| AndreyBlackJack a întrebat:

Eu din fire sunt mai sensibil si stiu ca nu este bine. Ma emotionez repede si stau mereu cu lacrimile in ochi, incepand sa plang la cea mai mica atingere emotionala sa zic asa. Plang doar daca cineva ma jigneste emotional sau imi spune ceva urat ce nu-mi convine. CE sa fac sa devin mai dur?/ VA rog raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum să-ţi impui să fii mai dur,atâta timp cât pe dinăuntru eşti o fire foarte sensibilă.Aşa ţi-e firea, eşti un om emotiv. Ceea ce trebuie să faci este să priveşti lucrurile altfel.Atâta timp cât te consumi şi pui totul la suflet, vei plânge. Încearcă să nu te iei prea în serios şi să priveşti totul cu mai multă lejeritate.Ia lucrurile cu mai multă indiferenţă pentru ca orice trece.Lucrurile care ţi se întâmplă pe moment urâte, ţi se par cele mai grave atunci. În timp îţi dai seama că nu e chiar aşa.Ele vor trece, iar lacrimile ţi le-ai irosit deja.Ai mai multă încredere în tine şi nu te pierde.Chestii mai puţin plăcute ţi se vor mai întâmpla, fii pregătit să le primeşti cu forţă, nu cu lacrimi. Baftă!

6 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Daca cineva te jigneste ori ii inkizi imediat gura ori nu il bagi in seama. uneori e bine sa nu ii bagi in seama, sa ii lasi sa vb singuri pe asthia care n'au ce face. nu trebuie sa fii asa! asta ar inseamna ca la fiecare lovitura pe care tio da viata sa incepi sa plangi si nu e deloc bine. trage aer in piept si lasa-i in pace, vezitzi de ale tale.

| LoveAgain a răspuns:

Pai cu timpul vei deveni mai dur cand vei fi mai mare, vei avea mai multa experienta si atunci cand vei trece prin multe... si acum nu stiu ce varsta ai dar daca ai intre 10-16 e normal sa fii asa asta e varsta n-ai ce sa-i faci

| Damii a răspuns:

Gandeste-te ca in viata asta vei gasi o gramada de obstacole...Nu trebuie sa cedezi...trebuie sa treci cu bine peste ele!
Si ce daca te jigneste? Iti pui mintea cu prostii?
Trebuie sa fii tu in tot ceea ce faci si sa treci cu bine peste toate astea...care sunt niste prostioare. Bafta!

| COLORATTA a răspuns:

Pune-ti in gand :"ce'i cu atatea emotzii1 pot sa fiu si altfel!" si vei reusi! mie mi-a iesit acest lucru. si eu am patit asa, m-am emotionat si nu mai puteam canta. dar mi-am pus in gand ca potfi si altfel... si mi=au trecut emotziile. trebuie doar sa vrei din tot sufletul!

| Lopu a răspuns:

Uite trebuie sa le arati celor din jur ca esti tare!
Si sa ai incredere in tine insuti!happy
Iar cand cineva iti zice ceva care pe tine te afecteaza, nu ii arata persoanei acelea ca te-a duruthappyDin contra.rade si tu la ce spune el si intoarcei vorba la loc cu aceeasi monedabig grin
Oamenii sunt rai, nu trebuie sa pui la suflet orce comentariuoh go onAsa nu ajungem nicaerihappy
Succes:* si ai mai multa incredere in tine!happy

| OrderX a răspuns:

Sa nu-ti mai pese, sa fii mai delasator, vorba aia, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte... cand cineva da in tine emotional, da si tu! nu e cea mai buna solutie dar e cea mai rapida (testata pe mine). sau, si vorbesc foarte serios, poti consulta un psiholog, nu e nimic de ras sau de rusinat happy