| Ralluca25 a întrebat:

Ce poți păți dacă folosești fond de ten?, Care sunt dezavantajele folosirii lui? Fundă happy.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fondul de ten are rostul să astupe porii mariţi şi să dea tenului un aspect fin. DAR,dacă acesta nu este folosit corect,la lumina zilei(nu la lumina artificiala din baie) faţa apare ca tencuită,cu delimitari vizibile între partea pe care s-a folosit fondul şi partea liberă de fond de ten. În plus,dacă nu se face demachierea corecta în fiecare seară, adică curatarea pielii de fond de ten, porii pot ramane astupaţi şi pielea nu mai respiră şi se fac coşuri.

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@Elianna ți-a dat un răspuns foarte bun.
Pe lângă faptul că generează apariția coșurilor (dacă nu te demachiezi corect și REGULAT), fondul de ten favorizează îmbătrânirea tenului.
Este recomandat să îl aplici cât mai rar posibil, și să încerci să previi/tratezi coșurile, decât să le acoperi cu fond de ten, lucru care nu face decât să înrăutățească situația.
Baftă!