| H3lllkitty a întrebat:

Buna!
Daca eu am 16 ani jumătate, iar prietenul meu 21 și mama nu prea mă lăsa să umblu cu el, mi-a zis că dacă vreau sa mă văd cu el să vina la mine acasă. Desigur că a venit de 2 ori a și vorbit cu mama pentru a se cunoaște mai bine și acum 1 săpt a început cu reproșuri la mine că sa nu îl mai vadă pe aici așa des etc sau deloc.Di când m-am rugat de ea de exemplu daca mă lăsa macar 1-2 zile la el nu a vrut și mi-a făcut scandal mare ca ce-i cu subiectul asta. (și de 2-3 ori am intrebat-o) cearta și același nu.
Plus că în vară la un băiat m-a lăsat (fost prieten) și el era major și cu el nu am vorbit așa mult timp încât să mă lase și a venit doar odată sa vb la mine ceea ce nu mi se pare un lucru ok sa se facă aceste diferențe. Plus că la prietenul meu țin mult și el la mine și ne știm de 7luni, cu celălalt doar de 1luna mă știam și știe și părinții lui că este cu mine și nu exista probleme la el.

Eu nu știu ce să fac pentru că ea este puțin aiurea.
De exemplu anul trecut voiam de a doua zi de Crăciun sau de revelion sa stau la o prietenă pe care o cunosc de foarte multa vreme și plus că stăteam cu familia ei care nu are nimic cu mine.
Și în plus îmi pune restricții. De exemplu când e întuneric afara sa fiu in casa că după se tipa și acum iarna se întunecă repede si multe chestii absurde și în general mă lăsa afara până la ora7.
Și acum, am o intrebare.
Daca m-as duce sa stau in vacanta câteva săptămâni la el, mama ii poate face ceva să vina cu poliția să facă scandal?
Precizez că el mă susține și pe planul cu școala și am hotărât amândoi să facem temele și în acel timp cat ne vedem.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ancandf875 a răspuns:

Buna, exista doua tipuri de relatii cand vine de diferenta aceasta de varsta.Majoritatea pocalesc fetele si iti urmaresc propriul interes.Nu stiu de cat timp il cunosti tu sincer de obicei nu vezi ca te foloseste tu fiind orbita pentru ca il iubesti si ii tolerezi orice. Poti iesi cu el si cu un alt cuplu, o prietena pe care mama ta o suporta. Asta cu restrictiile si eu le am iar pe mama nu o intereseaza spune ca ii este frica si poate ai putea sa o intelegi dar spune-i ca acum fiind iarna, frig si se intuneca la 5 ar putea sa te lase si pe tine la el acasa.Nu te inhama din prima la lucruri mari, puteti sa gatiti, sa va uitați la Netflix, sa-l pensezi. Totusi daca te duci la el sa rămâi cateva zile iar maica-ta nu este de acord poate sa anunte politia si sa le spuna ca este corupere de minori. Aceasta incredere se formeaza in timp iar tu trebuie sa ii arati mamei ca esti o persoana responsabila si stii in ce te bagi

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Astepti sa faci 18 ani si dupa faci ce vrei.

| T0T a răspuns:

Între tatăl tău și mama ta nu sunt diferențe de vârstă?

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu ai cel puțin 18 ani nu prea poți să faci ce vrei.

| siriusblack98 a răspuns:

Dar nu iti pui si tu niste intrebari asa oare de ce in celalalt avea incredere iar in asta nu?! Ca este totusi o femeie trecuta prin viata ca oricare la o anumita varsta. Citeste o persoana mai bine decat crezi tu ca o poti face dupa 7 luni. Doamne daca as avea un banut de cate ori am vazut pustoaice din astea naive si lesinate dupa baieti mai in varsta, acum il imprumutam cu bani pe Jeff Bezos. Pe tine parca te vad peste o vreme cu o alta intrebare ''m-a parasit, si-a batut joc de mine, ce sa fac TPU?''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca aceste restrictii nu sunt atat de grave cum spui. Adica mama ta este mai libertina decat majoritatea. Stiu ca astepti sa o injuram dar realitatea e ca in alte familii nici nu se punea problema sa ai iubit la varsta asta sau cu atat mai mult sa il aduci acasa. Trebuie sa recunosti ca esti destul de norocoasa si sa nu intinzi coarda.

| NarcisIfrim a răspuns:

Stiu ca ti se pare absurd acum,dar crede-ma ca mama ta, poate are un motiv intemeiat sa faca asta sau vede ceva in neregula la el?
Am trecut pe aici cand parintii vedeau ceva in neregula la relatia mea, imi spuneau frumos, nu ii ascultam, si cand m-am lovit grav cu capul de situatie, mi-am dat seama ca am gresit rau ca nu i-am ascultat.Si mi-am cerut scuze.
Trebuie sa intelegi ca parintii au un instinct si vad niste chestii pe care tu nu le poti vedea la varsta ta.
Succes!

| wexceptional a răspuns:

Nu are incredere in el sau nu-l place nu ai ce sa faci decat sa va vedeti pe ascuns. Da ii poate face scandal cu politia ca esti minora si trebuie sa aiba grija de tine sa nu intri in belele dar daca prietenul tau nu e golan de ce nu il vrea?