| Anays22 a întrebat:

Buna. As avea o întrebare, locuiesc in Germania de ceva timp dar urăsc țara asta, nu am prieteni și stau toată ziua in casa. As vrea sa fug in România. Tin sa menționez ca am 15 ani, fac 16 anul asta îmi trebuie ceva la vama sa ies din Germania in afara de buletin? Am auzit ca atunci când ieși din Germania n-ai nevoie de nimic doar când ieși din România. Dacă știți ceva ajutați-ma va rog, fără critici.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca minor nu te lasa sa pleci, te opreste polizei inainte sa urci in avion si te duce acasa. Mai ai 2 ani apoi poti pleca, dar vezi tu cate se intampla in tara noastra crezi ca prietenii o sa iti fie la greu? Tiar convenii sa dai mita ca sa te opereze un medic? Prinzi o bacterie daca stai in spital, igiena e precara, politia e corupta, ilegalitatiile sant in top la noi. Mai bine inveti bine acolo unde esti si te vor respecta aia, o sa ajungi departe.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa pleci de una singura, ca Politia te opreste si-ti anunta parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana serios pe invatat, ca la 15 ani invatatul este prioritar.
Prietenii ii gasesti online, sau la scoala unde mergi, ca-n plina pandemie, nu ai de ce sa iesi afara.

| David23445 a răspuns:

Buna scuze ca raspund asa tarziu acum mi-a aparut intrbarea asta teoretic nu poti pleca singura in Romania daca ai mai putin de 18 ani la vama te va cobora din masina si iti va suna parintii si te va tine acolo pana vin ei dupa tine si da trebuie sa compltezi un certificat pentru intrare in Romania indiferent daca esti sau nu vaccinata daca nu il completezi risti o amenda uriasa si daca te-ai gandit sa pleci cu avionul nu te vor lasa sa urci in el pentru ca nu esti majora si la fel iti trebuie acel certificat de care am spus mai sus asa ca mai bine ramai tu in Germania incarca sa inveti germana fa-ti prieteni la scoala si o sa fei bine multa sanatate iti doresc si succes la scoala.