| vladramses a întrebat:

eu ma tot certa cu prietena mea cea mai buna de cam o luna. si de fiecare data cand ne vedem la scoala in clasa vorbim frumos una cu alta ne comportama frumos. dar cand ajungem acasa si vorbim pe messenger ne certamstraight face. si mi-am dat seama ca nu e o pritena buna..doar ca noi suntem certate tot timpu..si ea e genul de fata cu care daca nu te intelegi intoarce totate fetele din clasa importiva ta si isi bate joc de tine in fata clasi. etc. ce sa fac ca sa ma impac cu ea? p.s. eu tot timpul vreau sa ma impac cu ea si tot timpu imi cer scuze si deja isi da seama si face si din asta un subiect de ras..si acum am toate fetele din clasa suparate pe mine...

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Buna Salut.are...Cred ca ai bagat o prea mult in seama si se crede interesanta importanta! Ar Trebui sa o mai slabesti un pic sa o lasi in pace! Adica sa nu mai fii atit de ....nustiu cum sa ti spun..si nu mai spune ca i prietena ta cea mai buna ca nu i deloc asa! mai lasa o in pace si nu o mai baga atit de mult in seama!

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

1. Nu mai da inapoi si schimba placa si de asemenea poti povesti celelorlalte colege si situatia din postura ta, daca nu o faci o sa aiba doar varianta ei.
2. Totodata cand vorbesti cu celelalte fete sa nu o faci rea sau altceva ci sa le explici distant ce se intampla ca o poveste.
3. Nu iti mai cere scuze daca nu gresesti ci daca te face in fel si chip sau altele spune-i multumesc si ce este cu asta? asta va demonstra ca existi chiar daca o va supara.
4. Nu exista colege de partea ta sau de partea ei ci existi tu, iar daca personalitatea ta reuseste sa se manifeste va iesi ceva frumos numai sa o lasi.
6. Nu o mai suna sau cauta dupa scoala, spune-i ca esti ocupata cu alte activitati, sau gaseste scuze. Nu umbla cu persoanele pe care nu le agreezi ca o sa te faca sa iti creezi un sentiment de nesiguranta + timiditate

| Ronii a răspuns:

Asta insemna ca poate voia sa profite de tine, dar cineva caruia nu i-ai gresit cu nimic ( un prieten adevarat) niciodata nu va intoarce impotriva ta pe nimeni!

| Andreutza1993 a răspuns:

Si eu am aceasta problema! Cearta noastra a inceput cand a venit o noua colega in clasa, ea nu ma mai baga in seamna si atunci mi-am dat seamna ca noi nu am fost asa bune prietene! Eu ti-as sugera sa nu o mai bagi in seamna! pentru ca atuci cand tu nu o bagi in seama ea e va simti data laoparte si te va ruga sa stai si cu ea! Asta e parerea mea!