| anonim_4396 a întrebat:

Buna deci: Am 14 ani parintii mei nu m`au lasat sa am un prieten de la varsta asta dar totusi eu mi-am facut fara ca ei sa stie (primul meu iubit, Laly) ideea este ca eu si Laly ne-am despartit de vreo 4-5 luni.pentru ca parintii mei intrasela in banuieli iar mama aflase si totul a iesit. foarte urat cu ea.(dar el nu stie ca asta era motivul pentru care eu vroiam sa ne despartim) ideea este ca dupa ce eu si Laly ne-am despartit a urmat o cearta foarte urata intre noi Eu imi puneam poze cu un baiat la avatar care cica era iubitul, iar el cu o fata care zice el ca era iubita lui dar nu era. Intro zi Laly l-a injurat pe tipul din poza mea(pe "iubitul" meu) eu i-am luat apararea si uite asa am inceput sa ne certam raau de tot(ne-am vorbit foarte urat) si de atunci nu am mai pastrat nici un fel de legatura

Ideea este ca acum nu stiu dar imi e foarte dor de el as vrea sa fim amici (ca iubiti nu stiu daca as putea sa risc din nou cu parintii mei)dar nu stiu eu nu vreau deloc sa vorbesc cu el prima as vrea sa se gandeasca el la sta dar nu cred ca o face

As vrea sa-i trimit cerere de prietenie pe facebook dar nu stiu ce o sa creada nu stiu imi este foarte frica

Dar va rog nu imi spuneti : a vorbeste tu cu el prima sau chestii pentru ca nu o so`o fac si cred ca nici voi n`ati face`o daca ati fiii in locul meu serios acum

Punetiva il locul meu(pe bune) chiar am nevoie de niste sfaturi bune...Va implooor! crying

Funditaa.

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Din moment ce ai doar 14 ani nu inteleg de ce iti complici singura viatahee hee nu e ca si cum ar veni sfarsitul lumii acum ca nu mai sunteti impreuna. Timpul nu s-a oprit in loc, Pamantul nu a incetat a se roti...dap. si maine e o zi (mi se pare mie sau am facut o rima thinking )pe langa asta gandeste-te ca parintii tai iti vor doar binele desi n-ar trebui sa te tina "legata" de ei.Cu ocazia asta poate ai invatat si tu ceva,poate ti-ai dat seama ca nu ai nevoie de un prieten,nu inca, treaba cu pozele unor persoane straine puse la profil nu are niciun rost, e imatur.Nu ar trebui sa-ti para rau pentru ca este clar ca nu ati fi avut parte de un viitor impreuna, mai mult de-atat, ti-ai facut un prieten ca sa "intri in randul lumii" probabil toate prietenele tale au deja unul (sa ai un prieten a devenit la fel ca fumatul...ambele sunt necesare daca vrei sa pari "cool"hee hee )asta se intampla pana pe la 19-20 de ani chiar pentru ca dupa se presupune ca ar trebui sa gandim mai maturi (si UNELE persoane chiar o fac). Lasa-l pe tip sa-si traiasca linistit viata pentru ca daca alergi dupa el e ca si cum ti-ai calca orgoliul in picioare si nu se merita.Incearca totusi sa stai de vorba cu parinti tai pe tema asta ei sigur au un raspuns din moment ce sunt trecuti prin viata.

8 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa fii sincera cu el.II dai cerere de prietenie pe facebook si spune-i adevaratul motiv pentru care ai vrut sa va despartiti. Avand in vedere ca el s-a ofticat cand a vazut ca ai la avut poza cu alt baiat (ceea ce e cel mai stupid lucru pe care l-ai fi putut face) eu cred ca el inca tine la tine.
Vorbeste cu parintii tai, explica-le ca daca ai un prieten nu inseamna ca te mariti cu el, doar iesiti.Fa-i sa intealaga ca tu oricum o sa ai un prieten indiferent daca ei vor sau nu.Pana la urma e viata ta. Intreaba-i ce ar prefera ei: sa accepte ca tu ai un prieten si sa stie ce faci, sa ai incredere in ei sau sa ii minti in mod constant?

| amma_2887 a răspuns:

Wow o poveste complicata de compatimesc draga mea si as vrea sa stii ca si eu am recut aproape prin aceeasi situatie adica na ma refer la faptul ca te-ai despartit de el datorita parintilor tai desi tu tineai foarte mult la el.astea sunt cele mai urate chesti si sincer te cred ca iti este foarte greu sa incepi tu o discutie cu el dupa certurile voastre tulburate probabil asa se gandeste si el si stai putin si reflecteaza el sigur te iubeste foarte mult si cand a vazut ca poate aparea altcineva in locul lui i-a fost foarte greu si nu a stiut ce sa faca alceva decat sa reactioneze cu gelozie chiar ar trebui sa incerci sa ai dai solicitare de prietenie pe fb si daca inca se mai gandeste la tine totul o sa revina la normal tot ce tebuie sa faci este sa ai lasi si un coom la o poza sau ceva de genu si sigur o sa ai ai inapoi iar cat despre parinti tai serios nu ar prea trebui sa ati faci griji daca o sa stii cum sa ascunzi relatia ta cu el (daca o sa mai fiti impreuna) foarte bine eu una iti urez mult noroc si curaj pentru ca stiu ca o sa ai mare nevoie:*

imi dai funda plss?

| HabarNuStiu a răspuns:

Pai ai putea sa vorbesti cu el si sa ii spui adevarul: ca v-ati despartit din cauza mamei tale si ca ai vrea sa mai incerci sa fiti impreuna, dar de data asta vorbeste si cu mama ta si explica-i ca nu faci nimic rau, prezinta-il si ei si poate o sa fie in regula. :X

| XalexandraX a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i iti place de el si ca toate prietenele tale au iubiti iar daca nu este de acord vorbeste cu prietenele tale sa vorbeasca ele cu el si poate...Eu asa am facut si a functionat. Eu am 12 ani si nici pe mine nu ma lasa dar nu a aflat nimic mama

| gabriella85 a răspuns:

Ce sa zic? habar nu am! pune-ti o amica,care il cunoaste de asemenea sa il intrebe ce parere are despre tine,daca nu ai tu curaj lasa-ti amica sa ii spuna tot adevarul despartirii voastre si farsa pe care i-ai facut-o cu presupusul tau iubit, poate va realiza ca ai fost impinsa de circumstante sa faci lucrul acela. apoi intreaba-ti amica ce parere are cu adevarat fostul iubit despre toata povestea asta, asa vei stii daca are rost sau nu sa ii trimiti o cerere de prietenie pe facebook.

| Polaris a răspuns:

Nice story... Tell it to Reader's Digest!

| Nadytza a răspuns:

Pai ai 14 ani,DOAMEEE! nu te lasa parinti sa ai iubit? stiu altele mult mai mici ca tine si au iubiti.
Parinti tai cred ca sunt foarte strictihappy

CEva nu inteleg, de ce nu i`ai spus adevarul? despre mama ta? ar fi inteles.
Tu in schim ai facut ceva prostesc punand poza la avatar cu un baiat. El sa simtit atacat, si a ripostat...adica a pus si el.
Pai presupun ca pe id ti-a dat ignore...asa ca...nu ai o prietena care il are in lista? daca da spune-i ca vrei sa vorbesti cu el.Intri pe l si ii spui adevarul de atunci, poate te va ierta, daca nu sigur se va simti vinovat si te va cauta el.(nu imediat).

| Alex0795 a răspuns:

Buna happy... nu prea inteleg faza "nu voi vorbi cu el ". Inseamna ca nu vrei sa faci ceva cu adevarat. Cel mai destept cedeaza! In plus daca tu vei face primul pas spre impacare, ii vei demonstra ca nu vrei sa-l pierzi ca amic.
Ar fi fost mai bine daca ii spuneai adevaratul motiv al despartirii.
Sa stai de vorba cu el e singura optiune!
Gandeste-te bine si sper ca te-am ajutat.big grin