| spunetot a întrebat:

as vrea si eu sa invat dar nu pot, ma gandesc acolo la lectie dar nu retin multi imi spun ca am memoria buna dar de ce nu pot retine lectiile. vrau si eu moduri de a invata! multumesc

Răspuns Câştigător
| FunkPunk a răspuns:

Cel mai bine retii cand inveti dimineata ca ai mintea limpede.De ex dimineata cand te trezesti te speli pe fata si apoi te duci si inveti in mai putin de 5 min

3 răspunsuri:
| AnanasKid a răspuns:

Si mie mi se intampla. incearca sa scrii lectia de mai multe ori pe o hartie si poate intelegi lectia mai bine. eu asa fac.

| CяysƧ a răspuns:

Hei! love struck Daca citesti in gandul tau nu prea o sa retii multe smug. Stinge televizorul, calculatorul, muzica si citeste cu voce tare. Mie mi-a zis mama cand eram mica sa fac asa, sincera sa fiu si acum mi se pare ciudat laughing dar merge... daca nici asa nu merge ia si tu niste pastile pentru memorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Invaţă întâi notiţele de la şcoală, apoi lecţia din manual, pe fragmente, apoi încearca să spui tare, cu cuvintele tale. Fă o schemă a lecţiei din capul tău, pe o foaie de hârtie. Dacă lecţia e însoţită de desene (la biologie, fizică, de exemplu) schiţează şi tu desenele şi scrie neapărat şi legenda, adică explicaţiile la desen.Rezolvă exerciţiile, problemele, temele, numai după ce ai învăţat lecţia. Învaţă orice lecţie în ziua în care ţi s-a predat şi repet-o a doua zi sau in ziua în care ai materia respectivă. Succes!
Dacă vrei o ocupaţie plăcută şi folositoare, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/