| Doηηa a întrebat:

Este greu la profil uman specializare filologie? Cu ce medie se intra?
Aleg acest profil deoarece incerc sa fug de matematica,fizica,chimie pentru ca pur si simplu sunt paralela cu ele, nu le inteleg.
Sunt de parere ca, orice altceva pot invata decat cele 3 materii care, daca nu le-ai inteles de la inceput, in clasa a8-a chiar nu mai ai cum.Pentru mine aceste trei materii sunt o teroare si nu exagerez, imi este foarte frica cand stiu ca am ora de matematica, fizica sau chimie.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Cynthia13 a răspuns:

Buna! Profilul uman nu este greu,iar media cu care se intra depinde de fiecare liceu in parte.
Daca tu doresti filologie,te avertizez ca faci limba latina,care dupa parerea mea nu este deloc frumoasa(este greu cu atatea terminatii, timpuri, si sincer acum, e o limba moarta si nu-ti foloseste). Daca mergi la filologie, dai TEZA LA LATINA.In rest stiu ca la filologie, din clasa a 11-a faci o ora numita parca stiintele naturii.Nu stiu exact.

Si eu am vrut la filologie, dar cand am auzit de latina am zis ca mai bine nu.Asa ca am intrat la stiinte sociale(profil uman) si acum sunt clasa a 10-a.Stii ce imi place asa mult? In primul rand, la stiinte sociale nu dai BAC-ul la mate(mate faci 2 ore pe saptamana pana in clasa a 10-a, iar pana in a 12-a faci o singura ora, iar materia este simlificata cu mult fata de mate-info). Latina faci pana in clasa a 10-a(slava cerului, e oribila). Fizica si chimie(materiile care nu-ti plac pe langa mate).In clasa a 9-a si a 10-a faci 2 ore de fizica si o singura ora de chimie, iar din clasa a 11-a nu mai faci absolut deloc aceste 2 materi(de asemenea, nici biologie nu mai faci in clasa a 11-a, iar in clasele anterioare faci o singura ora).In rest, la acest profil se dau teza la:
-Romana(4 ore pe saptamana, iar din a 11-a 3)
-Engleza(3 ore pe saptamana, si poate fi aleasa si ca optional, unde e foarte frumos.)
-Logica(clasa a 9-a,este o materie draguta, dar trebuie sa o intelegi, logic laughing, e usoara), Psihologie(in clasa a 10-a,se vorbeste despre memorie, imaginatie, personalitatea oamenilor, senzatii, etc...de asemenea faci si teste cum ar fi Ce culoare ti se potriveste in functie de personalitate si multe altele interesante), Economie(clasa a 11-a, n-am ce zice, n-am ajuns inca acolo laughing ), Filozofie(clasa a 12-a)
-Geografie/Istorie

Licee care au profilele filologie si stiinte sociale:Gheorghe Lazar(ambele),Iulia Hasdeu(filo), Dante Alighieri, Caragiale, Matei Basarab, Alexandru Ioan Cuza(liceul meu).

Iti urez succes la examene.Nu te panica, mai ales la mate.La romana scrie toate raspunsurile sub forma de propozitie, iar la compuneri trebuie sa folosesti anumite structuri(prima compunere, cea de argumentare, sa aiba o introducere,''in primul rand'',''in al 2-lea rand'', concluzie, sa folosesti exemple si sa respecti neaparat numarul de randuri....la compunerea de la urmatorul subiect sa folosesti expresii de genul:''in opinia mea'',''dupa parerea mea'',''consider ca'' si sa ai o imaginatie bogata.).La mate citeste cu atentie cerintele,scrie toate formulele(se puncteaza daca nu stii sa rezolvi ceva), ai grija si la inmultiri, ordine, si la felul in care duci dreptele pe-acolo la geometrie.

Daca mai ai intrebari, sunt dispusa sa raspund la orice. happy Succes mult si sper sa intri cu medie mare la liceul dorit.

| Doηηa explică (pentru Cynthia13):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cynthia13):

Nu inteleg de ce esti speriata de latina ca de bombe atomice.Sa stii ca si la teza ai voie sa te folosesti de dictionar.E o materie de umplutura intr-adevar, care ocupa degeaba spatiu, dar nu este grea.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E printre cele mai usoare profile, alaturi de stiinte sociale. Scapi de materiile de care te temi abia in clasa a XI, insa nivelul la care se fac la profilele umane e mult mai de "incepator". Media de intrare depinde de liceu.

| PunkyA a răspuns:

Eu sunt clasa a 10a la filologie bilingv.
1. Media de admitere depinde de liceu.
2. La filologie faci latina, materie ce e posibil sa-ti foloseasca daca o sa vrei sa dai mai tarziu la litere. Dai chiar si teza la latina, dar o sa ai voie cu dictionar( asa se face si la olimpiada). Noi scriem pe dictionare toate declinatiile, timpurile si alte nenorociri care ne sunt total necunoscute.
3. Matematica la filo este foarte usoara. Uneori ai impresia ca profesorul rade de tine cand iti da exercitii pe care ar putea sa le rezolve si un copil de clasa a 5a. Pana in clasa a 10a faci 2 ore/saptamana iar in clasele a 11a si a 12a nu mai faci deloc.
4. Chimie o sa ai o ora pe saptamana tot pana in clasa a 10a.
5. In legatura cu fizica imi pare rau sa te dezamagesc dar pana in clasa a 10a faci 2 ore/saptamana. Materia e aproape identica cu cea de la real, deci o sa ai de invatat.
6. In principiu, la filo nu e greu, dar nu e nici atat de usor precum spun altii care sustin exclusiv profilul real. Ai de citit, trebuie sa inveti la istorie, la stiintele sociale(din care poti sa dai Bacul), la geografie, la latina, la limbile straine... Si chiar trebuie sa inveti la aceste materii pentru ca sunt cele care iti definesc profilul.
7. La filologie o sa fie usor daca nu o sa-ti bati capul cu invatatul, pentru ca notele le impusti mai usor la acest profil. Dar daca nu ai de gand sa treci prin liceu ca gasca prin apa, o sa ai de destul de invatat si mereu o sa fie ceva nou de descoperit.
8. In concluzie, la filologie e frumos si ai multe de invatat.

| SupPeeps a răspuns:

La filo nu scapi de matematica, fizica si chimie. Cel putin nu pana in clasa a XI-a. Pana atunci o sa ai 2 ore de mate, 2 de fizica si 1 de chimie pe saptamana. Cred ca depinde si daca esti sau nu la bilingv.