| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de ceva timp ma confrunt cu o problema. Bun inainte sa spun care imi este problema trebuie sa povestesc ceva, care are legatura. Deci am in clasa 2 colege care participa la dansuri populare si intr-o zi una dintre ele a mers acasa la cealalta pentru ca a doua zi aveau dansuri. A doua zi la scoala, la ora de franceza, o fata i-a zis uneia din cele 2 ca a gresit la un exercitiu iar cealalta i-a spus ca stie si ea atata lucru ca doar nu e proasta si asa cele doua s-au ciondanit sa zic asa. Asta mi-a povestit chiar fata cu care s-a ciondanit pentru ca eu nu fac franceza, fac germana si nu am fost in clasa dar nu stiu daca au mai existat si alte discutii. De cand una din cele 2 a fost acasa la cealalta au devenit foarte bune prietene mai ales ca amandoua au prieten si una din ele are un prieten mai mic decat ea, noi suntem in clasa a X a, el in clasa a IX a ( nu vad nici o problema in chestia asta) iar cealalta are prieten deodata cu ea sau mai mare dar nu cu mult. Si dupa cum spuneam petrec mult timp impreuna iar ceilalti comenteaza, si de cand cu faptul ca una dintre ele a comentat in legatura cu exercitiul la franceza comenteaza si mai tare. Colegii zic tot felul de chestii despre ele: Ca sunt proaste, ca au fite si multe altele si asta din chestii extrem de banale, absoulut penibile asta daca nu au mai existat si altele la mijloc dar nu prea cred pentru ca se afla, adica toata clasa stie si alfam si eu daca era ceva in plus. Dar e ceva ce nu inteleg, de ce se comporta asa cu ele? Le vorbeau urat si pe Facebook si le-au facut in mai multe feluri in fata si le-au si blocat unii dintre ei, Si pe langa asta voiau si sa o bata pe cea care a comentat la franceza dar ce nu inteleg eu este de ce. Ca nu le-a facut nimic absolut nimic. Intr-o zi tot asa vorbeau despre ele iar eu eram de fata (mai bine nu eram de fata) si din nou ziceau chestii naspa despre ele.Ele stiau ca se vorbeste despre ele de aceea m-au intrebat ce au zis despre ele, eu stiam ca daca le spun dupa o sa le spuna dar ele mi-au zis ca nu o sa spuna. Asa ca m-am apucat sa zic o faza incompleta ca sa nu ma apuc sa zic tot pentru ca dupa riscam sa zica si nu as fi vrut sa am probleme. Intr-adevar s-au tinut de cuvant si nu au spus nimic. Dar in momentul in care le-am zis mai era o fata care a zis ca nu o sa zica si eu i-am zis ca daca zice o sa am probleme dar ea mi-a zis ca daca se ea de ele nu o sa am probleme si eu am crezut fiind ca fata aia chiar e de scandal si cand se pune pe scandal se pune ca lumea dar se pare ca nu s-a tinut de cuvant si a zis ca m-am apucat sa le spun cand eu le-am zis doar o faza incompleta doar pentru ca m-au rugat sa le spun si am incercat sa ma pun in locul lor si daca as fi fost si eu as fi vrut sa aflu ce se vorbeste despre mine, nu ca sa sa ma cert cu ele, doar asa sa vad si eu ce cred despre mine. Si din cauza asta in aceeasi zi in care le-am zis am inceput sa primesc cateva apeluri telefonice de la cele care sunt impotriva celor 2 prima data de la fata care a auzit ca am zis ce au zis ceilalti care m-a intrebat nervoasa de le-am zis iar eu am zis ca nu am zis nimic cand eu am zis dar pur si simplu nu voiam sa zic pentru ca stiu ca mi-ar fi facut rau si ea a zis ca nu e asa sigura, ca a auzit ceva dar eu am continuat sa zic ca nu am zis nimic iar apoi a zis ca vedem noi a doua zi la scoala. Am primit apoi un alt telefon de la alta fata care la fel m-a intrebat de ce ma apuc sa zic si la fel i-am raspuns si ei ca nu am zis nimic iar ea a zis ca daca nu e adevarat ce spun ne da cap in cap si din nou a zis ca vedem a doua zi la scoala. Dupa ce ca aveam problema asta m-am apucat sa ii povestesc uneia din cele 2 ca m-au sunat si i-am zis ce mi-au spus la telefon aratandu-le ca imi este frica pentru ca m-au sunat si mi-au zis ce mi-au zis. In momentul ala era cu cealalta la KFC si imi vedeau impreuna mesajele si s-a apucat sa le spuna ce am vorbit cu ele la telefon. Nu inteleg de ce a facut asta sau care a fost rostul dar nu am mai zis nimic. Eu nu stiam ce sa fac, imi era extrem de frica iar dupa ce ca s-au luat de mine ca de ce le-am zis ce s-au vorbit despre ele s-au luat si ca m-am apucat sa le zic conversatia de la telefon. Si din cauza asta mi-a fost la fel de frica, mai ales ca am auzit ca vor sa ma si bata. A doua zi aveam ore de la 9 si urma sa merg la suc cu cele 2 fete dar dupa ce m-am intalnit cu ele mi s-a facut rau si la orice pas pe care il faceam imi venea sa vomit imi era rau si ma lua cu lesin iar pana la urma mi-au luat o pastila dar imi era asa de rau ca nu am putut sa o iau asa ca am mers spre clasa.Acolo toate au sarit cu gura pe mine dar pentru ca imi era foarte rau nu le raspundeam ca lumea iar in final mi s-a facut rau si a trebuit sa merg la baie acolo am stat si am sunat-o pe mama sa ii spun ca mi s-a facut rau pentru ca cele 2 fete m-au sfatuit sa plec acasa iar mama mi-a zis sa vin acasa dar din fericire m-am intalnit cu diriginta care m-a invoit. De aici am plecat acasa dar nu am lamurit nimic deci sigur ma vor lua si maine la fel. Problema mea este ca sunt o fire extrem de fricoasa, care se panicheaza si se sperie in momente de acest gen. Nu stiu ce sa le zic sau ce sa le raspund iar daca le raspund dau de probleme si mai mari, am vazut asta pe pielea mea tot asa can o data m-a prins profesoara de fizica cu telefonul si pentru ca era prost dispusa mi-a scazut si nota la purtare in catalog. Eu nu stiam ce sa fac si crezand ca mi-o scade am inceput sa plang ca o proasta iar o fata m-a intrebat de ce plang, nu pentru ca i-ar pasa doar asa ca sa se afle in treaba iar eu am fost nervoasa si i-am raspuns ca plang pentru ca asa vreau si i-am mai zis ceva si s-a enervat m-a bagat in grupul clasei pentru 10 minute doar ca sa isi bata joc iar apoi m-a scos si lua poze din Facebook-ul meu si impreuna cu colegii radeau de ele. O prietena mi-a zis ca pot sa ii spun ce imi zice ca poate imi da un sfat dar ea ii spunea ca ii zic ce imi zice si asa a aflat si s-a enervat. Fata aia mi-a facut multe probleme si daca te pui in gura cu ea e periculoasa si se rasteste la tine daca ii faci ceva de te si sperie. In fine ea s-a luat cel mai tare de mine si de ea mi-e cel mai frica. Mi-e frica si sa ii raspund pentru ca si atunci pentru ca i-am raspuns putin s-a ajuns la o multime de chestii. Nu stiu ce sa fac imi este foarte frica, asa e firea mea, nu am curaj sa zic nimic si uite la ce se ajunge. Stiu ca e si vina mea dar nu am vrut sa se ajunga aici. Va rog daca stiti si puteti sa ma ajutati stiu ca am scris extrem de mult, scriu de aproximativ o ora dar daca aveti sa imi dati un sfat chiar va rog. sunt disperata si nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

E bine ca ai scris fiindcă te-ai mai linistit insa inca nu te-ai clarificat suficient pe tine însăți. Eu te sfatuiesc sa te liniștești, sa nu-ti mai fie frica de nimeni fiindcă nu are rost, iar daca cineva te atinge cu ceva, discuti problema cu d-na diriginta in privat. Tu trebuie sa te intaresti fiindcă frica asta iti produce deja probleme de sanatate care se agraveaza cu timpul. De ce te temi asa de tare? Vorbeste cu mama ta mai mult, priveste-te in oglinda mai des si repeta-ti: "Eu sunt puternica! Eu sunt o luptatoare!" fiindcă, cu timpul, te vei îmbolnăvi si nu are nici un rost nebunia asta! Ai încredere în tine și retrage-te din bârfele clasei: ce ai auzit, nu ai auzit, ce ai vazut, nu ai vazut! Fiecare are felul lui de a fi si nu trebuie judecati! Traim intr-o lume altfel si trebuie sa acceptam acest lucru! Suntem diferiti si unici in felul nostru. Te rog, cand scrii fii mai concisa: propozitii mai scurte, fraze din max. 2 - 3 propozitii, semnele de ortografie si punctuatie corespunzătoare, frumos aranjat in pag., cu: introducere, cuprins, incheiere, concluzii si fara teama. Asta e valabil pentru școală si pentru viata, in general! Tu esti o ființă compacta, rarefiaza-te si respira in timp ce gandesti! Teama iti ia mult prea mult aer! Vei incepe sa faci atacuri de panica ce trec al naibii de greu! Ocupa-ti timpul citind, plimbandu-te in aer curat si lasa Facebook! Viata e mult mai frumoasa fara virtual ci cu / in real! Daca vei fi intrebata de ceva, vei raspunde frumos ca adevarul este cel mai bun in toate circumstanțele insa e pentru ultima data cand mai atragi atentia in aceasta privința! Numai bine!

| AnielAn a răspuns (pentru Caro34):

Multumesc mult pentru sfat! :*

1 răspuns: