| ApaDulcicaSiAtat1 a întrebat:

As vrea sa ma sfatuiti in legatura cu o chestie!

Toti colegii zic ca sunt urata,O data un baiat mi-a zis,,Gata a trecut hallowenul! Iti poti da masca jos!".Eu m-am simtit oribil pentru ca acolo era si o fata care imi poarta pica,pentru ca anul trecut eu am luat premiul doi si ea a luat a treia mentiune, iar ma-sa a zis ca ea ia premiul intai.de atunci aia imi poarta ciuda.

As vrea va rog sfaturi cu care sa ma ajutati in legaatura cu jignirile colegilor si badjocurelile lor.

As vrea sa imi da-ti sfaturi despre frumusete.

Ofer fundita celui mai bun raspuns!

Am uitat sa mentionez ca am 13 ani :d

Răspuns Câştigător
| Criinna123a a răspuns:

Bună! kiss În primul rând, felicitări pentru succesele tale! big hug În al doilea rând, să știi că așa e și la liceu. Sunt în ultimul an, și pot zice că mă disperă copilele de a 9a, care se cred niște prințese. :3 Fii cum vrei tu să fii, nu te schimba ca să fii pe placul altora! Fii pe placul tău. În al treilea rând, cu sfaturile despre frumusețe ce pot să îți zic? În primul rând, trebuie să fii îngrijită! Păr, haine, unghii și toate alea, curate. Părul ai grijă să fie mereu frumos aranjat. La haine, îmbracă-te cum îți place, simte-te bine. Accesorizează-ți hainele și lucrurile. Unghiuțele dă-le cu lac sau ojă, și ține-le puțin mari, dar bine îngrijite. Dă-te cu cremă pe față și mâini în fiecare dimineață.Nu apela la fond de ten și machiaj, pentru că mai tare te strici. Umpic de rimel, poate că nu ar strica, dar nu exagerat. La fel și luciul de buze. Poartă cercei și brățări/inele. Dă un strop de finețe. Nu uita și de parfum. Nu uita că dacă tu nu te simți frumoasă, nu te aștepta să o facă alții. Fii așa cum vrei tu să fii, și nu uita că zâmbetul te face mai frumoasă! Pupici! Ai grijă de tine! >big grin

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Cred ca cel mai potrivit mod in care ai putea sa procedezi ar fi sa ii ignori sau sa le raspunzi scurt si calm, fara sa stai la discutii inutile cu ei sau sa iti iesi din fire. Frumusetea si uratenia sunt relative, fiecare are propria perspectiva si ceea ce unei persoane i se poate parea atractiv, alteia i se poate parea complet dezagreabil. Nu ar trebui sa tii cont de parerea celorlalti cu privire la aspectul tau fizic atat timp cat tu nu ai nicio problema cu felul in care arati. Daca vrei sa schimbi ceva, ar trebui sa o faci doar daca tu iti doresti asta si nu sub influenta comentariilor jignitoare ale colegilor. Pe langa asta, anumiti colegi probabil se comporta asa din pura invidie fiindca ai obtinut rezultate mai bune decat ei, deci cu atat mai putin ar trebui sa iti pese.

| hideaway a răspuns:

Felicitări pentru premiul tău! Este foarte bine să vezi copii care se ocupă de școală. happy
În legătură cu sfaturile despre frumusețe, părerea mea este că tot ceea ce trebuie să faci la vârsta ta este să fii o fată îngrijită, ceea ce înseamnă să fii o fată curată: ai grijă ca părul să fie întotdeauna spălat și frumos aranjat; detaliile mici, cum ar fi unghiile, să fie ori tăiate ori mai lungi -însă nu exagerat- date cu lac (sau cu ojă care nu iese în evidență, cum ar fi cea care are culoarea pielii, sau un roz deschis). Nu îți recomand să recurgi la machiaje, pentru că îți vor strica fața; fii cât mai naturală. Frumusețea vine din interior, nu din exterior!
Iar în legătură cu hainele, aici depinde strict de gusturile tale: poartă ceea ce te reprezintă și vei fi cea mai frumoasă.
Mult succes!

| valerikaa a răspuns:

Daca poti, te rog sa imi trimiti un mesaj cu o poza de a ta, suntem aproape de aceiasi varsta, deci as putea sa te ajut) estept sa imi scrii. happy

| ApaDulcicaSiAtat1 explică (pentru valerikaa):

Da-mi adresavta de facebook

| valerikaa a răspuns:

O dau in privat

| ApaDulcicaSiAtat1 explică (pentru valerikaa):

Unde in privat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ApaDulcicaSiAtat1):

Tiam trimis un mesaj pe TPU, dar daca nu a venit https://www.facebook.com/valerika.ciubara

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa nu bagi in seama toate aceste comentarii, important este sa te simti tu bine in pielea ta si sa mergi intotdeauna cu capul sus! Daca cineva iti spune ca esti urata, asta nu inseamna ca este adevarat....nu pleca urechea la astfel de persoane!