| Iulia8659 a întrebat:

eu de un timp am inceput sa nu ma mai inteleg bine cu mama.sunt zile in care abia ne vorbim, si ori ce as face si ei nu ii place incepem sa ne certam. ce as putea sa fac sa nu se mai intample asa pentru ca vreau sa fie totul ca mai demult...straight face
cel mai bun rasp fundakiss

Răspuns Câştigător
| Romancutza a răspuns:

In primul rand, trebuie sa o faci sa inteleaga lumea in care traiesti tu, sa ii arati ca pe vremea sa lucrurile stateau putin diferit.

Incepe prin a organiza o seara a feteleor in care sa va uitati la un film. Asezati-va pe canapea cu niste floricele in brate si uitati-va la un film usurel. Acest lucru reprezinta un inceput, pentru ca in timpul filmului nu trebuie sa vorbiti. Inca nu a venit vremea impartasirii secretelor.

Daca se apropie weekend-ul, totul vine de la sine. Propune-i mamei tale sa mergeti impreuna la mall. Distrati-va si probati haine pe care in mod normal nu le-ati cumpara. Apoi treci la lucruri mai serioase si intreab-o ce parere are despre perechea de blugi pe care vrei sa o achizitionezi si ajut-o sa isi innoiasca stilul vestimentar.

La fel ca tine, mama ta simte uneori ca innebuneste. Incearca sa ii oferi o mana de ajutor. Nu trebuie sa te apuci sa speli ferestrele sau sa lustruiesti podeaua, insa poti sa iti faci ordine in camera. Mama ta va fi profund impresionata si poate te vei alege si cu o recompensa.

Daca iti este greu sa ii spui ceea ce simti, apeleaza la o felicitare. Uneori este foarte dificil sa discuti fata in fata cu cineva. Indiferent ca ai o problema sau pur si simplu vrei sa ii spui "Te iubesc", scrie-i acest lucru. Lasa-o pe perna sau in masina. Mama ta va fi foarte incantata.

Nu ridica vocea la ea, stai calma, chiar daca esti nervosa sau ecc.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lași de la tine că este mama ta și trebuie să asculți de ea.
Pa, pa.