| AnemonaP a întrebat:

Cateva metode pentru a invata foarte bine o lectie? Sunt obisnuita sa o retin papagaliceste. As vrea sa si retin ceva din ea

2 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Depinde de lectie.
daca e ceva abstract gen niste reactii la chimie trebuie sa le papagalicesti la inceput pana inveti niste principii, apoi le cauti logica.

daca e ceva interesant de la fizica incearca sa intelegi in viata reala care e aplicabilitatea. eventual sa mai dai si pe google dupa niste termeni sa vezi cum descriu alti oameni cu cuvintele lor acelasi subiect.

la romana daca e de invatat vreun comentariu ar fi bine sa citesti cartea sa o asculti audio.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata logic, in asa fel incat sa o poti povesti cu (,) cuvintele tale.