| TheMoon15 a întrebat:

Hei. In ultima vreme simt sentimente de repulsie completa asupra colectivului din care fac parte.
Pentru putin context, in scoala generala eram destul de firav si imi luam bullying.
Mai apoi in liceu a fost aproape decent, aveam unii colegi care aveau probleme mintale (si nu o spun sub forma de insulta, chiar erau incadrati in cadre de handicap) si foarte multi din ei nu stiau sa scrie, sa citeasca sau cum sa functioneze efectiv in societate, unii din ei fiind chiar violenti cu profesorii, printre colegii mai normali nu am facut fata deoarece aveau anumite standarde cu care nu puteam fi de acord.
De exemplu aveam o colega care isi insela pe fata iubitul si se enerva tot ea ca este prinsa, iar colegii mei tineau cu ea.
Practic eu am trebuit sa imi gasesc alti prieteni si am reusit.
Prieteni, cunostinte, amici etc. am avut foarte multi, zeci, daca nu chiar consider ca am trecut de 100 (in ecuatia asta ii pun si pe cei cunoscuti pe internet),toti in afara clasei.
Dintre toti astia m-am conectat efectiv doar cu trei,dar a trebuit din pacate sa ii las si inainte sa spuneti ca sunt rau.
Primul prieten pe care l-am avut si cel pe care l-am avut mai bine de un an,cu vorbit constant ore intregi,a inceput sa se indeparteze de mine cand si-a cunoscut noii colegi.
Al doilea era foarte gelos, isi pupa tot grupul de prieteni si se lauda cu asta si eu cand ii povesteam de altcineva devenea vulcanic,imi facea scandal ca de ce imi permit sa am alti prieteni in afara de el si tot asa.
Al treilea a rezistat aproape un an cu mine insa m-am indepartat dintr-o data cand am observat ca are dorinte cum ar fi sa isi omoare familia in mod neironic sau cum nu era capabil sa simta iubire fata de nimic.

Astia au fost cei principalii, prin asta vreau sa spun ca am suferit dupa ei,dar au fost si altii care neironic m-au traumatizat.
Cand am vorbit cu cineva doua luni ca prieteni, ne-am sarutat si dupa aceea nu dorea sa fim impreuna, dar era foarte gelos cand pomeneam de alte persoane si cand i-am spus ca doresc sa rup prietenia si sa termin totul, am primit block (inca isi avea fostul partener pe friend list si pe follow si a spus ca nu da block niciodata nimanui si e adevarat, tin minte ca cineva ia scris random si il enerva cu apeluri si tot refuza sa ii dea block, SI NU SE CUNOSTEAU) si altul cu cineva care imi dadea bullying deoarece eram cret (da, de asta).

Eu sunt o persoana chiar introvertita, nu imi plac grupurile si nu am inteles decat foarte tarziu ce inseamna sa ai un prieten cu adevarat.
Acum desi sunt in alta clasa si initial mi-am imaginat ca ma voi intelege cu o persoana m-am inselat.
Am venit 5 noi oameni in clasa si toti au legat prietenii unii cu altii rapid,eu am ramas singurul care nu are pe nimeni.
M-am uitat totusi la ei si umorul este complet altfel, bombardierizat intr-o masura mare daca vreti sa spuneti asa,dar ma gandeam ca ma voi intelege cu macar cineva,dar nu.
Un alt lucru pe care il stiu doar cei apropiati,dar profitand de faptul ca sunt anonim aici e faptul ca eu sunt,obiectiv vorbind,o persoana frumoasa la fata, miros bine si stiu sa ma comport, doar ca avand alt tip de umor multi colegi nu doar ca ma evita,dar se supara daca stau cu ei in banca, daca ating si din greseala pe cineva incep sa tipe (si ghiciti ce,tot astia vin la mine random si ma mangaie aproape si nu inteleg de ce, adica daca simti repulsie ca te ating pana si din greseala de ce tu tot vii la mine si ma atingi voluntar?)
E normal? Oameni ca mine se gasesc,dar cateodata singuratatea e foarte grea,mai ales ca dupa cum am spus,trebuie sa rup unele prietenii,mai ales cand ele devin cum am spus mai sus.
In ultimele zile efectiv imi evit colegii, pana si pe cei relativ okay, adica ma intreaba ceva, eu ma uit la ei si nu le raspund.
Simt doar furie ca ei au ceva ce eu nu, desi nu imi doresc acceasi chestie si stiu ca nu e bine.
Cum pot sa procedez? Este normal? Ce sfaturi aveti pentru a intarii viitoarea prietenie? Daca voi detecta aspecte cum au fost cele mentionate mai sus, sa ii las sa plece direct sau sa ma fortez sa ii accept?
Va rog, ajutor.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum înțelegi prietenia? Prietenm adică, ce și cum?

| TheMoon15 explică (pentru sadrian46):

Legat de persoanele mentionate, desi cu unii era platonic, cu multi vorbeam in directia de a fi impreuna la un moment.

| Freya1 a răspuns:

Ai scris ok, dar eu nu înțeleg anumite aspecte.Ai vorbit de prietenie, pupat, gelozie etc.
Ce fel de relatii ai tu cu cei din jur, sau ce fel de ralatii vei tu cu cei din jur?

| TheMoon15 explică (pentru Freya1):

Eu nu pot mentiune o prietenie platonica. Imi este foarte greu sa fac asta, si dupa un anumit timp doresc sa fiu impreuna cu persoana respectiva, sau ea doreste cu mine.
Pentru mine o prietenie este doar umbra relatiei care urmeaza sa fie consumata.

| Freya1 a răspuns (pentru TheMoon15):

Ești băiat?

| AdioTPU a răspuns:

Din ce spui acolo consider că datorită bullying-ului te-ai închis în tine, ti-ai creat un fel de scut protector pe care îl pui de fiecare dată când interacționezi social cu cineva. Cel mai recomandat ar fi să cauți consilierea unui psiholog sau psihoterapeut bun, să te descarci. El te va ajuta sa treci peste traumele trecutului.

| Adinariunrtatard a răspuns:

Nu cred ca sunt in masura sa iti raspund dar totusi o fac.
Invata din întâmplările tale sa citesti omul de langa tine.
Intrdevar singurătatea este grea stiu sentimentul, dar pentru că nu esti inteles nu trebuie sa disperi
Mai bine cauta sa ai cunostinte decât prieteni.
In principiu cei noi veniti se gandesc ca daca se vor imprieteni cu tine, ceilalți din colectiv ii vor trata asa cum te trateaza ei pe tine.
Asa ca nu vor vrea sa iti fie prieteni.
Cel mai bun sfat posibil este sa vorbești cu părinți tăi si explica-le situatia.
Cerele ca din anul urmator sa te mute la o alta școală, acolo nu vei fi cunoscut si iti vei face prieteni adevărați.
Si ca supliment cere sa vorbești cu pshihologul scoli daca are asa ceva.
Nu cauta cu tot dinadinsul sa te bagi pe sub pilea lor ca sa iti fie prieteni.
Vorbește cu părinții tăi cel mai bine, te va ajuta foarte mult asta, nu mai tine in tine.
Spor