| SângeDeAnonim a întrebat:

Buna, ce este anorexia? Cum se manifesta si din ce cauze poate sa apara, vreau o parere cat mai clara,sincera din ce stiti,nu definitii neaparat,multumesc, ofer funda

Răspuns Câştigător
| Emmmmmmmma111 a răspuns:

Anorexia ești o boală gravă care poate fi letală dacă nu e tratată la timp.

Această boală poate apărea la oameni cărora li se pare că sunt prea grași. Această problemă poate începe de la niște mici "glumițe" sau chiar jigniri.

Păi poți să îți dai seama mai greu că suferi de anorexie.
-Ți se pare că ești prea grasă și nimeni nu o să te placă
-Pierzi în greutate foarte mult și foarte rapid
-Porțile tale de mâncare devin încetul cu încetul foarte mici, și în unele zile nu mănînci chiar nimic

Boala aceasta e ca o depresie, dar care te poate deveni letală pentru unu dacă nu e tratată la timp. Sincer îți zic dacă vezi că acele simptome pe care ți le-am zis ar trebui să vorbești cu părinții tăi sau cu un medic.
Gândește pozitiv și spuneți mereu că ești frumoasă așa cum ești.

Sper din suflet că te-am ajutat. Fundă?