| mihaif a întrebat:

De ceva vreme imi doresc sa scriu o carte... Am cateva idei, dar alte cateva ar fi foarte folositoare happy As vrea sa va rog sa imi dati cateva idei happy Mersi mult

Răspuns Câştigător
| Bernoullie a răspuns:

Poti sa scrii o carte traznita fara cap si fara coada de gen : Marin Sorescu : Unde fugim de-acasa...
citat :,, Pe kilometri-ntregi faceam oua gigantice care se cloceau la soare si din ele ieseau copaci,,
Sau poti sa scrii ceva gen Scfi Fi...
Undeva prin anul 2745 tehnologia inghitisera intreaga lume. Si o echipa de oameni de stiinta deschid o poarta catre o alta lume prin care vin cei care vor sa distruga tehnologia si sa readuca totul la normal...
Sau poti scrie un mare basm....care sa aiba drept final moartea binelui dar raul sa devina bun sau ceva de genul.
Sau poti sa scrii o carte despre un liceu de elevi unde fiecare are puteri de gen Telekinezie, Telepatie, Controlul elementelor, Transformarea in orice in care este transferat un adolestent care este normal la inceput dar pana la sfarsit sa isi descopere cea mai mare putere din liceu...

| mihaif explică (pentru Bernoullie):

Mersi mult n liceu de elevi unde fiecare are puteri de gen Telekinezie, Telepatie, Controlul elementelor, Transformarea in orice in care este transferat un adolestent care este normal la inceput dar pana la sfarsit sa isi descopere cea mai mare putere din liceu happy CEA MAI buna idee

3 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

O carte? Asta se scrie pe ideile tale și cu ajutorul celorlalți (ajutor care nu constă în ce crezi tu, ci în alte lucruri).

Ia toate ideile pe care le ai, scrie-le, dă-le o formă, corectează ce e greșit, citește tot ce ai scris de câteva ori și dacă ești sigur că poți continua și nu te faci de baftă la prima persoană care citește, mergi la următoarea, dacă tu nu ești sigur pe tine (și tu deja îmi pari mie așa, deși n-am citit nimic, în afara nevoii tale scrise aici).

Ce ai mai putea să faci, ar fi să ignori tot ce scriu eu aici și să îi dai drumul pe net. Să îți faci un blog. Și să scrii acolo tot. În funcție de părerea cititorilor tăi, vei ști care sunt șansele pe care le ai pentru a o publica.

Presupun că nu vrei să scrii o carte ca să te ștergi cu ea la fund după, ci pentru că vrei să o publici.

Ar fi bine să îți întrebi și apropiații despre asta, pentru că ei te cunosc și îți vor spune adevărul (sau nu - pentru că dacă nu ești talentat și ți se spune că nu ești, s-ar putea să nu îți placă, așa că unii oameni mai mint, ca să nu te rănească - așa au apărut cărțile proaste), dacă știu să facă diferența între o carte buna și una proastă.

Idei? Ideile îți vin la inspirație. Iar ca să fii inspirat, îți trebuie trăire interioară și putere de expresie. Ca să te exprimi cum trebuie, trebuie să citești foarte mult - în caz contrar, va ieși prost și de mântuială.

Vrei să fii artist? Scriitor?
Dacă nu ai contextul în care să te dezvolți sau nu ai chemare, e doar o pierdere de timp.

Mulți din public nu vor fi de acord, dar să sperăm că ai să te lămurești singur. Mult succes. : )

| ade291 a răspuns:

Daca ne-ai spune si ce fel de care vrei sa scrii, ne-ar fi mai usor (parerea mea).