| anonim_4396 a întrebat:

Uitati care e situatia, prietenesc c-o fata de mai multi de 10 ani deja si suntem cele mai bune prietene, ne certam, ne impacam, evident. Dar ceea ce ma sperie e ca sunt invidioasa pe ea. Mereu cand primeste atentia colegilor o invidiez. Cand primeste note bune la fel. Azi chiar am avut unt est la mate si nu stiu ce exercitii a gresit si eu in gand speram sa aiba nota mai mica decat mine si asa s-a si itnamplat. Desi nu as vrea sa fiu un asa tip de persoana deoarece suntem prietene si nu este corect, de fapt nu este omeneste ceea ce fac, oricum mereu ma vad invidioasa si da, ea e mai frumoasa, desteapta, are mai mult succes decat mine si etc, dar as vrea sa nu mai fiu asa invidioasa. Astept critica din partea voastra, cum as putea rezolva aceasta 'problema'?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nimic in neregula. Aproape intotdeauna exista invidii intre prieteni. Incearca sa nu dai curs acestei senzatii si incearca sa te si bucuri pentru ea atunci cand are anumite realizari.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa te schimbi. Cand te gandesti la ceva negativ despre ea, schimba imediat si vezi lucrurile pozitiv.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Nu mi se pare ca esti o prietena adevarata si nici o persoana matura afectiv si intelectual si de aici deriva problema ta. E drept ca nici varsta ta nu este una matura, deduc din intrebarea ta ca esti inca eleva, deci te mai poti schimba in timp(si iti recomand sa o faci). Insa, invidia aceasta nu-ti va aduce nimic bun in viata, te va face sa-ti pierzi prietenii sau sa ii indepartezi de tine si iti va umple si tie sufletul de amaraciune si de frustrari(uite, prietena mea arata mai bine decat mine, alta colega are o rochie mai frumoasa decat a mea, alt coleg a luat 10 la test, iar eu am luat 9). Daca ai tine la ea cu adevarat, ti-ai dori sa fie cat mai fericita, sa aiba succes, sa ii fie bine din toate punctele de vedere si te-ai bucura sincer de orice realizare a ei, chiar ai contribui la aceste realizari. Niciodata, dar absolut niciodata, pana la 33 de ani, nu am fost invidioasa pe o persoana din familie sau din cercul de prieteni, nici nu mi-am dorit sa imi fie inferioara din vreun punct de vedere. Am un foarte bun prieten care din multe puncte de vedere imi e superior, a citit mai mult decat mine, a calatorit muult mai mult decat mine, are o masina mult mai scumpa si mai frumoasa decat a mea. Crezi ca-l invidiez sau ca imi doresc sa aiba mai putin decat mine? Dimpotriva, ma bucur pentru fiecare realizare a lui la fel ca pentru o realizare a mea, apreciez tot ce face el si incerc sa-i urmez exemplul. Deci, schimba-ti atitudinea daca nu vrei sa-ti pierzi prietena! O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din care parte a moldovei esti?
"..prietenesc c-o fata"

N-ai socializat, asta e mare ata problema, abia acum in ultimii ani ai dat piept singura cu societatea, totul o sa se rezolve in timp, nu-ti face griji, o sa te descoperi mai bine prin cei de langa tine.

| iccecrim a răspuns (pentru anonim_4396):

'''prietenesc c-o fata'' ce e gresit aici? cum trebuia sa ma exprim?

| anonim_4396 explică (pentru iccecrim):

Este o expresie folosita prin moldova, pur si simplu am intrebat de curiozitate, n-am mai auzit formularea asta de ani buni, nu este cu rea intentie.

| iccecrim a răspuns (pentru anonim_4396):

Am crezut ca razi de mine. Dar la voi in Romania cum se zice?

| anonim_4396 explică (pentru iccecrim):

Sunt prietena cu x, am o prietena, o ca prietena pe x etc.

| iccecrim a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, am inteles. Mersi pentru sfat, btw. Numai bine!

| Exaizo a răspuns:

Am patit-o si eu, este topic tipic omenesc, nu ai ce face.
Incearca doar sa nu ii mai acorzi atat de multa atentie lucrurilor pe care le face ea happy. Gaseste-ti un hobby, duh!

| Pufoseniiee a răspuns:

O sa-ti treaca. Tuturor ni s-a intamplat! Nu-i da atentiee acestei invidii!

| justformiha a răspuns:

Aceasta problema nu o poti rezolva decat zicandu-i ca esti invidioasa. nu toata lumea e perfecta si nu totul se rezolva cu critici si injuraturi, certuri etc. Eu cred ca si ea e invidioasa pe tine. si cred ca am deptate fiind ca orice om e invidios putin pe prietenul sauwinking