| anonim_4396 a întrebat:

credeti ca e ceva rau in a fi invidioasa pe cea mai buna prietena? Este o fire desteapta, foarte foarte norocoasa, mereu stie totul, si cam o invidiez fiindca e desteapta. Ce ar trebui sa fac? Si eu sunt desteapta(nu neg asta big grin), dar ea e mai deschisa, eu sunt mai timida in a ma exprima, stiu clar ca pierd multe cu asta, dar n-am ce-i face! Dar nu ii doresc raul, mereu o sustin si ea pe mine, uneori imi pare ca este invidioasa pe mine, dar si eu sunt deci nu-i nimic grav, vreau doar sa stiu cum pot sa devin si eu asa ca ea, are note foarte bune la scoala, la unele obiecte eu am note mai bune, la altele ea are. Dar la majoritatea ea are, nu doar asta e problema..Eu am mai avut iubiti, dar ea sarmaninca, nici macar unu, nici nu a avut primul ei sarut, si are aproape 17 ani(nu zic ca e un lucru rau, dar oricum cum poti asa? ea este foarte frumoasa si desteapta), poate de asta ma invidiaza, eu nu stiu. Dar cum pot eu sa fac asa ca sa nu o mai invidiez, sa fiu si eu desteapta si mai putin timida? Mersi :* +++funda

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,este ceva rau sa fi invidioasa pe cea mai buna prietena si asta pentru simplu fapt ca ea e mai deschisa, mai frumoasa sau mai desteapta, astea nu sunt motive de invidie, eu zic sa lasi lucrurile asa cum sunt si sa nu va sticati relatia de prietenie din cauza unor prostii

| anss23 a răspuns:

Probabil esti complexata din cauza timiditatii tale.Ai spus " Este o fire desteapta, foarte foarte norocoasa, mereu stie totul, si cam o invidiez fiindca e desteapta" -avem tendinta sa "idolatrizam" pe cineva cand noi insine avem o stima de sine proasta.Deci nu vei rezolva problema asta devenind atat de desteapta ca ea si incercand sa te schimbi pentru a deveni o persoana mai sociabila.
Uita-te la situatia asta intr-un mod diferit:in loc sa te schimbi mereu pentru a semana cu cineva, accepta-te asa cum esti si aminteste-ti ca nu exista persoana perfecta, sunt sigura ca la multe capitole stai mai bine decat ea.

| lpavel a răspuns:

Invidia face si ea parte din simturile oamenilor si nu avem cum sa stergem asta din noi, DAR o putem controla sau cel putin trebuie sa incercam s-o controlam ca daca pune stapanire pe noi nu mai scapam de ea!
Daca e rau sau bine acest sentiment? Cu siguranta ca bine nu e, dar nici rau pana in clipa ce iei niste decizii mai putin bune si incerci sa-i faci rau prietenei/ului, atunci e foarte rau!
Si ca sa nu ajungem la asta trebuie sa nu dam importanta invidiei din noi, sa nu lasam sa iasa la suprafata, ca odata iesit nu stiu daca se mai poate opri...
Orice persoana sau aproape orice persoana, poarta in ea putina invidie pentru cineva, dar o controleaza!
Nu lasa sa puna stapanire pe tine acest sentiment ca te vei obisnui cu ea, iar mai tarziu va fi pentru tine o obisnuinta, ceea ce iti poate distruge viata amicala!
Daca ea e mai buna ca tine asta e, nu suntem toti/e la fel, cineva trebuie sa fie ba mai destept/a, ba mai frumos/a, mai popular, si sunt 1000 de motive sa fim invidiosi/e unii pe altii, dar noi nu trebuie sa ne lasam prada acestiu sentiment!
Tu sa gandesti mereu asa : daca ea e mai buna ca mine, eu sunt mai buna ca prietena (cutare) etc, cineva e mereu mai mic/a decat celalt!

| MrAlex a răspuns:

Nimeni nu ii doreste raul prietenului apropiat, dar fiecare poarta "ciuda" pentru ca el are mai multa faima daca pot sa spun asa. Un raspuns se afla si in povestioara ta. "Tu ai avut multi iubiti iar ea debia unul " Incearca sa te maturizezi, sa nu mai iei totul ca pe o gluma si cred ca o sa ajungi unde vrei tu. Dar daca vrei sa ajungi desteapta, pune mana si invata laughing
O seara frumoasa

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

"Dar nu ii doresc raul, mereu o sustin si ea pe mine, uneori imi pare ca este invidioasa pe mine, dar si eu sunt deci nu-i nimic grav" Tu te auzi ce zici? Ce fel de prietenie crezi că e când amândouă sunteţi invidioase una pe cealaltă? E o concurenţă cumva care e mai deşteaptă decât cealaltă?

| iccecrim a răspuns (pentru AnnonymusIsNotAvailable):

Eu m-am auzit, desteapt-o, imi inchipui ca tu nu ai asa prieteni, asa ca nu te fa mare desteapta, ca voi romanii nu prea sunteti destepti, vreti sa pareti doar, sar din pacate nu sunteti! Asa ca degeaba ai mai citit textul meu si degeaba ai scris raspuns, ca oricum trebuia sa scrii ceva inteligent daca scriai, dar asa.pot doar sa-ti spun ca esti o proasta. Mda.

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns (pentru iccecrim):

Se vede cat de inteligenta esti dupa cum vorbeste, nu ai educatie, cred ca nici scoala. Mai mult de 12 ani nu ai. Intai invata sa scrii, si dupa aia mai vorbim. Si lasa-ne pe noi romanii asa cum suntem tu tiganco:*

| iccecrim a răspuns (pentru AnnonymusIsNotAvailable):

Haha cica tiganca, auzi tu, romanco, cacacioaso, sa te uiti tu la tine si apoi mai vorbesti, vorbim de altii nu devii mai buna, prostuto. Ok, papa!

| aLex22andra a răspuns:

Buna invidia nu-si are rostul sunteți prietene si nu oricum tu o consideri cea mai buna prietena ar fi păcat sa strici relatia voastra din invidie nu crezi?
Cu ce te ajuta oricum invidia?
Daca vrei sa ai si tu mai mult tupeu se poate.
Încearcă sa dai timiditatea la o parte.
Asta depinde de tine...
Dar eu zic sa nu-ți pierzi vremea vazand ce au alții si tu nu ai, fii tu însati!
Cu timiditate sau fara fi exact cum esti tu...winking
Așa e cel mai frumos!

| Ione23 a răspuns:

Pai..sa stii ca si tu esti desteapta si frumoasa deci nu cred ca ar trebui sa fi invidioasa pe pritena ta in plus sunteti si bune prietene, si incerca sa nu mai fi timida, fi si tu mai nebuna mai iesita din tipar si nu iti dori sa fi ca ea bucurate ca esti diferita, mai speciala :*