| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma uit in fiecare zi in oglinda cand ma pieptan si imi repet in minte 'sunt frumoasa',o sa imi pot schimba parerea despre mine? Chiar o sa devin frumoasa in ochii mei? Si chiar daca eu nu cred cand zic ca sunt frumoasa,tot o sa functioneze daca imi repet in gand? Vreau parerile voastre, va rog.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de tine cu cata vointa o spui. Daca chiar crezi ce spui, da, e posibil ca parerea sa ti se schimbe dupa un timp.
Daca nu, incearca sa-ti dai seama ce nu-ti place la tine si daca tine de tine sa-l schimbi.

| Ralukafay a răspuns (pentru Adry05):

Pai nu imi place nimic la mine, mai ales fata, o detest.

| Adry05 a răspuns (pentru Ralukafay):

Cati ani ai? M-am uitat pe profilul tau si pari cam de 13-14 ani. La varsta asta de obicei cam incepi sa te maturizezi si sa-ti schimbi putin trasaturile.
Mie mi se pare ca ai trasaturi frumoase care peste cativa ani vor arata foarte armonios.

| Ralukafay a răspuns (pentru Adry05):

Pana peste cativa ani, eu vreau sa fiu frumoasa acum pentru ca o sa intru la liceu in septembrie si vreau sa fi placuta acolo.Eu am 14 ani.

| Adry05 a răspuns (pentru Ralukafay):

La liceu nu te place nimeni ca esti frumoasa, ci pentru comportamentul tau. Stiu persoane frumoase ignorate de oameni pentru ca au un caracter neplacut si persoane nu asa atragatoare fizic care aveau prieteni peste prieteni.

| Ralukafay a răspuns (pentru Adry05):

Si daca sunt timida si rusinoasa, o sa am prieteni?

| MihaelaDart a răspuns:

Si eu am trecut prin asta si mi-am incapatat increderea in mine, nu mi-a mai pasat de ceea ce spune lumea. Cei care vorbesc asa cu tine, sunt rai si invidiosi si nu trebuie sa te superi pentru ceea ce rostesc ei pe gura. Din treaba asta tu trebuie sa le dai peste nas, sa-i ataci si sa le intorci imediat spatele, cat nici sa le mai fi prietena cu astfel de oameni. Ignoranta este durerea cea mai mare pentru ei, isi vor gasi alta "victima" pe care sa o sicaneze.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ca și cum te-ai uita în oglindă și ți-ai repeta obsesiv în cap ca o poezie pe care trebuie s-o memorezi că ești slabă, dat în realitate ești grasă. Acceptă-te așa cum ești. Ești unică (nimeni nu mai are ochii tăi, mâinile tale, ai propile gânduri, nu ești un obiect ce se găsește în mai multe exemplare). Transformă-ți defectele fizice în calități (sport, îngrijește-te). Frumusețea stă în ochiul privitorului. Frumusețea fizică este trecătoare, iei cu tine în mormânt doar ce ai în suflet. Să ai personalitate este un lucru mai rar decât frumusețea. Nu trebuie să te încadrezi în niște standarde/ șabloane. Nu ești un personaj imperfect ce trebuie să devină robotul perfect pentru societate. Fă ce simți.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din cauza ca nu sunt frumoasa nu am prieteni si toata lumea ma evita.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Uneori nu conteaza asa de mult frumusețea ci comportamentul.Fiecare om este frumos in felul lui daca stie cum sa isi pună calitățile la vedere.