ea, o face sa se simta rusinata, o tachineaza etc...
Dar cea mai buna cale ar fi sa il intrebi daca si el te place atunci cand al vezi singur pe strada undeva unde sa fiti singuri amandoi, aste mai simplu si asa poate sa fie si mai romantic.
Sper sa te fi ajutat :*