| Miru345 a întrebat:

Bună!
Anul acesta trec clasa a 9-a si cu familia am decis sa ma transfer in oras la scoala (la moment sunt in sat).
Mi-e frica si ma stresez gandidu-ma cum va fi, totusi e oras, colegi noi.
As vrea sa imi dați câteva sfaturi cum sa fac sa nu imi fie asa frica, sa fac o impresie buna si sa imi fac prieteni noi.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Pentru mine a fost greu cand am schimbat liceul. Ma mutasem in scoala noua cu colegi necunoscuti. Eu sunt introverta, dar am hotarat sa incerc sa fiu cat mai deschisa cu toti care incearca sa vorbeasca cu mine. De obicei oamenii incearca sa se apropie, dar daca ii respingi atunci isi vor pierde interesul. Incearca sa te deschizi comunicarii, nu intra in conflicte si incearca sa prinzi rapid dinamica. Toata lumea are emotii, se poate intimida, deci nu iti fa griji.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Stii, odata am deschis cutia Pandorei răspunzând la o întrebare aproape identică cu această.

Totusi, am sa incerc sa iti ofer cateva păreri happy

Școlile de oras sunt diferite din cateva puncte de vedere fata de școlile din sat. Schimbările insa pot fi înfricoșătoare asa ca pana sa ajungem la ele, haide sa vedem ce ramane neschimbat.

Materia. Bazat pe propria mea experienta, pot spune ca si școlile de sat si cele de oras, parcurg materia in acelasi ritm aproximativ, ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa găsești liceul de oras mai greu decat pana acum.

Profesorii iarasi, raman oameni. Nu îl trimite nimeni pe Shrek sa predea la oras ca sa iti faca viata cosmar happy
Ca si la sat vei gasi profesori severi, profesori de treaba, profesorul de sport Sergent Vasile si chiar si profesori care nu au habar de materia pe care o predă. big grin
Ai sa te înțelegi bine cu ei si au sa te respecte daca ii respecți. Depinde de caracterul tau. La cum vad eu, faptul ca te temi arata ca nu esti vreo aroganță asa ca nu ar trebui sa ai probleme. Fi politicoasă si nu te certa cu ei. Asa devi placuta si ai si cate un plus la nota. Nu te lasa intimidată de colegi care te fac "pupicurista" (pardon de expresie) ca nu le iei lor mâncarea din fata. Nu-i opreste nimeni sa fie si ei politicosi. In cazul asta, priveste interesul tau si lasa-i pe ceilalti. Ai sa le faci cu mana din tren cand vei pleca la o facultate de top laughing

Acum, hai sa trecem la partea care te sperie pe tine, schimbările. Sa te iau cu schimbări pozitive intai. Sa vezi ca nu e totul asa de rau.

In primul rand, scoala fiind la oras, probabil este mult mai bine dotată. Vei avea posibilitatea să lucrezi cu tehnologie mai avansată atunci cand vine vorba de exercitii practice. Vei invata in clasa mai frumoase si in care functioneaza caloriferele big grin

In al doilea rand, deși caractere profesorilor raman diversificate ca si in sat, se zvonește că în oraș sunt trimiși profii mai buni. Cu rezultate mai bune. Bine, faptul ca isi stiu materia, nu inseamna ca stiu si sa o predea dar acum, mna. Cum ti-o fi si tie norocul big grin

Nu in ultimul rand, viata de oras poate fi mai zgomotoasă insa, ai si mai multe lucruri de făcut. Găsesti un supermarket mai aproape de tine. Daca nu are ce cauti, nu te teme, mai ai unul la 10 minute distanta. Găsesti o librărie de unde sa cumperi ce ai nevoie si o farmacie in caz ca te îmbolnăvești, Doamne fereste. După ce termini cu temele, ai si tu un cinematograf mai aproape sau cine stie, poate si vreun parca de distracții în funcție de unde stai. Ai ce face, nu te plictisești. Aaa da, mai ai si viteza la internetwinking

Ei, acum partea mai negativă. Este adevarat ca in oras copii tind sa fie mai. Zăpăciti. Găsesti mai mulți golani, mai mulți cocalari, mai mulți drogați. Este ceva mai periculos sa iesi afara dupa apus. Cred ca ies cocalarii noaptea cu boxele portabile dupa ei ca Nightmares din Dying Light (pentru cine intelege laughing ). Trebuie sa fi putin mai atenta cu cine de bagi. Nu intra in anturaj dubioase. Nu te lasa trasa la vale de asa ceva.

Iarasi ai grija la posibilitatea ca cerințele liceului sa fie ceva mai mari. Materia este intr-adevar aceeasi insa fiind liceu de oras, în funcție de care il alegi, este posibil sa se ceara mai mult de la tine.

Gata! Asta a fost. Ai scapat!
In rest, de colegii noi si de a iti face prieteni, nu te teme. Ai sa vezi ca va veni de la sine. Uneori, orășenii pot fi mai căldurosi decat te astepti. Cel mai important insa este sa fi tu însuți. Stiu ca suna ca un clichéu insa nu poate fi mai adevarat. Nimic nu este mai nasol decat sa te chinui sa fi altcineva, cineva care nu te reprezinta, numai ca sa te pui bine cu Marius ala cu mușchi sau cu Lorena, fata populara. Tu rămâi asa cum esti. In fiecare comunitate exista oameni care ne accepta asa cum suntem si care ne inteleg. Trebuie doar sa deschidem ochii si sa-i vedem. Uneori, pot fi mult mai aproape decat ne asteptam noi.

Sunt sigur ca nu vei avea niciun fel de problemă. Ai sa vezi ca totul va fi bine. Este un nou început, o aventură daca vrei. Transforma situația intr-un tel personal, sa ajungi la fel de comodă cum erai in sat happy

Dacă ai orice fel de problemă sau nelămurire nu ezita sa scrii.

Baftă!

| Miru345 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Miru345):

N-ai pentru ce! Ai sa vezi, fiecare liceu iti va lasa si amintiri plăcute!

| Ioanagrrrr a răspuns:

Știi engleza? Daca da, uite- te pe Youtube la "Charisma on command". Acolo vei învăța diferite chestii și unele trucuri care te vor ajuta sa devii mai plăcut și chestii de genul asta.Totul este explicat pas cu pas. Succese

| Mi828 a răspuns:

Eu una îți pot spune sinceră ca am experiența. laughing am fost in doua orașe in România la 3 școlii diferite și acum locuiesc in alta țara unde am fost deja la doua scoli diferite și din Septembrie ma mut in alt oraș la alta școala. Crede-ma ca cel mai bine este sa fi naturală. Sa încerci tu sa te bagi inseama prima cu ei și sa nu aștepți sa vina ei la tine ca acum mai reu se întâmpla asta. Crede-ma ca pana la urma va fi bine dar Lab început rare ori ii ușor. Eu de fiecare data când schimb școala am emoții și mi-e frica rău. Dar pana la urma te obișnuiești. Încearcă mai ales la început sa ai încredere in tine și sa nu îți arați punctele slabe și sa le arați ca nu ți-e frica sau ai multe emotii chiar dacă ai. Asta ii cel mai bine