| OAliceO a întrebat:

Decii...
M-am certat cu cea mai buna(eu sunt a7-a si ea a9-a). Nu mai vorbim una cu alta de acum 1 saptamana si ceva. Totul a inceput sambata cand am venit de la scoala si am sunat-o ca sa iesim afara. Ea inca era la scoala, dar a zis ca vine dupa ce ii da drumu. Dupa ce i-a dat drumu de la scoala. m-a sunat ca sa iesim, dar eu i-am zis ca o sun eu cand sa iesim afara, pentru ca mai aveam niste treaba prin casa. Cand am iesit la geam, ea era deja fara cu inca un prieten de al nostru ( el e a5-a :-s, si el e cel mai bun prieten al iei... al meu nu prea ( il voi nota cu "X" )) și cand sa ies din casa, m-am certat cu parintii si am decis sa nu mai merg. Ei bine, i-am trimis mesaj ca nu mai vin(ea e cam suparacioasa). Si m-a intrebat motivu si i-am zis ca i-l zic pe mess pentru ca nu i-l pot zice acum. Cand a intrat pe mess m-a intrebat. Si eu i-am spus ca am avut ceva probleme cu parintii si ea mi-a zis " si asta e motiv sa nu vii afara!? raised eyebrows " Eu i-am spus ca nu am venit si pentru ca era si X, si eu din cate am inteles inainte el nu ma prea suporta. Si i-am spus si eu prietenei mele ca eu nu-l suport. Si ea a inceput repede sa se supere si sa-mi zica " dupa ce ca el ne invita sa mergem sa ne distram, tu zici ca nu te suporta straight facestraight facestraight face " Si apoi a zis ca " hai stii ca deja ma enervezi, pa" si a iesit de pe mess. Eu i-am lasat mesaj ca " Se vede ca tii mai mult la el. bla-bla. si ca eu mereu am fost roata de reverza." Si i-am mai spus ca "nu mai am nevoie de prietenia ei si ca se vede ca nu a tinut la mine cu adevarat " si mna straight face. De atunci nici macar nu am mai vorbit. Si eram cele mai bune prietene. O cunosc de aproape 9 ani, si de atunci suntem cele mai bune prietene, ea e pentru mine sora pe care nu o am. Si eu la fel pentru ea eram... Pe X il cunoaste de vreo 3 ani, si deja a inceput sa ma lase pentru el ( si mai toti zic ca X e fetita laughing, ca sta numai cu fetele si se comporta ca o fata. si de fiecare data cand se intampla ceva tipa si se baga cu capul in prietena mea. :-s :-s si in fiecare zii stau afara. si ea nu il place pe el. dar invers nu stiu ). Si acum nu stiu ce sa fac. Acum regret ca i-am lasat mesajul ala. Dar nici nu as cauta-o ca apoi incepe sa faca misto cu X si sa zica ca uite ca o caut si ca nu stiu ce. Si daca nu zic eu nimic ea nu zice prea curand. Pentru ca mereu astepta eu sa incep impacare, dar acum e mai ciudat. De fiecare data cand trec pe langa ea incepe sa tipe si sa rada, ceva genul sa imi faca in ciuda. Ciudat, nu?!hee hee

Va rog sa imi dati un sfat, o parere. ceva puppy dog eyes. Si va mutumesc pentru ca ati stat sa imi cititi problema puppy dog eyes.

Răspuns Câştigător
| LanaDelRayFan a răspuns:

Sincer,daca ar fi prietena ta, nu te-ar lasa pentru oricine. Adica va cunoasteti de mult timp, si pe ala il cunoaste de 3 ani straight face. Oricum, fii indiferenta si nu face tu primul pas pentru o saptamana. Daca vezi ca te ignora...du-te si cere-i scuze pentru tot si arata-i ca esti mai matura ca ea.

8 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Mda, asta cu iesitul cu prietenii in 3 e cam aiurea. si eu am o prietena buna de care ii place la un alt prieten si intr-o zi mi-a zis prietena aia sa iesim pe-afara, si am zis sa-l chem si pe ala ca na e prietenul meu si poate-l ajut, si el a inceput cu chestii de mare macho pe-acolo de mi s-a facut scarba. sa inteleg ca prietena ta e cu vreo 2 ani mai mare ca tine deci nu e diferenta mare, dar ala ai zis ca e de cls a5-a deci...ma amuz, e un copil fata de voi. adica aia are vreo 15, tu vreo 13 si ala vreo 11. ce puteti vorbi cu un baiat de 11 ani 2 fete care dupa cum am vazut la mine (eu lucrez si pentru o scoala, am grija de copii cand ii duc la masa) vorbiti despre baieti, frumusete, probleme intime si asa mai departe.

| OAliceO explică (pentru al3xander):

Pai mereu cand ieseam afara, si prietena mea imi zicea " ce dragut e baiatul ala ". X zicea : " da, ce dragut e ". adica cum sa-si dea cu parerea un baiat. despre alt baiat. mi s-a parut cam ciudat :-s ( si nu e travestit sau ceva laughing nu-i plac baietii. doar ca mi s-a parut cam ciudat. happy )

| al3xander a răspuns (pentru OAliceO):

Tu ar trebui sa-i spui odata "noi suntem fete, ala e baiat". nu-i mai zii asa direct ca nu-l suporti pe X doar fa-o sa inteleaga ca nu prea puteti avea multe in comun cu X.
nu zic sa numai vorbiti cu el dar sa iesiti mai mult doar voi 2 fara el. si eu am 2 prietene care uneori ma mai cheama sa mai iesim dar rareori (numai ca eu sunt mai mare decat ele amandoua). insa eu ies cu baietii de obicei. si scuze chiar sunt curios cum o fata de 15 ani se distreaza cu un pusti de 11? laughing daca avea varsta ei mai ziceam ca poate sunt indragostit unu de altu dar asa e ciudat. il ia de crescut? laughing

| ShadowGhost a răspuns:

Hey.Parerea mea e ca daca ea e o prietena adevarata, se va intoarcea ea la tine.De ce? Pentru ca 1. putea sa te intrebe daca poate veni X, daca vroia sa iasa cu tine afara si sa ia pe cineva, trebuie sa se gandeasca daca acel cineva se intelege cu tine sau nu.2. Daca incepe sa rada si sa tipe cand trece pe langa tine, faze din astea sunt de prost gust.Adica te cunosc de 9 ani si incep sa tip si sa rad cand trec pe langa tine? AM scapat de la azil sau de la zoo? Si 3. Poate fi planul ei cu X ca sa scape de tine.Acuma nu stiu, daca nu te-a raspuns la mesaje, si daca face ce face eu spun sa iti vezi de scoala si sa astepti un semn de la ea.Mai lasa cateva saptamani si daca vezi ca nu zice nimic, atunci lasa-i un mesaj cu "se vede ce prietena mi-ai fost tu"si punct si ceaw.Btw,bafta:*winking

| Gahbryella a răspuns:

Daca sunteti asa bune prietene nu ar tb sa va certati...defapt uneori asta e unul dintre motivele de certa...ar fi trebuit sa isi dea seama ca tii la ea pentru ca iti era ciuda ca sta prea mult cu X si nu vruiai sa se indeparteze de tine bine dar nu poti sa fii nici atat de posesiva.din cate am inteles eu ca se comporta acum cu tine si cum face eu in locul tau nu as face primul pas si as lasa.o pe ea pentru ca daca si ea te considera o adevarata prietena asa cum o consideri si tu pe ea nu ar ramane indiferenta. daca o sa mergi tu prima la ea o sa para ca numai tu ai gresit. daca vine ea prima la tine atunci ii poti cere si tu scuze si sa lamuriti neintelegerile si nu va certati pentru un baiat fetelorstraight face

| ScumpikaTha a răspuns:

Am si eu o situatie IDENTICA in clasa, doar ca numele personajelor sunt diferite intre ele (logic)... Am mai avut probleme din astea si mai demult. De obicei cand se intampla asta, la mine se rezolva pur-si-simplu, pentru ca prietena mea recunoaste greseala si se scuza ca m-a lasat balta. Cred ca in cazul tau, ar fi bine sa iti ceri scuze pentru replicile pe care le-ai spus cand a fost ea offline si sa o iei altfel: ''Ce s-a intamplat? De ce te-ai suparat asa? Si eu am voie sa nu suport unele persoane.''

| ScumpikaTha a răspuns (pentru ScumpikaTha):

Daca ea nu incepe, incepi tuwinking Altfel veti sta certate pana la adanci batraneti.

| Stefan_Laura_1995 a răspuns:

Eu sunt intr-o gasta de 3 fete. Ne avem super bine, insa eu sunt aia suparacioasa si care raspunde mesajelor cam exact cum ai raspsuns tu, insa chiar daca am gresit eu sau ele, lasam unele de la altele. Cand ne certam nu vorbit deloc (maxim 2 zile), insa clar una dintre noi cedeaza. Te sfatuiesc sa faci exact cum facem noi. Cand ne certam, mai ales ca i-ai rasp asa la acel mesaj, eu ma duc o iau departe si ii zic ca vreau sa vorbesc cu ea. Ii cer scuze pentru cum i-am vorbit si ii spun ca au fost cuvinte spuse la nervi si nu vreau sa ne certam, vreau sa vorbim. Apoi o rog sa vorbim despre acest subiect care ne-a facut sa ne certam si discutand ajungem la un numitor comun si ne impacam. Nu toti prietenii lor imi convin mie, insa nu am ce face, nu le pot impune sa numai vorbeasca cu ele cum nici ele nu imi pot impune asta. Iesim in gasca ( aici se gasesc si persoane care le agreez dar si persoane pe care nu le agreez prea mult) dar incerc sa accept pe toti si sa fiu draguta cu toti, iar ele tot raman prietenele mele cele mai bune. Cand suntem noi 3 intr-o cafenea vorbim despre absolut orice, iar cand suntem cu mai multe persoane vorbim despre subiecte comune la toate persoanele fara sa incercam sa "intepam" alte persoane doar pentru ca nu le suportam. Eu zic sa incerci sa cauti si partile bune ale celui X si vei vedea ca, cu siguranta, aveti cel putin o activitate comuna care sa va placa.