| Peacock250 a întrebat:

Este pentru prima data cand scriu aici. Nu prea sunt obisnuita sa fac astfel de lucruri, dar in momentul de fata nu mai stiu ce sa fac. Intru-un fel, simt ca nu mai pot. Am nevoie de niste sfaturi si nu pot sa vorbesc cu familia mea sau cu prietenii pentru ca stiu ca nu asculta cu adevarat, plus ca mi-ar spune imediat ca am innebunit si am inchide subiectul imediat. Nu stiu. Cateodata ma simt foarte singura, chiar si cand sunt langa mine. Simt ca niciodata nu ma asculta cu adevarat, mai ales familia mea. Eu sunt considerata "nebuna" familiei, find cea mai mica. Nu va cer foarte multe, doar un sfat mic, oricat de mic. Ce ar trebui sa fac sa nu ma mai simt asa? Sa nu ma mai simt exclusa, singura...o dezamagire pentru familia mea? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

In general trebuie sa te sustii si sa te incurajezi singura.
Familia in multe cazuri este evaziva.
Si la mine, ai mei erau/sunt tot ingrijorati de mine, dar pana la un punct, daca la exterior sunt ok, e totul bine, timp in care eu pot sa fiu distrus in interior, ca ei nu si-ar da seama.
Dar asta e, nimeni si nimic nu e perfect.
Noi trebuie sa incercam pe cat posibil sa ne descurcam singuri.
Si eventual, sa pastram aproape acele persoane care chiar se implica, dar acele persoane sunt greu de gasit, si mai mult, intra pe neasteptate in viata ta, cand te astepti mai putin.
Nu cauta intelegere, ca nu o sa o gasesti la comanda.
Si chiar cand ai gasit aceea persoana devotata, pe care te poti baza, trebuie sa ai totusi o oarecare retinere.
Sa-i spui atat cat trebuie sa stie.

Pe cat posibil incearca sa te incurajezi si sa te sustii singura, si pe cat posibil sa te apreciezi pentru ceea ce esti si sa te protejezi de cei din jur care te-ar putea dezamagii.
Incearca sa nu-ti faci asteptari de la ceilalti, cel mai adesea te vor dezamagi.

| Peacock250 explică (pentru OldSoul):

Nu stii niciodata cand cineva chiar este implicat, asta e problema. Chiar daca am doar 19 ani, am avut parte de niste prieteni " super buni". Am facut ceea ce ai facut ce am crezut ca este mai bine, m-am schimbat. A fost tare greu, dar am reusit intr-un final. Am devenit rece. Cred ca de-asta prietenii si sora mea spun ca sunt " o scorpie fara suflet" laughing. Dar ei habar nu au ca eu sunt intr-un fel moarta. Chiar daca m-am obisnuit cu "glumele lor", tot ma doare cand le aud. Si asta ma face sa ma simt goala. Dar ma rog, ceea ce ai spus tu este complet adevarat. Desi este greu sa mergi pe un drum de unul singur, trebuie sa o faci.
Vreau sa iti mai spun ca iti multumesc pentru raspuns, apreciez.

| OldSoul a răspuns (pentru Peacock250):

Https://i.imgur.com/cG2kJHc.jpg
Ma bucur ca am putut sa te ajut, mai mult, sau mai putin.

| RainmakerX a răspuns (pentru Peacock250):

Hei. Stiu ca s-a invechit intrebarea si poate nu o sa mai intri pe TPU, dar, as avea de adaugat ceva :

Prietenii adevarati se gasesc foarte greu dar totusi exista. Sfatul meu ar fi sa schimbi pe cat posibil cercul de persoane din jurul tau.
Parintii nu au cum sa-i schimbi, este evident, dar amicii ii poti schimba. Nu iti spune nimeni sa stai pe langa ei daca acestia nu stiu cum sa te ajute. Ai 19 ani, deci, presupun ca anul acesta ai examenul de bacalaureat sau esti in anul 1 de facultate?
Daca mergi la facultate in alt oras, atunci ar fi un prilej bun de a schimba modul tau de perceptie caci acolo poti incepe totul de la zero. Nu te cunoaste nimeni.

Evita persoanele care spun ca nu ai suflet sau ca esti o scorpie, lol!
Ai mai mult suflet decat o sa aiba ei vreodata, dovada faptul ca nimeni nu te vede asa cum esti. Daca ar avea suflet, atunci te-ar vedea.

Esti moarta numai in mintea ta! Mintea este o adevarata inchisoare.
Unii oameni raman prinsi in ea pana la moarte, dar exista si exceptii care scapa. Gandeste-te cat rau iti faci daca te concentrezi pe aspectele negative. Chiar daca ai numai chestii negative in jurul tau, ignora pe cat se poate.

Nu este neaparat sa mergi singura pe un anumit drum. Schimba acel drum. Mergi in locuri in care exista persoane ca si tine. Voluntariatul este un exemplu dar in principiu mergi unde iti place. Daca tie nu iti place galagia, doar nu ai sa-ti cauti o prietena intr-un club.