| Missperfect a întrebat:

de vreo cateva luni sora mea mai mare s-a mutat cu iubitul ei. amandoi lucreaza iar eu trebuie sa stau cu fata lor.m-am cam saturat sa fac pe "baby sitter" pentru ca la 13 ani toate fetele ies in oras iar eu rar pot pentru ca trebuie sa vad daca sorumea poate sa o ia cu ea ba chiar cand ii zic ca ies ea ma intreaba si cu fata cine sta de parca eu as fii mama si nu ea. tiinand cont ca si mami e de acord cum fac sa le spun fara a strica relatiile cu ei si fara sa se supere ca vreau si eu sa ies mai des?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Vorbeste cu sora ta si poate ajungeti la o intelegere, nu inteleg de ce nu duce fata la cresa

evenso
| evenso a răspuns:

Trebuie sa le spui clar, nu este datoria ta sa stai mereu cu copilul din moment ce are o mama si un tata care au obligatia de a rezolva aceasta "problema" si daca tu esti amabila si buna sa ai grij din cand in cand asta nu inseamna sa abuzeze de bunatatea ta.
Daca nu vor lua masuri nici dupa asta, refuzi pe motiv de invatare, viata ta personala etc.

| Missperfect explică:

Multumesc pentru raspunsuri dar problema mea e ca mami nu intelege sorumea poate dar mami o sa se supere iar eu nu vreau asta!

| Aurel_Gocan_1973 a răspuns:

Daca ai cu cine vb aduna-i pe toti si cu respect spune-le ce simti si daca se poate face ceva. Succes!