| Ionut a întrebat:

Buna comunitate! Eu am o fire curioasa. Dubiul meu este legat de fumat.
1. De ce / Din ce cauza v-ati apucat de fumat?
2. De ce va place sa fumati?
3. Vedeti ceva benefic in acest act?

Eu cred ca e doar o risipa de bani si sanatate. Vreau sa incurajez pozitiv tineri/adolescentii sa nu recurga la asemenea obicei prost.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Foarte corect, bravo! Tinerii se apucă de fumat, că aşa face gaşca, sau să braveze, să se dea mari.

Fumatul introduce în corp 4000 de substanţe toxice, ştiaţi? 40 dintre acestea sunt cancerigene, ştiaţi?

O comparaţie bună este aceea că un fumător înrăit stresează organismul la fel ca un om sănătos care merge la radiografie nu o dată la 6 luni, ci de 10 ori în 6 luni. Oaau, super nociv!

Şi pentru ce? Ca să fii în rând cu lumea? Aiurea. Cu banii pe care îi cheltuie un fumător convins într-o viaţă, şi-ar fi putut cumpăra jumătate dintr-un apartament. Pe bune!

Am încercat cu ani în urmă să văd cum e, mi-a fost atât de rău, aşa că n-am găsit nimic interesant. Aşa că nu fumez!

Eşti mulţumit de răspuns?

| Ionut explică (pentru RomulusMilea):

Sa stii ca m-ai surprins placut. Chiar nu stiam acest lucru si mai ales comparatia cu radiografia este de asemenea perfect pusa in aceasta tema.
Deasemenea nu sunt singurul care a incercat si a fumat o perioada foarte scurta de timp, realizand ca nu exista niciun strop de beneficiu in acest viciu.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Eu nu fumez si nu incerc sa influentez pe nimeni in niciun fel, insa alegerea mea este sa nu fumez fiindca mi se pare inutil, distructiv pentru sanatate si o risipa de bani care ar fi putut fii foarte bine investiti in altceva. Insa imi pot da cu parerea despre ceea ce ai intrebat tu mai sus.
1. O mare parte dintre cei care se apuca de fumat o fac sub influenta celorlalti, din cate am observat eu sau din dorinta de a parea altfel, mai interesant sau 'cool'. Un alt motiv ar fi plictiseala sau lipsa de o alta ocupatie. Cand se intalnesc mai multe persoane apartinand aceluiasi grup, este ca un fel de 'ritual', sa zic asa. Pur si simplu prin asta se definesc si asta ii caracterizeaza. Si un al treilea motiv este curiozitatea de a incerca ceva nou. De aici pot exista doua directii: ori iti place si continui sa o faci pana cand ajunge sa te stapaneasca obiceiul pe tine, ori te opresti, dupa ce ai descoperit ca nu este nimic special si ca nu iti confera nimic mai mult.
2. Recunosc ca am incercat, fara nicio parere preconceputa, sa fumez. S-a intamplat de 2 sau 3 ori, insa am vazut ca nu imi aduce nimic benefic si nu am mai facut asta.
3. Nu, ci dimpotriva: pe termen lung, iti afcteaza sanatatea din mai multe puncte de vedere (plamani si caile respiratorii, dantura etc.), cheltui o multime de bani pentru acest obicei si practic nu te alegi cu nimic concret din asta.
Repet, eu nu vreau sa influentez pe nimeni sau sa schimb pe cineva care fumeaza, fiindca 80% sau chiar mai mult dintre fumatori sunt mai mult decat constienti de riscurile acestui viciu. Prin urmare, este alegerea lor si fiecare face ce vrea si ia ce alegeri isi doreste. Insa eu aleg sa nu fac asta din motivele pe care le-am spus mai sus.

| baconlaris a răspuns:

Din cauza ca toti de la 13 ani in sus fumeaza