| anonim_4396 a întrebat:

Buna. As dori sa va adresez si eu o intrebare, pentru ca sunt ca nelemurita.Sunt in clasa a XIa si voi termina liceul ca tehnician in automatizari. Dupa aceea voi putea da la ce facultate doresc eu? Mi-ar placea sa dau la Facultatea de Litere.Imi place foarte mult Limba si Literatura romana.Va multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa terminarea liceului poti da examen la ce facultate vrei.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate vrei. Liceul doar te poate ajuta in timpul facultatii... Mai exact ti-ar fi mai usor sa mergi la o facultate cu profil tehnic (politehnica mecanica, contructii, universitate - informatica, matematica, fizica), dar asta nu inseamna ca nu poti face altceva. Oricum te vor lua de la inceput pentru a-ti fixa cunostintele de care ai nevoie. Succes!

| selena_2212 a răspuns:

Sigur ca da! Doar sa-ti permita mediile dupa terminarea cl a XII-atongue Multa bafta!

| jo a răspuns:

Teoretic da, dar practic e putin probabil sa fii admisa la o facultate umanista la care nu se da examen, ci se intra cu dosar - pentru ca vor prefera elevii care au absolvit un profil uman. Asa ca orienteaza-te de acum spre o facultate de litere unde se da examen si invata pentru materiile respective. Si eu am facut informatica in liceu si apoi am intrat la Litere. Cu examen.

| FearNoEvil a răspuns:

Binenteles. Poti sa dai si la medicina.
Bafta!winking