| Hfhaffj a întrebat:

As cam avea si eu o problemă si nu stiu cum sa o rezolv. Am o iubită de 5 luni și ceva aproape 6.La început eram mai indiferent cu ea, ieșeam cu băieții, îi răspundeam super greu la mesaje, iar ea se supăra ca ies numai de 2 ori pe săptămână cu ea, răspundea super repede, la 2/ min, dar cu timpul m-am mai schimbat. Am simțit eu nevoia si oarecum simt ca as sta numai cu ea. Ies super rar cu băieții, răspund super repede la mesaje si as sta numai pe conversația cu ea ore in șir, dar faza e ca acum când au m-am schimbat ea răspunde super greu, iese cu fetele. Are o prietenă care care o folosește și care stă cu ea numai când nu are cu cine sa fumeze, râde de ea și o vorbește pe la spate. Nici iubita mea nu o suportă, a redus relația cu ea si spune ca a realizat ca e nașpa și că o folosește, dar am impresia ca zice așa numai din simplul fapt ca eu cred asta si o zice de gura mea. Eu m-am tinut de ea să nu mai fumeze câteva luni la rând, ea zicea ca ii place ca am influențat-o in bine, dar acum câteva zile ne-am certat pe faptul că a iesit cu tipa respectivă, pe mine ma deranjează ca e falsă și de față cu mine zice ca e nașpa, ca nu vrea sa iasa cu ea dar a iesit si a fumat, cică din cauza ca ne-am certat. Acum suntem împăcați dar azi eu m-am simțit groaznic si nu am venit la școală. Mi-a promis ca ajunge acasă si mă sună după ore si a ieșit cu tipa respectivă. Încerc să nu mă supăr dar nu am cum. În mintea mea totul se năruie și mă supăr involuntar. Am impresia ca s-a apucat iar de fumat si imi ascunde. Nu știu ce să zic, voia să am implicare 100% la început si i-am oferit-o. Doar la ca mine implicare maximă înseamnă să asculte sfaturile mele, ca nu ii zic de rău. Ii arăt cine o merită și cu cine merită să iasă și nu-mi place când e falsă. Nu stiu ce sa fac, dar eu urăsc maxim țigările, nici să nu le văd, ea zice ca am făcut bine că am făcut-o sa se lase, dar uneori la petreceri simte nevoia și mi-o da așa subtil ca parca merge la ocazii. Păi nu frate, daca te lasi de țigări te lasi de tot, nu ca la petreceri nu așa. Ori de tot ori nu te mai lași si nu te mai porți fals cu mine încercând să mă faci pe mine sa ma simt bine ca nu mai fumezi dar de fapt cam vrei. As dori un sfat va rog.
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

HAi ca esti culmea, e marioneta ta sa faca ce vrei? E fix problema ei cu cine sta si cum isi petrece timpul, probabil n-are alta prietena si decat sa stea singura prefera sa stea cu aia, pana la urma sta cu ea la vorba, nu-i incredinteaza secrete de stat, ce asa mare lucru face? si chiar sa se apuce de fumat, din nou, viata si problema si sanatatea ei, fumeaza pe banii si sanatatea ei nu a ta, asa ca vezi-ti de treaba si inceteaza cu atitudinea asta autoritara ca n-ai dreptu sa spui nimanui ce sa faca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a fi prieten cu ea, înseamnă să o obligi să facă ce vrei tu, atunvi să nu te miri că te minte. Nu așa merge o relație cu o fată.
Dacă așa vrei tu, caută altă fată care să asculte de tine tot timpul. Nu o să găsești.
Nu e vorba de fumat, ci de cum vezi tu relația cu fetele, dacă vrei ca relația să dureze.

| Andreeush a răspuns:

Dacă zici că acea fată cu care se vede este o influență negativă încearcă să vorbești cu ea și să o îndepărtezi.
Cât despre fumat, nu prea poți să o obligi să facă ce vrei tu.
Trebuie să fie decizia ei dacă renunță sau nu.
Sunt lucruri mult mai importante care contează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ești o persoana super toxică laughing