| sssarah a întrebat:

As vrea sa stiu daca de la liceu iti poti schimba optiunea pentru limba a2a? Eu fac germana de 4 ani, sunt in clasa a8a dar nu-mi place deloc si franceza mi se pare mult mai ok, si inteleg mai bine...As vrea tare mult sa ma mut, se poate?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Chiar dacă, să zicem, că se poate...Tu acum eşti în clasa a VIII-a şi, normal vrei să te transferi tot într-o clasă a VIII-a. Dar cei din acea clasă sînt în al patrulea an de studiu( ca şi tine la germană), iar tu... eşti începător. Cum crezi tu că vei reuşi să recuperezi în cîteva lunii ceea ce ceilalţi fac de patru ani? Crezi că va preda profesoara special pentru tine? La nivel de al patrulea an mi se pare normal ca elevii deja să converseze în limba franceză, iar tu nici măcar nu ştii regulile de citire. Nu te supăra dar ai o mare doză de inconştienţă.
Şi apoi, limba franceză nu e chiar atît de uşoară cum o crezi tu.
Dacă în patru ani nu te-ai lipit de germană, ce te face să crezi că ai fi mai breaz la franceză?
Sincer, eu nu te-aş sfătui să faci acest transfer.