| sdadsa a întrebat:

Buna ziua!
Am 13 ani si o mare problema, o prietena care recent a ajuns sa fie iubita mea (stiu ca ii o prostie pe care o cred eu relatie in tinerete da e frumos doar sa o ai) inainte de carantina s-a apucat de fumat. Am o parere foarte proasta despre fumat, sora mea a inceput sa fumeze la 15 ani si m-am simtit foarte prost cand am realizat ca m-a mintit atatia ani. Acum simt acelasi sentiment ca atunci, doar ca acum nu mai am cu cine vorbi despre asta. Am incercat sa o fac sa se lase si ea tot zice "ok ma las" dar sincer nu cred asta fiindca nu e asa usor sa te lasi de nicotina. Uitati stiu ca suna a ceva **** twilight care cred eu ca il am in tinerete, da chiar imi pasa foarte mult de fata asta, any advice boys?

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ea trebuie să decidă dacă vrea să renunțe sau nu la fumat, tu nu ai cum să o obligi.

| ywar a răspuns:

Cum reusesti ma sa nu pui punct? Ai scris un lung carnat scos din! Invata limba romana. Pe vremea cand eu faceam scoala iti luai si bataie in clasa daca nu faceai tema. Acum putem sa scriem oricum, ca doar suntem in 2020!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fumat se va lasa doar dacă vreau ea, dacă are ambiția și motivația necesara, nu doar pentru ca îi vrei tu binele. Fiind adolescenta probabil considera chestia asta cool dar mai târziu va știi mai bine ce decizie sa ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Chiar dacă pe tine te deranjează acest comportament al ei, tine doar de ea dacă va renunța sau nu. Tu ai o părere proasta despre fumat, ea poate nu.
Într-o relație, celalalt poate avea păreri diferite de ale noastre, ceea ce e perfect normal. De aceea, ar fi bine sa înveți sa ii respecți deciziile, chiar dacă nu ești de acord cu ele. Bineînțeles, ma refer la cele care nu te afectează direct.