| Missperfect a întrebat:

Am o sora care are o fata, Ea se duce la munca iar eu trebuie sa stau mereu cu ea adica daca eu in vreo zi vreau sa ies nu pot pentru ca trebuie sa stau cu ea.Si nu numai cand e la munca.Eu practic am devenit maicasa eu trebuie sa ii fac de mancare,sa o spal, sa o culc, etc..si eu am 13 ani si nu mai vreau sa fie asa adica ea s-a mutat cu iubitul ei iar fiesa sta la noi, Cum sa fac sa ii explic tot dar nu numai ei si lui mami tinand cont ca eu cand eram mica si sorumea statea cu mine^?

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| diwa a răspuns:

Spune-i in fata ca nu tu ai facut copil ci ea si ca n-o sa-ti petreci tu adolescenta crescandu-i copilul. Daca a vrut copil sa aiba grija de el. Dupa care, pur si simplu pleaca afara (chiar daca nu ai cu cine sa iesi sau asa), pleaca (,) ca sa te vada ea si sa vada ca vorbesti serios, si ca nu e doar "o pasa de moment". Daca nu intelege vorbeste cu parintii tai si explica-le ca tu nu esti obligata sa-i cresti ei copilul si ca n-o s-o mai faci. Important e sa ramai ferma si sa nu ai scapari de genul "hai ca schimb eu copilul si de data asta"

| sheto a răspuns:

Fa-te ca nu o auzi si pleacahappy. daca zici ceva poate iese rau asa ca.

| iulius21 a răspuns:

Foarte simplu! Prima oara le spui ceea ce simti fata de acest fapt si dupa aceea le spui ca ai sa neglijezi vadit si voit acel copil deoarece tu nu poti avea copilaria ta din cauza lor si pe deasupra deoarece ati doresti sa ajungi cineva in viata trebuie sa pui in prim plan scoala.

| ana27756 a răspuns:

laughing stiu cum e si pe mine mo crescut sora mea si ea acum are 2 fete si eu mai stau cu fetehappy pai sp frumos ca vrei sa iesi si tu pe afar ca tei saturat si sa se puna in locul tau ca ai dar 13 ani si o sa inteleaga

| cameliastiucevreau a răspuns:

Buna cel mai bine ar fi sa îi spui adevarul si daca nu accepta sa îi zici ca ai doar 13 ani si mai trebuie sa iesi si u naa sa stii ca si am patit la fel dar pana la urma mai scapam. o culcam pe sora mea si cand se trezea ma gasea in fata blocului. si ea avea doar 2-3 ani. deci îmbina responsabilitatea pe care o ai cu placutul ce as putea sa zic sper ca te-am ajutat pwwp o funda ceva? happy