| AndresDarie2000 a întrebat:

Aș vrea să mă ajutați vă rog. Am o colegă de clasă (pe care o cunosc din clasa I și într-a 10 a s-a mutat în clasă cu mine, acum fiind amândoi în clasa a 12a). De anul trecut stă cu mine în bancă. Și de fiecare dată când mă mut din bancă și stau cu alt coleg, imediat se uită la mine și zice să stau cu ea în bancă. Uneori i-am zis că nu o să mai stau cu ea și se întristează, iar apoi rămâne supărată până revin în bancă cu ea (atunci când revin, ea se bucură). În rest ne înțelegem foarte bine și îmi cere ajutorul la teme uneori.

Oare ea simte ceva pentru mine? Oare mă iubește? Și ce trebuie să fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| claudiad a răspuns:

Poate venind doar de 2 ani in clasa cu tine nu a ajuns sa-i cunoasca foarte bine pe ceilalti colegi si pentru ca te stia de atatia ani prefera sa stea cu tine in banca. Dar, daca iti place de ea, spune-i si vezi ce zice, nu se intampla nimic, te va crede doar curajos, nu e nimic penibil in a-ti exprima sentimentele fata de cineva. Crede-ma ca vei face mai multe progrese decat intreband straini pe TPU, care nu te cunosc nici pe tine nici pe ea.

| AndresDarie2000 explică (pentru claudiad):

Mulțumesc mult. I-am scris un bilețel de dragoste în care i-am zis că dacă vrea să fie cu mine, dar mi-a trimis mesaj pe mess că cică e frumos ce am scris acolo, dar să rămânem doar prieteni.

8 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Din ce ai povestit mi se pare ca te vede ca pe un prieten. Alte semne ai văzut?

| AndresDarie2000 explică (pentru ℓαυяα):

Mulțumesc. Alte semne n-am văzut. Mi-a scris pe agenda mea: "Adelina Miron este șefa șefelor și îl pup pe DARIE". - Colegul său de bancă-, atât.

| AndresDarie2000 explică (pentru ℓαυяα):

Mulțumesc. Altceva n-am văzut. Îmi mai cere căștile, mai vorbește cu mine și cam atât.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i dragoste asta, este doar confortul oferit de un baiat, care o protejeaza, sau asa se simte ea.
Mai mult, un comportament de frate-sora este in cazul asta sau o simpla amicitie.

| Andreeush a răspuns:

Poate te place.

| Eireann a răspuns:

Sau poate nu vrea sa stea singura in banca.