| ale_4786 a întrebat:

Dupa ce prietena mea s-a despartit de iubitul ei eu am inceput sa vorbesc pe mess cu el, sa-l consolez oarecum. Eu i-am zis asta si mi-a dat de inteles ca n-o deranjeaza, dar a inceput sa se comporte ciudat cu mine si cand avea ocazia mereu imi amintea de el. Eu am considerat ca e mai ok sa ii dau acelui tip ignore ca sa nu stric prietenia cu ea. Dupa un timp eu am intrebat-o pe prietena mea ceva legat de un dentist, ea nu a stiut sa-mi raspunda, insa mi-a zis sa-l intreb pe fostul ei pentru ca el merge la acel medic stomatolog. Asadar eu l-am scos pe acesta de la ignore si l-am intrebat ce ma interesa. Zilele urmatoare tot intra pe mine, vorbeam destul de mult asa ca intre amici, mi-a cerut si numarul de telefon. Eu lucrurile acestea nu i le-am spus prietenei mele pentru ca ma gandeam ca poate o va deranja, insa tot bateam apropouri, una, alta, dar din cele zise de ea se parea ca n-o deranjeaza. Pana la urma m-am gandit ca tot va afla ca eu sunt amica cu acel tip si se va supara pe mine ca nu i-am zis, asadar acum cateva zile i-am spus ca eu am mai vorbit cu el asa ca intre amici, am vorbit si la telefon, una, alta. Ea a zis ca nu-i mai pasa si ca nu o deranjeaza deloc si ca relatia noastra de prietenie nu se va schimba pentru ca eu nu am nicio vina relatia lor nu a mers si ca nici prieteni nu au putut ramane, insa de atunci mi se pare ca e cam rece cu mine. Nu mai vorbim cum vorbeam, nu mai e la fel. Si intrebarea mea este : daca ea nu tine la el si zice ca n-o deranjeaza de ce relatia dintre noi doua s-a racit?

2 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Din moment ce ea s-a despartit de el inseamna ca nu-l mai place, cu alte cuvinte nu vad de ce ar fi suparata pe tine.In acelasi timp cred ca este suparata mai mult pe el, pentru ca vede ca-i acorzi foarte multa atentie si ii este teama de o posibila racire a relatiei de prietenie dintre voi doua.Nu inteleg totusi de ce vrei sa-l "consolezi" atat de mult, asta este, viata merge mai departe, nu cred ca-l va marca pe viata despartirea asta...presupun ca prietena ta va crede la un moment dat ca-l placi mai mult decat ca pe un simplu amic.Ea ti-a spus foarte clar ca nu au putut ramane nici macar prieteni, inseamna k nu vrea sa mai auda de el.In cele din urma, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea despre asta (nu sa o intrebi doar daca o deranjeaza)... daca nu lamuresti lucrurile astea acum, mai tarziu s-ar putea sa fi nevoita sa legi intre cei doi.

| ale_4786 explică (pentru AshuraElric):

Il consolam pentru ca el era un tip chiar foarte ok, a tinut mult la ea si a cam ramas cu buza umflata. Acum a trecut peste, nu-l mai consolez ca nu mai am de ce, dar vorbim mai multe chestii asa ca intre amici. Crede-ma ca am incercat sa vorbesc cu prietena mea despre asta, dar nu e dispusa sa vorbim despre el, incheie repede subiectul. Nu mai vrea sa aiba nicio legatura cu el, doar sa se salute cand se intalnesc si atata tot. Sper sa nu fiu nevoita sa aleg intre cei doi. Eu cu ea ma inteleg de 4 ani, suntem prietene bune, insa am impresia ca pe el l-as cunoaste de o viata, as putea vorbi cu el despre orice lucru, insa cu ea parca nu pot vorbi chiar despre orice lucru.