| Beibiiis a întrebat:

Buna din nou TPU! Cum un copil trece prin pragul de maturizare! Si cand spun maturizare ma refer la dezvoltare! EsPun aceasta intrebare deoarece vreau sa ma dezvolt mai repede! Am 12 ani impliniti in aprilie am 1.60 si doar 41-42 de kgcrying. Toate fetele din clasa de la mine sunt dezvoltate. Sunt cea mai slaba! Nu am nici sanii nici alte forme si sunt inalta si va da-ti seama! Nu ma consider foarte urata si am o inima buna dar chiar vreau sa ma dezvolt deoarece nu doar colegele si colegii mei ci si fete din celelalte clase imi spun ca sunt slaba ca nu am sanii ca nu se va uita nimeni vreodata la mine!crying. Ma simt asa de prost incat as vrea sa numai merg nici la scoala sa le intalnesc, incat mi-as lua lumea in cap si as pleca m-as muta. Nu inteleg de ce ma fac sa ma simt prost si sa ma doara daca se dau drept prietenele mele.crying. Am doar 2 prietene foarte bune care imi iau apararea si inteleg de ce! Una dintre ele se simte la fel deoarece toti ii spun ca e grasa` sad. Cum ma pot dezvolta? Si cand?

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Hei. ai dabea 12 ani. ai tiimp.
dezvoltarea asta nu se face in 2 zile. se face in ani.
eu am 16 ani si am 1, 63 deci suntem aproape de aceeasi inaltime. desi tu ai 12 si eu 16.
unele fete se dezvolta mai greu altele mai repede.
depinde de la fata la fata.
si eu la varsta ta eram foarte slaba. acum m-am mai schimbat am mai pus pe mine etc.
cu prima ocazie cand iti mai zic ceva spune-le ca fiecare fata are ritmul ei de maturizarea si ca mai ai timp sa te maturizezi.
apoi lasale in pace. nu le mai baga in seama.winking
indiferenta doare cel mai tare.
daca esti indiferenta or sa isi bage unghiile in gat ca nu le mai dai atentzie. poate ca asta vor sa te faca sa te simti prost.
stai lin. cunosc fete de 16 ani care nu au deloc sani.winking
si cum am mai zis, te dezvolti in ani. nu gata in 2 zile tiau crescut sanii soldurile sau latit etc etc.
cam pe la 10 11 ani incepe maturizarea si cam pe la 18 19 20 se termina. cu aproximare cam asa cred ca e thinking

4 răspunsuri:
| browneyes99 a răspuns:

Si tu vrei ca la 12 ani sa ai sanii complet dezvoltati si fundu' cat casa poporului?!laughing
Stai mai linistita! Te dezvolti mai greu, dar deodata iti dai drumu' si te dezvolti mult.Asa a patit si fratemiu.Pana la 13 ani era un pricajit, de la 14 ani s-a inaltat cat plopu'. Deci stai linistita ca te vei dezvolta tu! Si crede-ma nu esti chiar asa de slaba.Eu am 11 ani, 1.60 si 47 kg.Si sunt pufaita.Esti ok.Iar daca vrei sa te mai inalti, incearca sa ai mese regulate, sa iei vitamine si sa faci sport, fiindca sportul sporeste pofta de mancare.Si stiu cum e cand colegii rad de tine.Eu am dintii cat casa de mari, si e f naspa ca toti rad de mine.Da' ma gandesc ca acum sunt mica, n'am pentru cine sa fiu frumoasa. Daca asa m-a lasat Dumnezeu asta e! Nu ai ce sa faci! Asteapta si vei vedea ca te vei dezvolta!

Succes in continuare si nu mai pune totul la inima!
Funda?:X

| EyeCandy a răspuns:

Eu am 13 ani si 41 de kg...nu conteaza ca esti slaba...si in legatura cu dezvoltarea,te vei dezvolta tu, nu trebuie sa mai astepti doar putinwinking si daca iti mai spune cineva ca esti prea slaba, spune-le ca mai bine sa fii slaba decat grasa big grin si nu te mai complexa atat.fiecare e frumos in felul lui big grin:*

| NorbO a răspuns:

Draga mea, de fapt e normal sa fi slabuta si mai copila la 12 ani, tu esti cea normala nu elehappy
Fi optimista, poate peste 1 an vei arata mai bine ca ele, mananca sanatos, fa miscare, lasati timp pentru absolut ori ce, nu te apuca de fumat ca majoritatea tinerilor.
Daca u gandesti asa atunci singura iti faci rau, o sa te dezvolti si o sa fi o tanara frumoasa dar asteapta si u, nu te mai gandi la asa cevabig grin
Ca baiat recunosc ca imi plac fetele cu corp frumos, dar ma uit cel mai mult la fetele lor, chiar daca ai fi ce-a mai urata daca ai un caracter anume lumea te va placebig grin
Bafta!

| Beibiiis explică:

Bombonik. Da, este mai bine sa fi mai slab decat gras dar problema e ca nu o sa conteze acest fapt deoarece ele nu sunt nici slabe nici grase sunt si foarte deyvoltate si inteleg ca ritmul de crestere este diferit insa ma simt prost cand toti ma critica! Si va multumesc foarte mult, chiar mi-ati dat mai multa incredere in mine!:*