| MaryaSiAtÂt a întrebat:

Ce liceu, facultate trebuie sa urmez pentru meseria de procuror? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este suficient sa termini facultatea de drept pentru a profesa ca procuror. Dupa facultate poti sustine un concurs de admitere la Institutul National al Magistraturii(http://www.inm-lex.ro/index.php) --- dupa finalizarea studiilor si a perioadei de stagiu poti sa profesezi ca procuror sau judecator.

3 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Liceu:chiar nu e important liceul. poti sa mergi si la polaris ca nu conteaza, iar facultatea trebuie sa facci facultatea de drept.e chiar super meseria de procuror.si mie mi-ar placea dar nu stiu sigur...ori facultaea de drept ori de medicina oricum mult succes!

| Infraverde a răspuns:

Drept. Liceul nu contează, dar te-ar ajuta filologia, sau ştiinţele sociale, pentru că vei avea nevoie de limba română, limbi străine, latină, etc.
Şi eu mă gândeam să dau la Drept, dar lenea-i mare, şi eu mă cred deşteaptă tare, aşa că o să dau la Ştiinţe Economice. Multă baftă!

| otilikapostolik a răspuns:

Clar ca de drept