| BuburuzăCuProbleme a întrebat:

Ce sa fac?~x( NU MAI SUPORT x(

Mama prietenei mele a inceput s-a cam sara calul. De aproape o saptamana, n`o mai lasa pe prietena mea in oras...straight face
La 10 [maxim] o baga in casa... Pe`afara n`o lasa [bine sigh o lasa... dar numai pe strada]. Daca da muzica putin mai tare, tipa la ea. Suntem prietene de mici, dar nici odata nu am vazut-o asa [pe mama ei]. Deja pe mine ma dispera! angry
Help! Ce sa fac sa o lase cel putin in oras...puppy dog eyes?

3 răspunsuri:
| Laura1102 a răspuns:

Asa era mama mea o perioada (cam lunga):p
Nu ma lasa sa ies mereu ma suna unde sunt si ce fac.Dar de la un timp si-a revenit si ma lasa sa fac ce vreau eu si sa vin cand vreau eu. inainte vorbeam urat cu ea cand imi spunea ca nu ma lasa sa ies dar de cand mi-am dat seama ca mai bine vb frumos totul merge bine
Este preocupata pentru ea dar poate a facut si ea ceva sau i-a vorbit urat si de asta o pedepseste.
Sau pur si simplu mama trece printr-o perioada mai proasta
Dar parerea mea este sa lasi lucrurile sa vina de la sine si sa-i spui prietenei tale sa nu vorbeasca cu ea urat si sa nu-i comenteze
Daca inplici pe altcineva in povestea asta cum ar fi mama ta poate o sa reactioneze si mai urat si nu o so mai lase deloc afara.
Pentr-ca o sa se gandeasca."Cine e ea sa ma invete pe mine cum sa-mi educ fica" si nu o s-o mai lase deloc
Succes sper sa asi vina in fire pana la urma

| xNirvana a răspuns:

Sincer, mii se pare perfect normal sa nu o lase pana la 10, pana si 8 mii se pare mult.
Din ceea ce ai spus, cred ca mama ei a vazut/trecut prin ceva de curand.Pe strada sunt fel de fel de oameni nu tocmai normali la cap, si cred ca ii este frica pentru fiica sa.
Eu as zice sa ii spui prietenei tale sa o faca o conversatie mama-fiica si sa ii explice ca afara iese cu prietenele ei de incredere si ca este in siguranta.

| isabellle a răspuns:

Ii poti explica mamei tale, iar mama ta va discuta cu mama ei. asa sunt parintii... au unele perioade in care sunt mai grijulii, si pe buna dreptate, se fura o gramada de copii in Romania... dar nnici nu este bine sa fii exagerat, doarece m bineintelees m nu vei afla niciodata cum e viata. asa ca, pune-o pe mama ta sa ii explice ca nu e bine sa iti izolezi copilul intr-un glob de cristal. numai bine!