| kawaii69 a întrebat:

Buna eu am 10 ani si inca de la 4 ani incerc totate metodele pentru a avea un caine dar nu mama nu vrea si nici tata zic 1 ca fac mizerie 2 le cade parul 3 miroase urat 4cost mult 5in nici un caz daca e mama ar lua un chiuua dar fara bani si e clar ca nimeni ne ne va da vreau sa zic avem sansa de a lua un chow chow pe gratis si nu o facem ce sa fac nu mai pot rezista adica eu iubesc extra mult animalelesi euimi doresc ffff mult un caine si oi avea eu 10 ani dar sunt foarte responsabila si nu cred ca stiti cat de mult iubesc eu animalele vreau sa zic mi-as da si viata pentru ele deci ce sa fac ca sa conving?
p. s am uitat sa zic ca stau la bloc si ei mi-ar lua un caine daca am sta la curte si chiar nu avem banipt asta

5 răspunsuri:
| heartslow a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, adica in multe feluri au dreptate, nu prea e indicat sa ti un caine la bloc, eu cred ca ar fi mai bine sa-ti cumperi un hamster, un papagal, un peste; sti ca eu cred ca ar fi si ei multumiti si tu.
Si daca chiar vrei un caine incearca sa vb cu o prietena dea ta si sa cumparati amandoua un caine si sa le spui parintilor tai si ale ei ca o sa aveti grija de el si ca o sa faceti cu randul o zi tu si o zi ea, eventual 1 saptamana ea, una tu etc.
Si spune-le ca o sa-l ti in camera ta si o alegi o rasa de caine care sa nu aiba mult par si care sa fie mititel, si u o sa ai grija de absolut tot pentru el. Succes, pentru orice decizie ai luat :X funda?happy

| NothingImportant200 a răspuns:

Pai daca stai la bloc, mai bine nu iei chow chow pentru ca se face mare. Le spui ca daca iti vor lua caine, nu iti mai trebuie cadou de craciun si de ziua ta, spune-le ca vei strange tu dupa el, vei da din alocatie ca sa ii faci vaccinuri si sa ii cumperi lucruri etc. Si pentru apartament, mai bine ti-ai lua catei de talie mica : yorkshire terrier, bishon (frise, maltesse, havanesse), si tzu, chiuahua.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Sugerez sa faci 18 ani, te angajezi, stai cu chirie si iti iei de caine vrei. In rest poti trai si fara el. Mai ales la bloc e foarte greu, maicata are dreptate. Ar fi o optiune sa o convingi sa va mutati la casa pentru ca sa-ti ia un cainewinking

| djalex123 a răspuns:

Invata sa scrii