| HinataYuno a întrebat:

De la un timp ma tot gandesc la moarte, imi doresc sa mor... Simt ca nimeni nu ma intelege: parintii nu se ocupa de mine si ma cearta mereu, matusa mea( la care tin mult) la fel, prietenii cu care sa vorbesc nu am.Cateodata sunt trista, si vreau o imbratisare si nimeni nu mi-o ofera, vreau sa discut cu cineva si nu am cu cine, tin totul in mine, seara in camera mea plang, cand stiu ca parintii mei au adormit. Prefer sa nu mai stau acasa, decat sa ma cert cu ei, dar afara nu am cu cine sa ies, doar cu colegii la un teatru sau ceva organizat de diriginta. Noaptea nu pot dormi, cearcanele imi sunt vizibile. Sunt momente in care rad, doar la glume, in rest ii pacalesc pe toti cu zambetul meu fals.Mama mea acum 6-7 ani era altfel, dar de cand exagereaza cu Biserica s-a schimbat: se enerveaza repede, tipa, nu ii mai pasa de mine, de cand am intrat si eu in adolescenta, nu cred ca am avut vreodiscutie mama-fiica... "Prietenii" pe care i-am avut m-au tradat sau nu ma mai baga in seama.Simt nevoia sa fiu iubita, sa iubesc... sa simt ca sunt iubita. Ce sa fac? Cum sa imi fac si eu un prieten de incredere?

Răspuns Câştigător
| CatMeadow a răspuns:

Viata e grea. Toata lumea zice ca e frumoasa, ca exista speranta dar cei care spun asta au trecut de fapt prin lucruri oribile si totusi inca mai au puterea sa zambeasca, sa fie optimisti :) Toti incearca sa isi gaseasca un scop in viata, sa fie cineva, sa gaseasca pacea interioara. Multi apeleaza la droguri, fumeaza, beau pentru ca nu gasesc consolari, se simt singuri si nu suporta acest lucru. Multi nu se simt impacati cu propria persoana, vor mai mult dar le ie frica sa lupte. si atunci ce? pur si simplu renunti? pentru ca esti singur? Vrei sa mori? poti fi chiar asa de las? nu. nu. nu asta inseamna viata, nu asta ar trebui sa insemne. Ar trebui sa fie mult mai mult de atat. Ar trebui sa fie frumos. Dar stii ceva? Viata chiar e frumoasa. Trebuie doar sa stii cum sa te bucuri de ea. Parintii nu te inteleg, colegii, prietenii se comporta naspa cu tine, dar asta e vina lor. ei emana energia asta negativa, ei sunt asa, nu trebuie sa fi si tu. fi puternica, revinoti. Ca sa iti gasesti un prieten, o persoana care sa iti aline durerea trebuie mai intai sa fi instare de o relatie, trebuie sa fi curajoasa. Viata asta este inselatoare, si e greu sa gasesti pe cineva de increde dar tocmai asta o face frumoasa. Stiu ca n-are logica ce spun, dar in viata asta e vorba numai de tine. Traiesti sa te cunosti pe tine, sa fi impacata cu tine. La sfarsitul zilei trebuie sa te uiti in oglinda si sa spui : stiu cine sunt, stiu ce pot, e viata mea, pot sa fac multe, sa realizez ceva frumos, sunt frumoasa, sunt eu. asta e tot ce conteaza pana la urma. nimeni nu ma poate schimba sau afecta. sunt puternica.
STIU. OK? e normal sa ai nevoie de cineva. este omenesc, nu putem trai fara sa ne bazam pe cineva, avem nevoie de cineva care sa ne ia in brate, sa se uite le noi si sa ne dea incredere. e absolut normal. oamenii sunt rai tocmai pentru ca se simt singuri. Oamenii sunt in stare de multe :)). uneori imi este frica de ei. pot fi rai, nesimtiti, batjocoritori, fara scrupule. dar toti, crede-ma toti au un motiv. sunt egoisti pentru ca nu au primit la un moment dat ce au vrut, sunt violenti pentru ca au suferit mult in trecut, sunt ingamfati pentru c s-au simtit candva tradati, etc. toata lumea are un motiv. si toti s-au simtit la un moment dat...singuri. nu e vina ta, nici a lor. e vina noastra, a tuturor. e greu sa consolezi un om, e greu sa schimbi o persoana, dar poti sa incerci stii? mereu poti sa incerci. incearca si tu. incearca sa fi fericita. nu renunta niciodata, dar niciodata la viata ta, pentru ca e speciala si e numai a ta. fiecare persoana din lumea asta e unica, stiai? de ce vrei sa renunti? esti speciala, doar ca no stii. nu pot sa iti spun exact ce sa faci. nu te cunosc, nimeni de aici nu poate. numai tu poti, tu stii. fa orice ai nevoie sa faci, dar nu renunta. si nu-mi spune ca atunci cand privesti cerul, dimineata, cand este rasaritul nu iti vine sa zambesti? ..pentru ca nu te cred. pana si natura asta poluata si chinuita de oameni mai are speranta. pana si soarele rasare in fiecare zi. e un nou inceput. mereu o sa fie. ai grija de tine. fi sincera cu tine. nu nega niciodata cine esti cu adevarat. chiar daca nu te cunosc, chiar daca nu te pot ajuta. te iubesc. niciodata nu e prea tarziu...

iti recomand filmul asta: http://www.cinemagia.ro/filme/a-long-way-down-486930/
...ps: filmele se inspira din viata de zi cu zi. :)

22 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Trist, sincer mai ştiam tipe ca tine. S-au deşteptat în cele din urmă. Să ţi spuie eu acum că nu este bine să te închizi în tine, e cel mai mare rahat. Încearcă să comunici cu cine simţi tu că poţi şi în cine crezi/simţi că poţi avea încredere. O persoană tot este în care poţi avea încredere. Pff, plângi? Nu există asta, plâns. Nici nu vreau să te mai aud cu plânsu' de când vezi mesajul ăsta. Să mori nu este o obţiune, doar că ai o zi/perioadă mai proastă, asta nu înseamnă că trebuie să îţi doreşti moartea. Când va veni, va veni ea singură fără să ştim noi, futeo-aş în gură. =] Până atunci, Dumnezeu ţi-a dat o viaţă, trăieşte-o, fă ceva din ea, creează-ţi un viitor. Până la urmă, prietenii vin şi se duc şi vorba aia, doar familia rămâne. Iar părinţii tăi, crede-mă, dacă ai pleca de acasă bat pariu că s-ar simţii la ultimul rahat şi s-ar schimba. Nu, nu te încurajez să pleci de acasă, încearcă totuşi să comunici cu ei cât se poate de mult. Tu te-ai pierdut, nu ai comunicat cu ei, te-ai închis în tine şi te-ai pierdut de realitate. Hai că te înţeleg eu, poate sunt un nimeni dar un nimeni care-ţi spune pe faţă totul nu face pe la spate. Acum, dacă ar fi să o luăm aşa, facem un sondaj câţi prieteni adevăraţi avem, îţi zic sigur că eu mai mulţi de 3 nu am, pricepi? Deci, aş prefera mai bine 2-3, maxim.
Ai grijă de tine, nu meriţi să ţi se întâmple lucrurile astea, dar cu timpul vor trece. Vezi-ţi tu de şcoală şi totul va fi okey, îţi promit eu.

groove.brian pe mess, dacă mai vrei vreun sfat, vrei să mă mai întrebi ceva, etc.

| HinataYuno explică (pentru BLeur):

Persoane de incredere? Nu, nu cunosc. Am avut incredere in multi, jucau teatru si dupa m-au tradat.

| BTWIN a răspuns:

Ai putea sa incerci sa te imprietenesti cu alte persoane de varsta ta.Printre ele poate vei da peste cineva de incredere.
In ce sens exagereaza mama ta cu biserica? Daca e foarte credincioasa ar trebui sa fie mai calma, intelegatoare si nu invers.

| HinataYuno explică (pentru BTWIN):

Ar trebui, dar nu e. Odata m-a facut sa plang, si o femeie de la biserica i-a spus ca ma va pierde daca continua asa, nu s-a schimbat, si cred ca se va intampla... ma va pierde.

| BTWIN a răspuns (pentru HinataYuno):

Vezi sa nu faci vreo prostie, trebuie sa fii puternica si sa treci pestewinking

| HinataYuno explică (pentru BTWIN):

Nu fac, nu sunt in stare... daca as fi, as face ceva, dar cam lipseste curajul.

| Catalinhhh a răspuns:

Hmmmm e destul de nasoală perioada prin care treci. Păi... Încercă să te apropi de o fată sau un băiat așa mai mult care vezi ca te ascultă.
Sau pur și simplu socializează pe internet.

| PavelVladescu a răspuns:

Bun deci gandeste-te ca daca te omori vei ajunge in iad de ce mult mai rau asa ca fa asa 1:in sufragerie cand mama si tata sunt acasa incepe sa plangi dar nu exagerat si natural apoi spune-le prin ce treci...si nu glumesc incearca sa meri cu maicata la biserica si sa te rogi sa fie mai bine incearca sa fi un copil model pentru o zi sa ii arati ca iti pasa si ca nu o urasti si vezi ce se intampla inlegatura cu prieteni e mai greu pentru ca tu esti trista mereu te iteleg incearca sa te apuci de un sport sa iti descarci sentimentele daca ai vrea baga la mess acest id:pavelvladescu si sa vorbim pentru ca e mult de vb daca crezi ca te-am ajutat da-mi funda si add la mess as vrea sa te ajut

| HinataYuno explică (pentru PavelVladescu):

Am incercat, dar tata e diabetic se enerveaza repede, mama ssi daca plang nu se schimba. Sa merg la biserica? Tot nu o sa se schimbe, am facut asta, mai rau face. Ea nu merge ca un om normal, doar la slujbe, sta acolo 3-5-7 ore si face curat etc.

| PavelVladescu a răspuns (pentru HinataYuno):

Pai atunci este mai complicat, am o intrebare la liceu ce parere au colegi despre tine

| HinataYuno explică (pentru PavelVladescu):

Colegii mei? Multi ma evita pentru ca sunt adoptata. Si cei care nu ma evita... sunt putini, am tot incercat sa imi fac o prietena, dar nu imi reuseste.

| Andrada0025 a răspuns:

E specific varstei tot ce ti se intampla. Nu e nimic neobisnuit sau straniu. Incearca sa vorbesti cat mai deschis cu cei din jurul tau, fii comunicativa. Poate ti-e dor de cine de ai apucaturile astea.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva, exista site-uri cu psihologi online, carora le poti cere mereu un sfat. Sau chiar noi, cei de pe TPU. Fa ce-ti place, uita-te la filme, iesi la plimbare in aer liber, ajut-o pe mama ta. Poate are nevoie de ajutor, arata-i ca-ti pasa si vei vedea ca si ea se schimba. La fel cum suntem noi adolescentii in perioada aceasta (dificili), la fel sunt si parintii(grijulii).
Huuuugs! >:dddddddd

| JustMee96 a răspuns:

Nu este bine sa stai inchisa in tine. Incearca sa ii explici mamei tale ce e in sufletul tau. Daca nu reusesti astfel,incearca la scoala sa vorbesti cu un profesor de incredere,sau un psiholog. Poate aveti unul in scoala. Nu este o problema atat de grava. Te inteleg, am avut si eu momente din astea. Problema este ca si tu sa stii sa reactionezi, gandeste-te putin... Crezi ca, daca plangi sau pleci de acasa, sau vrei Doamne fereste sa mori se rezolva ceva!? nu astea nu sunt niste solutii... Incearca sa discuti cu cineva matur in care sa ai incredere. Sigur te va intelege si iti va da sfaturi utile. Daca vrei sa avem o discutie in privat poti sa ma cauti pe Facebook la Iosep Mihai. Consider ca te-as putea ajuta. Dai si tu un mesaj pe chat inainte sa imi dai cerere, ok?

| HinataYuno explică (pentru JustMee96):

Am incercat sa ii explic, dar nu vrea sa se schimbe, spune ca ii place si nu stiu ce. Pur si simplu parca ar fi orbita, cu pshihologul am vorbit, care o si cunoaste pe mama. A vorbit si ea cu mama, dar tot nimic. E orbita de biserica... De cand merge acolo, nu mai e deloc ea... La un moment dat, uram Biserica, stiu ca e pacat si l-am marturisit.

| Ladyℂลtลli a răspuns:

Scumpa mea nu trebuie sa te gindesti la astfele de lucruri viata e frumoasa incearca sa te bucuri de lucruri marunte asculta muzica care sa-ti aline sufletul, majoritatea adolescentilor au asa perioade cind nimeni nu te intelege dar incearca sa vorbesti cu parintii tai sa le spui ce ai pe suflet, da prieteni cu siguranta o sa-ti gasesti sa ai grija cu ce persoane vorbesti ce le spui oamenii acum sunt foarte rai, totul va fi bine fii puternica treci peste obstacole viata e frumoasa

| Ana_Iuli_1999_dySm a răspuns:

Cati ani ai? si eu trec prin prin ceva asemanator dar nu cred ca are de aface cu biseric la mine, sincer nici eu nu stiu ce sa fac si eu am momente cand ma gandesc la moarte dar dupa ce imi mai trece supararea aia imi spun ca degeaba ma omor ca tot eu pierd, pierd o piata intreaga in care as putea face ogramada de chestii asa ar trebui sa gandesti si tu

| Ana_Iuli_1999_dySm a răspuns:

Si mie tot curaju imi lipseste sad

| ShePigeon a răspuns:

Nu trebuie să mergi acum la biserica dacă nu simţi nevoia şi dacă nu vrei. Te poţi ruga oriunde însă e bine să mergem şi la biserică. Roagă-l pe Dumnezeu să te ajute şi să se facă voia Lui. Du-te la spovedit şi spune-i preotului tot ce ai pe suflet el o să te ajute şi dacă îl rogi pe Dumnezeu să te ajute şi nu uita că el ne iubeste pe toţi şi vrea să fim fericiţi