| Ananda11032004 a întrebat:

Cum pot scăpa de tristețe.
Sunt mai tot timpul trist fara nici un motiv, ascult muzica emoțională și simt sa vreau să plang dar nu pot...nu înțeleg ce se întâmplă cu mine. (Am 14 ani)
Pur și simplu nu îmi lipsește nimic, am multi prieteni, persoane care mă ajută și pot avea încredere în ele dar știu ca problema este la mine m-am saturat sa fiu tristă, poate fi și din vina băiatului de care îmi place, i-am spus că îmi place de el și el mi-a spus că îi place de mine dar vrea sa mai aștepte ..nu mai înțeleg nimic, mă simt așa de singură și simt că toți mai uitat, deși în sinea mea știu că nu este așa.
Va rog ajutați-mă!

Răspuns Câştigător
| ionut288 a răspuns:

Treci prin perioada de pubertate.Pe lângă modificările corporale pe care pubertatea le presupune, sunt foarte importante și schimbările EMOTIONALE ce caracterizează această perioadă. La vârsta pubertății, copiii(adolescentii) devin mai conștienți de propria înfățișare, mai preocupați de crearea unui stil personal și de poziționarea în raport cu ceilalți.
Stai linistita si nu iti face griji (este trecatoare starea), majoritatea persoanelor au trecut la varsta ta prin ce treci tu.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Vezi sa nu iti formezi o obsesie pentru el. Viata inseamna mai mult decat un baiat, iar la 14 ani, e mai bine sa nu te bagi in vreo relatie decat sa ai dezamagiri pentru ca nu e o varsta cand se pot forma relatii serioase. Iar pentru tristete, incearca sa faci sport.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Daca a zis ca vrea sa mai astepte, si ca te place, ei bine, asteapta si fii din ce in ce mai amabila si draguta! Asculta numai muzica vesela, uita-te la filme foarte interesante si cu suspans, plimba-te cu prietenii su glumeste cu ei, uita-te la videoclipuri amuzante, alege-ti un serial bun la care sa te uiti cu nerabdare si poate te apuci si de o activitate care iti place mult si asa ti se poate schimba viata intr-una palpitanta!

| Nico23458 a răspuns:

Ce-ți place sa faci? Eu zic să-ți ocupi timpul cu ceva ce te inveseleste.
Sau încearcă să mai vorbești cu el. De ce vrea sa mai aștepte daca te place?
Daca te simți tot așa de tristă eu zic sa mergi la un psiholog. Și eu merg si e chiar drăguț să știi că te ascultă cineva înafara familiei și a prietenilor. Mie sincer îmi place să merg ☺️