| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Chiar nu stiu daca am o problema cu memoria sau nu, insa am observat ca eu stau destul de mult pe lectiile pentru bac pana sa le inteleg si sa le retin cum trebuie. Am colegi care spun ca imediat ce citesc, o singura data isi arunca ochii peste lectie si stiu tot. Insa eu stau destul de mult sa invat. De exemplu, stau si cate o zi intreaga cand e ceva mai complex si necesita mai multe surse de informare. Metoda mea consta in a citi lectia de mai multe ori, apoi imi fac o schema in minte si imi scriu intrebari pe flashcarduri la care sa raspund(bineinteles, la cele mai importante aspecte) si am observat ca pot retine asa, numai ca imi ia foarte mult timp. Voi ce metoda folositi pentru a invata pentru bac?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e o modalitate tâmpita si iți tâmpești creierul, folosește gândirea spatiala, de exemplu la limba romana te poți pregăti prin a citi acele romane, a vedea filme si a citi si a scrie te ajuta sa înțelegi gramatica, dar daca ai niște hărți ce naiba sa înțeleagă creierul.

El scaun sta tavan in jos =cam asta înțelege creierul adică nimic, îl si enervezi pentru ca nu ai înțeles, cum sa reti ceva daca nu ai habar de acel lucru, faza e ca in ziua de azi nimeni numai înțelege nimic, te înțeleg, te cred, e dificil sa înțelegeți ceva ce nu înțelegeți
eu când învățam o limba străina ma concentram pe asocieri si ma implicam pe forumuri, am făcut si proiecte, ai google poți sa te informezi, dar nu aveți răbdare, nu cautați sa găsiți logica

totul sta in teorie si in practica si in testare propie, te testezi singur Mann, așa reti
ți am si o lecție de facut

trebuie sa faci un rezumat despre teoria evolutiei pana vineri
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie
https://www.youtube.com/watch?v=M3aH7CnlLME
https://www.youtube.com/watch?v=CddpJq3qHaw
https://www.youtube.com/watch?v=HtPbQRaITI0
https://www.youtube.com/watch?v=CZobczeN3so
https://ro.wikipedia.org/wiki/Critica_teoriei_evolu%C8%9Biei_(biologie)

| Erin28 explică (pentru RAY):

La romana am citit fiecare opera pentru bac, numai ca la istorie nu mi se pare logic, trebuie sa invat faptele istorice asa cum sunt. Am incercat sa fac asocieri, dar mai rau ma incurcau aceste aspecte.

| RAY a răspuns (pentru Erin28):

De ce nu vezi documentare, filme romanești, sunt si forumuri dedicate pentru bac, asocierile nu înseamna hârtiuțe, daca erai atent îmi spuneai si ce lecție ți am dat sa înveți, nu ai crabare, ești prea grăbit

| Erin28 explică (pentru RAY):

Ti-am citit raspunsul, credem-a, chiar si acel rezumat, m-am uitat si pe ce ai trimis, numai ca timpul meu e limitat, am foarte putin timp in care sa fac si altceva. Si nu, la asocieri nu fac numai hartiute, ci cum m-a sfatuit proful de istorie, sa asociez un fapt istoric cu un altul.

| slayer09 a răspuns:

Stai prost cu concentrarea.
Fa sport inainte de a invata, alearga in aer liber, inspira aer curat. Apoi vin-o acasa stai linistit in pat vreo 5-10 minute, concentrandu-te doar asupra respiratiei tale, nimic altceva. Apoi fugi sa citesti si sa fii concentrat la ceea ce trebuie sa inveti. Fa exercitiile astea in fiecare zi: alearga 10-20 min in aer curat, stai 5-10 min intins in pat concentrat la respiratie si apoi citeste, citeste orice, dar ceva frumos, care te linisteste.

| Cksihja a răspuns:

Poate că înveți pentru notă, vrei să mergi la o facultate și să urmezi un domeniu, nu te-ai informat și te-ai dus unde s-au dus toți acum sunteți ingineri dar sunt prea puține locuri pentru voi iar lumea nu are nevoie de ingineri. Râzi de săracul care mătură strada deși fără el străzile ar fi pline de gunoaie, pleci în străinătate unde lucrezi la negru pe bani puțini. Te întorci acasă cu o mașină veche dar în România e nemaivăzută, te lauzi la toți prietenii dar trebuie să pleci din nou pentru că ești șomer. Ai o țară care a fost atât de devastată de război că nu s-a putut opune comunismului. Regimul ia făcut pe oameni hoți și coprupți, au învățat să fure pentru a trăi au învățat să dea șpagă pentru același lucru. Pentru acești oameni nu există viitor ei vor doar să aibă azi ce mânca să aibă o casă.
În această realitate cele două cuvinte: Am Învins își pierd înselesul, ce am învins?

| Erin28 explică (pentru Cksihja):

Invat pentru bac, nu pentru nota.

| gellalbie4ever a răspuns:

FĂ EXACT AȘA CUM FACI ȚI-AI GĂSIT STILUL DE A ÎNVAȚA, N,U R,E,N, U, N, Ț, A! VEI CĂPĂTA VITEZĂ CU CÂT PRACTICI MAI MULT. Alt STIL NU O SĂ ȚI SE POTRIVEASCĂ ORICUM ORICE AI FACE..Fiecare are stilul lui de a învăța mie de exemplu îmi plac CULORILE LINIILE și FORMELE pentru că ies în evidență. LE FOLOSESC PENTRU A SCRIE ÎMI CREA O HARTĂ SAU UN ISTORIC( am imaginație bogată) și pentru că pot vizualiza imaginea din caiet în minte Fiindcă am vise lucide ( este extraordinar?)
și eu prefer să pun o grămadă de întrebări pentru lucrurile mai complexe pentru a mă informa și a-mi crea un punct de vedere al meu. Mai mult mie îmi place varianta pas cu pas(băbește) fiindcă ma ajuta cu trasul săgeților și al liniilor al subpunctelor ect ect Cititul și scrisul mă ajută foarte mult și ele. uneori nici nu învăț lecția doar o desenez sau discut pe un topic al lecției cu cineva?
Hai că se poate!?

| Erin28 explică (pentru gellalbie4ever):

Buna!
Si mie imi plac culorile. Am scheme facute pe caietul de clasa cu culori, desene, care sa ma ajute. Multumesc mult pentru incurajari! Am observat ca nu uit informatia pe care o invat, iar acum, la mai bine de un an de cand am invatat prima lectie pentru bac-Romanitatea romanilor-, imi amintesc fiecare lucru, numai ca imi ia foarte mult timp sa invat. Retin mult mai repede din sinteze, pentru ca acolo citesc exact ca si cand as citi o carte(sunt pasionata de carti, asa ca imi e mai uror asa). Numai ca ma intreb si eu, oare cum reusesc sa retin intamplarile din carti, personaje din operele a sute de autori pe care i-am citit, chiar si dupa multi ani de la lecturarea lor, si imi ia asa de mult sa invat la istorie?

| Marian7777 a răspuns:

Eu când am dat bacul ( anul trecut ) am făcut-o logic ( la Geografie )... pur și simplu făceam legături și era mai ușor. Am luat 10 la Geografie, bine mi-a și plăcut.
La Română, sincer îți spun, am tocit. am tocit operele. am învățat de la demonstrație cam tot +caracterizarea personajului ce la eseul de caracterizare. relația nu am învățat-o, dar o deduceam eu cumva. acum trebuie să te axezi mai multe pe liniuțele alea pe care le ai ca cerințe de eseu. e ușor, am luat 9, 30 eu la Română.
Cred că ce-a mai eficientă metodă este să le încerci pe toate ( culorat, tocit, schematizat, vorbit cu cineva despre subiect, întrebări și răspunsuri, logic cu legături ). trebuie sa le inveti din timp ca în Iunie sa le stii foarte binelaughing

| raMLesS a răspuns (pentru Marian7777):

Ai luat pe dq tu 9.30 si 10, va place sa va laudati smr.

| Erin28 explică (pentru Marian7777):

Multumesc!
La romana cred ca o sa fie mai usor, am citit toate operel. Cam de cand ai inceput sa memorezi eseurile pentru romana?

| Marian7777 a răspuns (pentru Erin28):

Sincer am învățat pentru simulări putin, dar îți dai seama că uitam până în iunie. dar îți venea oarecum mai ușor. eu în iunie am învatat calumea in fiecare zi cate o opera, poate 2 si repetam si pe celelalte. adică azi învățam Testament, mâine Moara cu Noroc si repetam Testament si tot așalaughing selectează din eseu parțile importante ( în special pentru liniutele/cerintele eseului ) si dupa mai adaugi de la tine in plus ca sa pară mai intetesant si ca stii laughing) eu stiu si unde mi-a scazutlaughing la sub 2, dar sub 3 l-am facut perfect, doar 0, 1 daca mi-a scazut cumva pe ortografielaughing

| Erin28 explică (pentru Marian7777):

Eu asa fac, ma axez pe cerintele de barem, combinate cu ce am extras din "Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent", de George Calinescu

| Marian7777 a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă tu crezi că asta e o formă de a te lăuda, asta e părerea tahappy Dacă te lauzi, măcar te lauzi la cine te cunoaște, aici nimeni nu mă cunoaște, de ce m-aș lăuda?happy Dacă vezi o postare pe altă rețea de socializare și scrie că încearcă să ajute cu sfaturi/materiale fiindcă a luat 9 sau 10 la bac și se pricepe, nu ca alții cu 5, asta e formă de lăudare?happy Scuze, dar nu faci diferențahappy