| anonim_4396 a întrebat:

Cam de un an am o colega noua.De cand a aparut ea,clasa noastra s-a destrabalat.Ea este tupeista si chiar a recunoscut in fata dnei directoare ca a fumat cu grupul celor care fumeaza,supara profesorii, etc.Ea este sefa clasei pentru ca noi ascultam de ea (ne este frica de ea). Pana sa apara ea, clasa noastra era cea mai cuminte si azi am vorbit cu o colega si mi -a zis ca in al doi lea semestru o sa se mute la o alta scoala.Toti profesorii ne laudau, acum colega care a venit acum un an de zile (eram clasa a7a atunci) s-a imprietenit cu colegele mele care erau foarte cuminti si le-a destrabalat si pe ele, aproape toata clasa in a afara de mine si cateva fete.La fiecare ora numai scandal si circ, ba chiar profesorii au dat-o afara de la ora, dar la ora dnei diriginte este un inger de pus la icoana.Sta cu anturajul celor mai populari din scoala care fumeaza (am zis mai sus) si acest anturaj vine la noi in clasa si chiar intra peste profesori, dar cand doamna dirigina o intreaba ea spune ca de fapt nici nu-i cunoaste! Daca ne certam cu ea, cred ca nu vreti sa stiti ce frica ne este.Toti colegii vorbesc cu ea ca sa nu zicabig grine ce nu vorbiti ba ratatilor cu mine"! A venit mama unui coleg si a zis ca noi suntem niste plangaciosi si ea, un baiat si o fata (care era cuminte si s - a destrabalat) sunt cei mai rebeli! O profesoara ne-a zis ca vine la noi in clasa doar pentru cativa copii.Doamna diriginta este complet suparata de notele colegilor mei care sunt de la nota 2 pana la 6, in rest ceilalti copii cuminti au note bune, avem numai corigenti pana acum! Colega noastra zice ca daca nu ar fi aparut ea clasa noastra nu avea stralucire si mai ales valoare.Eu tin la ea si vreau sa avem o alta clasa, una in care sa intre profesorul cu drag, ca inainte.Cum poate sa se intample acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Anonim9114562123 a răspuns:

Eu nu cred ca un copil poate face neapărat ceva. Ai putea sa vorbești cu diriginta, sau cu părinții pentru a vorbi cu directorul sa rezolve problemele cu acea fata.În prinicipiu nu se ajunge la o astfel de situatie, însă profesorii au pierdut autoritatea, ceea ce este foarte rău. Și mi se pare ciudat ca va este frica de ea. Dacă ea a stricat clasa, și sunt mulți copii impotriva ei, de ce nu o puneti la punct? De ce v-ar fi frica de ea? Marea majoritate a copiilor care sunt mai "rebeli" duc o lipsa de atenție din partea familiei (deoarece părinții nu au timp sa stea cu copiii) și o caută în clasa. Însă ea nu trebuie sa primească atenție, și o sa se schimbe. Voi greșiți cel mai mult. Sper ca ti-am putut fi de folos, succes!

| Stefany23 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Noi am vorbit cu dna diriginta si dupa aceea cand a vorbit dna diriginta cu ea, a fost usa de biserica.Dar cand colega mea se cearta cu dna diriginta, aproximativ o ora stau certate si dupa aceea se impaca, parca nimic nu s-ar fi intamplat! Tot ea este la putere, nu putem sa-i facem nimic, toata cancelaria stie clasa noastra ca fiind una foarte destrabalata si asta nu e nimic!(mai sunt si niste intamplari neplacute in legatura cu clasa noastra)

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Stefany23):

Eu cred, in cazul ăsta, ca cineva din corpul didactic o susține, pentru ca dacă nu ar fi cineva cu influenta asupra dirigintei, ar exmatricula-o. Mereu un diriginte cu o clasa care nu știe sa se poarte este văzut de rău, de parcă nu ar știi sa își facă copiii sa fie cuminți. Repet, asta cred eu, toate cele bune!

| Stefany23 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Da,ai dreptate! Se cearta cu profesorii, iar dupa aceia acestia o vad usa de biserica, in timp ce cu noi face armata!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e pe bune chestia asta, fata aia e prea tare. laughing)))) Ar trebui sa cautati sa invatati cate ceva de la ea pentru ca e genul de atitudine cu care veti castiga in viata (nu ma refer la fumat si prostii ci la modul asta de a face ce vrei din orice mediu)
In rest ce sa zic, n-aveti ce sa faceti, oricum e posibil sa se mute daca asa a zis

| Stefany23 a răspuns (pentru Adry05):

Cea care vrea sa se mute este o alta colega.Colega venita de un an face legea la noi in clasa si daca ii zicem sa ne lase in pace, iese un scandal de zile mari.Intr-o zi s -a certat un coleg cu ea pe hol la scoala, si a esti cu bataie, scandal si au asistat toate clasele 5-8.A venit si politia!

| gratargratar a răspuns:

Fata o fi vreo curba in devenire...
Mai ai 1 an, dai testele nationale si te muti la alta scoala ca sa scapi de proasta. Cam asta ar fi.

| Stefany23 a răspuns (pentru gratargratar):

De fapt ea a zis de colegele mele, ceea ce ai zis tu! Este teroare la fiecare ora! Sta in ultima banca cu un coleg si o fata si noi suntem sclavii ei!